Oním případem může být vědecká konference, což moc dobře ví IT a telekomunikační odborníci z české firmy Barclet a.s. Právě dokončili projekt Telepresence, v rámci kterého nainstalovali celkem 192 konferenčních místností napříč slovenskými univerzitami a ústavy Slovenské akademie věd. Cílem projektu bylo vytvoření moderní a efektivní komunikační sítě, která slovenským vědcům ušetří spoustu času a peněz za cestování.
Slovensko o podobném projektu uvažovalo poměrně dlouho. Již nějaký ten pátek zde funguje Slovak Academic Network (SANET), která nabízí velmi rychlé připojení napříč vědeckými pracovišti po celé zemi. Infrastruktura patří k nejmodernějším v Evropě, nicméně její potenciál nebyl doposud plně využíván. Nyní vše změní centralizovaný systém Telepresence, jehož největší výhodou je skutečnost, že všichni uživatelé budou mít přístup k jednotné technologii.
Telepresence je maximálně intuitivní a umožňuje okamžité spojení mezi dvěma konferenčními místy. Uživatel nejprve využije rezervační systém a ve smluveném čase otevře videohovor s kolegou. Videohovory jsou možné i s uživateli, kteří v systému zapojeni nejsou, a to jak otevřením jednorázového hovoru tak i vytvořením trvalého komunikačního uzlu mezi jednotlivými stanovištěmi. Během videohovorů dochází k automatické regulaci hlasitosti a přepínání videa na právě hovořící účastníky. Úroveň komunikace je natolik vysoká a intuitivní, že se vědci obejdou bez fyzického kontaktu.
Zaměstnanci firmy Barclet neměli jednoduchý úkol. Museli dopravit, nainstalovat a následně otestovat technologie, které zabraly 25 plně naložených kamionů. Některé konferenční místnosti jsou určeny pro pouhé dva účastníky konference, jiné i pro deset účastníků. Zapojeno bylo také čtrnáct aul s kapacitou až sto účastníků. V blízké budoucnosti se do systému Telepresence možná zapojí i Zlínská univerzita, pro kterou by byla efektivnější komunikace se slovenskými univerzitami velkým přínosem.