Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Sen autorů sci-fi se stává realitou: vědci intenzivně pracují na počítači, řízeném mozkem

Jiří Palyza 17.03.2023

Výzkumníci se pustili do velkého projektu, kterým je výroba počítačů poháněných strukturami, podobnými lidskému mozku. Jejich možnosti v mnohém překonávají současné technologie, které mají své limity.

Vědci si vytyčili cíl, který by mohl současný přístup vývoje počítačů a jejich výroby zcela obrátit naruby. Na první pohled to může vypadat jako vize autora sci-fi příběhů, ale podle nejnovějších poznatků to není až tolik nereálné.

Vědci se domnívají, že lze sestrojit biopočítače, které budou řízeny 3D sestavami mozkových buněk. Biopočítače by zároveň mohly fungovat jako biologický hardware, který by urychlil vytváření nových typů počítačů.

Výzkumníci už první počítač s mozkem naučili hrát videohru. Přestože jde v tuto chvíli o velmi jednoduché řešení, první krok signalizuje, že půjde vylepšit a vytvořit novou strukturu s možnostmi, které budou srovnatelné s umělou inteligencí.

helmet

Do budoucna by se počítač, postavený na strukturách podobných mozku, mohl rozšířit v různých oblastech průmyslu, a to v podobě svých specializovaných klonů, plnících konkrétní úkoly. | Zdroj: Conor Luddy/Unsplash

Thomas Hartung z Johns Hopkins University, který se výzkumem také zabývá, k tomu uvedl: "Tuto novou oblast, která zasahuje do více oborů, nazýváme 'organoidní inteligence' (OI). K vývoji této technologie, která, jak věříme, odstartuje novou éru rychlých, výkonných a efektivních biologických počítačů, se sešla komunita špičkových vědců."

Aby se ale biopočítače staly využitelné v praxi, vědce ještě čeká dlouhá a náročná práce. Skupina výzkumníků navrhla nové řešení, které se zabývá mozkovými organoidy pro pohon počítačů. Ty vznikají v laboratorních podmínkách a prozatím mají v porovnání s lidským mozkem jen málo funkcí; například z pohledu trénování a využívání paměti, a schopnosti učení.

Organoidy mají přibližně 50 000 buněk, což je v porovnání s lidským mozkem žalostně málo. Současná technologie za skutečnými schopnostmi lidského mozku velmi zaostává.

humanoid

Vývoj umělé inteligence zaznamenal v posledním období obrovský pokrok. Ubírá se mnoha směry. Kromě automaticky fungujícího softwaru typu ChatGPT existují autonomně řízené vozy nebo humanoidní roboti. | Zdroj: Maximalfocus/Unsplash

"Lidský mozek má také úžasnou kapacitu pro ukládání informací, která se odhaduje na 2500 TB. Z pohledu polovodičové technologie se dostáváme na samotné fyzikální limity křemíkových počítačů, protože do miniaturního čipu jednoduše nelze vměstnat více tranzistorů.

Mozek je ale zapojen úplně jinak. Má přibližně 100 miliard neuronů propojených více než 1015 spojovacími uzly. To je ve srovnání s naší současnou technologií obrovský výkon," dodal Hartung.

Umělá inteligence zaznamenala v posledních několika letech impozantní pokrok. Nyní máme k dispozici efektivní chatboty, jako například ChatGPT, které zvládnout provádět konkrétní jednoduché úkoly.

Kromě těchto technologií existují také hunanoidní roboti, kteří mají některé lidské vlastnosti a smysly, a samoříditelná auta. Byť ohromují svými možnostmi, jsou ale tyto nástroje ve srovnání s biopočítači stále velmi jednoduché.

V současné době se nacházíme v bodě, kdy se generativní umělá inteligence pomalu stává důležitou součástí našich životů. Žádná z technologií, kterých jsme doposud dosáhli, ale zdaleka není tak dobrá, jako lidský mozek.

Zdroj: Ghacks


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme