Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Sharp na CES ukázal nové TV technologie

redakce 09.01.2013

Společnost Sharp představila na CES 2013 řadu technologií a novinek z oblasti displejů a audio systémů. Nechybí mezi nimi nové televize AQUOS nebo monitor s Ultra HD rozlišením. Na letošní konferenci Sharp také živě předvedl televizi s úhlopříčkou 85 palců a rozlišením 7680 x 4320 bodů.

 

 

 

 

Předvedení nových televizorů bývá většinou nuda, protože kromě designu výrobci většinou nic zajímavého neukážou, proto jsme měli radost, že se Sharp trochu rozhovořil i o technologiích, které při vývoji a výrobě svých TV používá. První z nich nese označení IGZO (Indium Gallium Zinc Oxide) a nahrazuje průmyslový standardní amorfní silikonový materiál používaný v aktivní vrstvě tenkovrstvých tranzistorů (TFT). IGZO poskytuje nové možnosti pro práci s dotykovými displeji. Mezi hlavní výhody patří velmi vysoké rozlišení a jas, výrazně nižší spotřeba energie a velice přesná odezva dotyku. Tato technologie je běžně implementována do vybraných displejů a monitorů společnosti Sharp, které jsou k dispozici již dnes.

Ultra HD a intuitivní displej s IGZO

Veletrh CES 2013 probíhá ve znamení Ultra HD rozlišení, dříve známého jako 4K. Sharp předvedl profesionální LCD monitory PN-K321 a prototyp dotykového monitoru disponující technologií IGZO spolu s Ultra HD rozlišením 4K × 2K (3 840 × 2 160 pixelů). Monitory jsou tenké jen 35 mm. Prototyp dotykové obrazovky s IGZO technologií zvládne až deset dotykových bodů. Uživatelům tak při používání obrazovky umožní provádět více gest najednou. Sharp představil také dvojici technologií pro Ultra HD rozlišení, které budou uvedeny na trh v průběhu tohoto roku.

Technologie ICC Purios byla vyvinuta ve spolupráci s I-cubed Research Center Inc. a kombinuje Ultra HD rozlišení a grafický procesor ICC (Integrated Cognitive Creation), který napodobuje kognitivní proces, pomocí něhož lidský mozek zpracovává lehké stimuly. Použití tohoto displeje umožňuje zobrazit podobnou hloubku, zrnitost a perspektivu toho, co lidé vidí při přímém pohledu na objekt. Obraz tak působí velmi realisticky. ICC Purios je první displej na světě, který splnil 400 testů nezbytných pro získání certifikace THR 4K. Displej tak splňuje nejen normovaný výkon, ale také zprostředkovává obsah odpovídající původnímu HD obrazu.

Sharp rovněž představil prototyp AQUOS Ultra HD TV. Nová velká obrazovka s označením AQUOS disponuje nejen Ultra HD rozlišením, ale představuje také novou technologii, tzv. motýlího oka, která virtuálně eliminuje oslnění a současně zachovává barevné chvění.

Kromě televizorů představil Sharp i dvojici audio produktů. Prvním z nich je audiosystém navržený pro použití výhradně s televizory o úhlopříčce 60 a více palců. Systém nabízí čistý a výkonný zvuk prostřednictvím dvou reprobeden a bezdrátového subwooferu o celkovém výkonu 310 wattů. Druhým produktem je moderní přenosný audio systém GX-M10. Disponuje vestavěným CD přehrávačem a dokovací stanicí pro iPhone, iPod a iPad. Lze k němu připojit i mikrofon a k dispozici jsou také vstupy pro kytaru s kontrolou úrovně vstupu. Celkový výkon audio systému GX-M10 je 100W a lze ho provozovat i za použití baterií.

Společnost Sharp na veletrhu v Las Vegas představila také novou generaci technologie Quattron. Použití specializovaného zpracování sub-pixelového signálu na červeno-zeleno-modro-žlutém pixelovém panelu Quattron umožní ovládání a použití těchto barev individuálně. To umožní reprodukci dvojitého rozlišení v jednom singulárním pixelu. V důsledku této funkce může příští generace Quattron zvýšit efektivní rozlišení panelu 1080p na Ultra HD pro video a klidné snímky, stejně jako pro text webových stránek. Příští generace technologie Quattron rovněž obsahuje zpracování specializovaného signálu pro přechod snímku z 1080p na 4K. Společnost Sharp očekává uvedení produktů s příští generací technologie v roce 2014.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud