Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Samsung ve srovnání s iPhony ztrácí půdu pod nohama: proč to dělá velké starosti i Googlu?

Jiří Palyza 25.10.2022

Na trhu se smartphony získává stále pevnější pozici Apple a odsouvá Samsung stále více do pozadí. Trendu se začíná obávat i Google. Jaký to má důvod?

Kapitoly článku

Firma Google vytváří služby, které se používají i v dalších produktech a technologiích, které nejsou přímo její součástí, například Android Auto nebo Google Assistant. Jedním z největších partnerství v rámci firemní spolupráce, které můžeme vidět, je se společností Samsung. Jihokorejský výrobce elektroniky vsadil na operační systém Android a postupem času se stal významným partnerem americké společnosti. Na zařízení Samsung se ve výchozím nastavení instaluje celá řada aplikací od Googlu, které nesou peníze.

Podle serveru The Information se v současnosti Google začíná obávat o svůj příjem z prodeje reklamy na mobilních telefonech. Samsung v poslední době ztrácí podíl na trhu, který se daří obsazovat Applu. A to se pro představitele Googlu může stát noční můrou. Faktem je, že výchozím vyhledávače v telefonech Samsung je právě Google, což ale platí i pro svět Apple. Na druhou stranu tržby, které Google generuje na zařízeních Apple, jsou mnohem nižší, než z platformy Androidu. Je to dáno tím, že za výchozí možnost poskytovat vlastní vyhledávací technologii platí Google Applu velký podíl na příjmech.

To ale nic nemění na faktu, že pro Google to stále tvoří ne nevýznamný podíl na jeho celkových tržbách. Jenže americké antimonopolní úřady dohodu o vyhledávání mezi Googlem a Applem přezkoumávají. To zvyšuje pravděpodobnost, že vyhledávání Google může své výsadní postavení v iPhonech a jejich prohlížeči Safari rychle ztratit.

Samsung ztrácí půdu pod nohama: jaká bude strategie Googlu v boji proti stále pevnější pozici Applu?

galaxys20

Google potřebuje Samsung a především jeho androidové smartphony jako svého silného partnera pro realizaci své vlastní strategie. | Zdroj: Daniel Romero/Unsplash

Aby Google přežil na trhu, kterému stále více dominuje společnost Apple, chtějí jeho představitelé přijmout novou strategii. Server "The Information" cituje výkonnou ředitelku vyhledávače Google, Sissie Hsiao. Údajně svým kolegům sdělila, že podle generálního ředitele firmy je nejlépe chráněna před výkyvy a změnami na mobilním trhu ta společnost, která vyrábí vlastní zařízení. V důsledku toho se Google rozhodl zdvojnásobit objem výroby svého hardwaru.

Zaměstnanci, kteří se dříve podíleli na vývoji produktů a softwaru pro různé služby, budou ze svých projektů odvoláni. Do budoucna se mají více zaměřit na práci na dalším vývoji zařízení Google. Přestože pozice smartphonů Google je daleko za vlajkovými loděmi výrobců Samsung a Apple, Google svou řadu Pixel neopouští. Google očekává, že řada Pixel 7 bude jeho doposud nejúspěšnější řadou smartphonů. Vzhledem k tomu, že se firma stále více zaměřuje na svá vlastní zařízení, měly by její produkty z těchto investic těžit.

Zdroj: The Information


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme