Přejít k hlavnímu obsahu

Screen Capturing Recorder

Martin Kučera 12.08.2019

Screen Capturing Recorder je jednoduchý nástroj na záznam obrazovky s možností připojení obrazu z webkamery nebo mikrofonu. Zvládne buď celou obrazovku nebo obdélníkovou oblast kolem kurzoru myši. ("Plná verze")(" - Chip 09/2019.")

Když si chcete nahrát seriál z internetu, často nezbude nic jiného, než použít program pro zaznamenávání videa na obrazovce. 

Tvůrci Screen Capturing Recorder se soustředili na vytvoření malé aplikace pro co nejintuitivnější přístup k nahrávání obrazovky počítače. Uživatelské rozhraní se skládá z jednoduché lišty, odkud lze přímo začít nahrávat společně s webkamerou nebo bez. Kromě celé obrazovky je možné nahrávat uživatelem zvolenou oblast nebo dynamickou oblast v okolí kurzoru myši. Samotný kurzor umí program také schovat, zvýraznit či animovat jeho kliknutí vybranou barvu. Pro rychlé ukončení záznamu program používá klávesovou zkratku »Ctrl + Shift + F12«. Pod prostě vypadající kapotou rozhraní se skrývají podrobná nastavení výstupu, manuálně je možné nastavit kvalitu audia, snímkovou frekvenci, kompresi, rozlišení, kodek a formát. V případě současného záznamu webkamery lze nastavit velikost a pozici ve výsledném obrazu. Výstupní video soubory jsou připraveny k přímému nahrání na YouTube. Program podporuje formát WMV (Microsoft) a AVI a umožňuje použít všechny uživatelem nainstalované kodeky. Pokud se uživatel nezabývá zpracování videa, je jeho kodeková výbava omezená a je vhodnější použít externí videopřevodník do vybraného formátu, případně videoeditor pro další střih a úpravy videa.

  • Jazyk: anglicky
  • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • On-line registrace

Časově neomezená plná verze programu v ceně 450 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, ovšem bez možnosti updatu a technické podpory. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Rychle a jednoduše: Hlavní rozhraní programu se skládá z prosté lišty, odkud lze rovnou začít nahrávat na jediné kliknutí. Pro konec nahrávky ale není třeba se k liště vracet díky ovládání přes klávesovou zkratku. S audiem i kamerou: Nahrávání obrazovky program umožňuje obohatit o záznam z webkamery či mikrofonu, jejich parametry se skrývají v nastavení programu. Pro natáčení videotutoriálů se také může hodit nástroj na zobrazení kurzoru myši, zvýraznění oblasti kolem něj a na vizualizaci pravého a levého kliknutí myši. Vlastní nastavení: Screen Capturing Recorder se soustředí na co nejintuitivnější práci s nahráváním obrazovky, nenabízí tedy pokročilejší nástroje pro zpracování výstupního videa a vystačí si se dvěma formáty a relativně prostým nastavením kvality. V případě potřeby lze využít separátního konvertoru videí jako například XMedia Recode.

Screen Capturing Recorder sice obsahuje nástroje na nastavení kvality a rozlišení výstupního audia a videa, ale pro pokročilejší uživatele tato nabídka nemusí být dostačující. V tomto případě je vhodné při exportu využít bezztrátového kompresního kodeku a výsledný soubor zpracovat v externím videopřevodníku jako například osvědčený freeware XMedia Recode. Jeho prostřednictvím je možné hotový záznam obrazovky přeuložit do desítek různých formátů s detailními možnostmi nastavení.

Použít lze i uživatelsky přívětivější starší plnou verzi videopřevodníku CinemaHD 4, která i přes jednoduchost nabízí všechny obvyklé funkce videopřevodníků, včetně změny rozlišení obrazu, náhledu videa, jeho střihu, výběru přednastavených profilů pro různá zařízení, herních konzolí či zcela plný manuální přístup k možnostem nastavení jednotlivých parametrů videa a audio pro kompletní personifikaci. Součástí nabídky funkcí je také nástroj na výrobu bookletu do krabičky nebo obalu s využitím přímého hledání obrázků a informací na internetových stránkách. 

Seznam všech plných verzí v Chipu 09/2019

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme