Přejít k hlavnímu obsahu

Sloučenina jedním kliknutím

Josef Mika 11.11.2020

Umělá inteligence sestavuje postupy na výrobu léků.

Chip 12/2020: Biochemie je tajuplná věda, která dosud odolávala všem pokusům o automatizaci. Nyní do laboratoří nastupují roboti a umělá inteligence. Mají před sebou ale nelehký úkol. Od dávných dob devatenáctého století se obor biochemie příliš nezměnil. Pracovníci laboratoří v rovnicích napsaných na papíru rozkládají komplexní látky do menších stavebních bloků a tyto stavební kameny potom sestavují do výsledné sloučeniny. Toto puzzle nese označení retrosyntéza a syntéza.

Postup se vysloveně nabízí pro počítačové zpracování, což vědci zkoušeli již od šedesátých let. Díky umělé inteligenci se v poslední době opět oživila podoba chemie podporované algoritmy. Výzkumné skupiny v Münsteru, Glasgow nebo v Severní Karolíně také pracují na robotech pro automatizovanou syntézu. Tým společnosti IBM laboratoře v Curychu představil první kombinaci umělé inteligence a robotů, která má být nasazena nejenom v laboratoři, ale také při myšlenkové práci. Umělá inteligence založená na cloudu pomocí retrosyntézy najde cestu k libovolné molekule a umožní vyrobit sloučeninu jedním kliknutím.

Pojďte se s Chipem podívat podrobněji na pokrok v této vědní disciplíně dosažený za pomoci AI. Jaká nás díky tomu čeká budoucnost? Více už v prosincovém vydání, které je v prodeji od 19. listoadu.

Obsah: Všechna témata Chipu 12/2020


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud