Přejít k hlavnímu obsahu

Smartphone v mrazu odchází: jak prodloužit jeho běh na akumulátor

Jiří Palyza 16.11.2021
info ikonka
Zdroj:

Chladem netrpíme jen my lidé, ale také technika, jako například chytré telefony a notebooky. Nízké teploty jsou obzvlášť náročné pro akumulátory. Může se stát, že se váš mobilní telefon náhle vybije. Nemusíte panikařit, ale při používání mobilního telefonu v zimě je dobré mít na paměti několik věcí.

V zimě nás nízké teploty mohou dostat. Ani mobilní telefony nejsou nijak odolné a na teplotě je zejména závislá funkčnost akumulátoru. Výrobci ve svých specifikacích uvádějí doporučené teplotní rozsahy, a je to obvykle 0 až 35 °C. Extrémní horko mobilní technice také nijak neprospívá, ale telefony ohrožuje především chlad.

Může to dojít až tak daleko, že mobilní telefony se v zimě velmi rychle vybíjejí, ačkoliv by v akumulátoru mělo být stále dost energie. Pokud se vám to také stane, můžete zůstat klidní, protože v naprosté většině případů se aktivovala ochranná funkce smartphonu a zabránila jeho poškození.

Nízké teploty zpomalují chemické procesy v akumulátoru smartphonu

smartphonecold-1

V chladném počasí probíhají elektrochemické procesy v akumulátoru pomaleji. | Zdroj: Daniel Korpai/Unsplash

Standardní akumulátory ve smartphonech jsou lithiové. Není potřeba zabíhat do přílišných technických detailů, ale je dobré vědět, že elektrochemické procesy v akumulátoru se chladem zpomalují. Vnitřní odpor akumulátoru se zvyšuje, když má elektrolyt vyšší viskozitu. Tím se zvyšuje i proudový odběr, což způsobí pokles napětí a rychlé vybití.

Aby se zabránilo poškození mobilního telefonu, výrobci je pro podobné případy vybavují nouzovým vypnutím. Pokud k takové situaci dojde, často stačí mobil vložit do vnitřní kapsy bundy a po jeho zahřátí v průběhu 30 až 60 minut jej zkuste znovu zapnou. Měl by se znovu zpustit.

Otravné "studené efekty" akumulátorů mobilních telefonů

smartphonecold-2

Nízké teploty mohou mít vliv i na zobrazování displejů. | Zdroj: ebayink/Foter.com

Kromě samovolného vypínání je dobré vědět i o dalším vlivu nízkých teplot na akumulátor. Délka běhu zařízení na akumulátor se zkracuje, protože se akumulátor v chladu rychle vybíjí. Může se stát, v létě mobil vydrží celý den a v zimě je ve stejném režimu používání vybitý už cestou z kanceláře domů. Vliv na to může mít i snížená schopnost nabíjení akumulátoru při nízkých teplotách.

Další věcí je negativní vliv nízkých teplot na obrazovky smartphonů. Jejich reakce mohou být pomalé, nebo může obrazovka zcela zamrznout. Oslabená může být také barevnost a jas.

Udržení smartphonu v zahřátém stavu

smartphonecold-3

Pro hovory nebo poslouchání podcastů může mobilní telefon v zimě zůstat schovaný v kapse. | Zdroj: Viktor Bystrov/Unsplash

Stejný princip, jaký praktikují při ochraně před zimou lidé, platí i pro mobilní telefony. Dobré je telefon ukládat do vnitřních kapes, kde je blízko těla a není tak vystaven mrazu. Dají se použít i různá pouzdra, naopak zařízení moc neprospívá přímé vystavení mrazu: například jeho držení v rukavicích při hovoru.

Pokud používáte hands free sadu pro volání, může mobil klidně zůstat schovaný a chráněný před mrazem. Vhodným řešením jsou Bluetooth sluchátka. V mrazivých teplotách jde mobil samozřejmě používat i nadále, jen je dobré ho nízké teplotě vystavit jen krátce, a pak ho raději hned rychle schovat do vnitřní kapsy.

Správné nabíjení mobilu v zimě

smartphonecold-4

Pokud můžete, nabíjejte mobil pouze v teplém prostředí. | Zdroj: Christoph Schütz/Pixabay

To, co platí pro provoz smartphonu, platí i pro jeho nabíjení. Stejně jako je vhodné se při tom vyhýbat horku, platí to i pro chlad. Proto je dobré po návratu ze zimní procházky jej nepřipojovat hned na nabíječku, ale nechat chvíli zahřát na pokojovou teplotu. Po zhruba půlhodině až hodině už můžete nabíječku bez problému připojit.

Vyhýbání se rychlým změnám nízkých a vysokých teplot

smartphonecold-5

Sport je prima i v zimě. Pokud máte v pažním pouzdru i mobil, je dobré ho po návratu nechat chvíli prohřát. | Zdroj: Isaac Wendland/Unsplash

Lidé, kteří nosí brýle, problém střídaní teplot velmi dobře znají. Brýle se velmi rychle zamlží a vy zpočátku nic nevidíte. To je sice nepříjemné, nicméně k poškození brýlí nedojde. U smartphonů je to jinak. Kondenzace vlhkosti by mohla telefon poškodit a hrozí riziko zkratu, nebo koroze uvnitř zařízení.

Po příchodu domů z pobytu v chladných teplotách venku je dobré nechat telefon v kapse bundy, nebo na chodbě, aby si pomalu srovnal teplotu. Vstupní prostor nebývá tolik vytápěný, jako obývací pokoj nebo kuchyň. Jak dlouho záleží na tom, jak nízká teplota byla venku a kde jste měli telefon uložený. Zpravidla by měla stačit půlhodina až hodina. Pokud by se vám na smartphonu vysrážela vlhkost, rozhodně jej nesušte fénem ani nepokládejte na topení.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme