Přejít k hlavnímu obsahu

Sbohem Google TV: televize Philips mají nový operační systém. OS od Googlu výrobcům nevyhovuje

Josef Mika 02.05.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Výrobce televizorů Philips se minimálně na čas loučí s Google TV. V budoucnu budou některé modelové řady, včetně The One a Xtra, vybaveny systémem Titan OS vyvinutým ve Španělsku.

Značka Philips společně s katalánskou softwarovou společností Titan představila v Barceloně nový operační systém pro své televizory základní a střední třídy.

Na první pohled se Titan OS nijak zvlášť neliší od systému Google TV. Po spuštění se objeví obvyklý bombastický obrázek na pozadí, kterému předcházejí tři řady klikacích aplikací. Rozdíly jsou jemnější a projeví se, až když vezmete do ruky dálkový ovladač. Pokud lze v podmínkách předváděcí akce výrobce soudit, zdá se, že aplikace jako Netflix se spouštějí znatelně rychleji, než jsme zvyklí například z Google TV. Podle programátorů společnosti Titan je to dáno především tím, že v televizoru je nainstalován pouze nezbytně nutný programový kód pro aplikace. Většina činností se odehrává v cloudu.

TV Philips
info ikonka
Zdroj: Philips
Philips prezentuje nový OS Titan jako konkurenční výhodu. Je jím vybavena například modelová řada The One.

Ale pojďme rovnou k věci: stejně jako u jiných značek televizorů je stabilní připojení k internetu nutné pouze pro funkce Smart TV. Klasické televizní funkce jsou stále dostupné i bez připojení k webu. Cloudové řešení také zjednodušuje a urychluje zejména aktualizace. Aplikace již není nutné aktualizovat v každém televizoru zvlášť; s operačním systémem Titan OS se to provádí centrálně na serverech společností Titan a Philips, které budou umístěny výhradně v Evropě.

Větší přizpůsobení pro výrobce i uživatele

Philips TV
info ikonka
Zdroj: Philips
4K TV Ambilight s 75“ obrazovkou je také už postaven na platformě Titan OS.

Kromě finančních aspektů je to především nedostatek možností přizpůsobení designu, který způsobuje, že jsou výrobci z Google TV rozčarovaní. Philips očekává, že spolupráce s firmou Titan přinese velké výhody v oblasti přizpůsobení, což by mělo uživatelům poskytnout také větší svobodu. Například pro využívání funkcí Smart TV není vyžadován samostatný účet, jako je tomu v případě Google TV. Systém Titan OS nevyžaduje žádné přihlášení.

Co se týče nabídky aplikací, nechybí obvyklé známé streamovací platformy, jako jsou Disney+, Netflix, Prime Video atd.

Potěšující je také to, že všechny předinstalované aplikace lze nejen libovolně uspořádat, ale také odebrat, a to i ty, které mají na dálkovém ovladači vlastní tlačítko. Bohužel se nám při prezentaci nepodařilo zjistit, zda lze příslušná dedikovaná tlačítka přiřadit jinak. Pro osobní nastavení je k dispozici alespoň tlačítko "Channels". To vyvolá rychlou volbu, do které lze uložit alespoň volné IP televizní kanály. Stále však chybí možnost vytvářet různé profily. Rychlá volba je tak přístupná všem uživatelům bez omezení. Ve vícečlenné domácnosti si proto možná budete muset dobře rozmyslet, co zde uložíte. Na dotaz však vývojáři vysvětlili, že o implementaci různých uživatelských profilů uvažují.

Mohlo by vás zajímat

Do rozhraní je integrována také funkce casting firmy AirServer, která přenáší obsah z chytrých telefonů do televizoru. Titan OS bude letos použit v LCD a MiniLED televizorech Philips řad 6000, 7000, 8000, 9000 a OLED7xx. Lze předpokládat, že si v následujícím modelovém roce najde cestu i do dalších modelů OLED.

Otázkou zůstává, zda se podobným odklonem od převládajícího TV systému Googlu směrem k vlastním univerzálnějším a svobodnějším řešením nebudou inspirovat i další výrobci.

Zdroj: Philips


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme