Přejít k hlavnímu obsahu

Sociální síť jako nepřijatelné riziko: je TikTok převlečený spyware?

redakce 11.04.2023
info ikonka
Zdroj:

TikTok, není to ta neškodná video aplikace, se kterou mladí lidé tráví tolik času? Podle bezpečnostních expertů a amerických úřadů představuje významné riziko. Aplikace prý ve velkém měřítku odčerpává data do Číny.

Kapitoly článku

TikTok ovládl svět sociálních médií. Podle výpočtů datových analytiků z agentury Data.ai měla služba, která byla spuštěna teprve v roce 2016, v prvním čtvrtletí 2022 po celém světě téměř 1,6 miliardy uživatelů. Hlavní funkcí aplikace pro chytré telefony jsou krátká videa o délce asi 15 sekund, která obvykle doprovází příjemná hudba.

Mezi mladými lidmi a překvapivě také ženami nejrůznějšího věku je TikTok hitem. Podle výpočtů platformy Statista tvořily na začátku roku čtvrtinu uživatelů ženy ve věku 18 až 24 let. Dalších téměř 18 % tvořily rovněž ženy ve věku 25 až 34 let. Každou sekundu se prý ke službě připojí osm nových uživatelů. Není známo, kolik z nich je mladistvých. Oficiálně TikTok uvádí jako minimální věk 13 let. To však lze snadno obejít.

Závislostní stroj jménem TikTok

graph

| Zdroj: Data.ai

Jeho úspěch se od počátku setkával ale také s kritikou. Algoritmus byl například navržen tak, aby uživatele udržel v aplikaci co nejdéle. Nicolas Kayser-Bril z neziskové organizace AlgorithmWatch popsal algoritmus TikToku v německém časopise Der Spiegel jako „stroj na závislost pro své uživatele“. To ale pravděpodobně platí i pro algoritmy Facebooku, Twitteru a Amazonu. Všechny tyto služby se snaží udržet své uživatele co nejdéle na háčku nebo u nich vyvolat určité interakce.

Podle interního dokumentu TikToku, který unikl do New York Times, společnost mimo jiné vyhodnocuje, kolik času uživatel stráví u každého zobrazeného videa, aby mu pak mohla navrhovat další videa a udržet ho tak na platformě ještě déle. Zejména pro mladší uživatele to může mít fatální následky. „Algoritmus se snaží lidi zaujmout, místo aby jim dal to, co skutečně chtějí,“ řekl Guillaume Chaslot deníku New York Times. Je zakladatelem francouzské organizace Algo Transparency, která již pečlivě dohlíží na YouTube.

V hledáčku amerických úřadů

carr

"TikTok není jen další videoaplikace. Je to jen zástěrka." Brendan Carr, komisař americké FCC | Zdroj: FCC

Údaje shromážděné při používání aplikace TikTok nedávají spát pouze znepokojeným rodičům, ale také úřadům. TikTok čelí obvinění, že předává data i své mateřské společnosti v Číně. Služba to důrazně popírá. Mluvčí společnosti naopak uvedla, že nikdy údaje o uživatelích čínské vládě nepředávala.

Komisař americké FCC (Federální komise pro komunikaci) Brendan Carr nyní požádal společnosti Google a Apple, aby zakázaly aplikaci TikTok ve svých obchodech s aplikacemi. Představuje prý „nepřijatelné riziko pro národní bezpečnost“.

Aplikace nejenže shromažďuje „velké množství dat“, ale „zdá se, že Pekingu umožňuje nekontrolovaný přístup k těmto citlivým údajům“. Carr na Twitteru napsal, že TikTok není jen další video aplikace. Údajně se svou přívětivou funkcionalitou maskuje jako ovčí kůží. Carrovo varování má svou váhu: jeho Federální komise pro komunikace jako státní úřad reguluje telekomunikační průmysl USA.

TikTok nevidí jen taneční videa svých uživatelů, kritizuje Carr. Služba také shromažďuje „historii vyhledávání a procházení, vzory stisků kláves, biometrické identifikátory, návrhy zpráv a metadata, právě tak jako texty, obrázky a videa uložené v mezipaměti zařízení“. Zásady Applu a Googlu by to měly zakazovat. Již existuje dostatek precedentů, „aby byl TikTok pohnán k odpovědnosti“ a důsledně vyloučen z obchodů s aplikacemi.

TikTok si protiřečí

contacts

Nenasytný hlad po datech? Požadovaný přístup ke kontaktům je podle analytiků jen špičkou ledovce. | Zdroj: Aplikace TikTok/Nastavení/Kontakty

Michael Beckerman označil skutečnost, že TikTok čte mimo jiné historii prohlížení, za „jednoduše nepravdivou“. Viceprezident TikTok USA se v rozhovoru pro CNN snažil obvinění vyvrátit. Uvedl také, že společnost neshromažďuje snímky obličeje.

Technologie v aplikaci neslouží k identifikaci osob, ale k použití určitých filtrů. Analýza stisků kláves se prý také neukládá. Tato funkce slouží například k tomu, aby se zabránilo zneužití roboty. Podle Beckermana je TikTok zábavní aplikací a nepředstavuje pro národní bezpečnost žádnou hrozbu.

Bude tedy nyní TikTok odstraněn z obchodů s aplikacemi? V tuto chvíli to tak nevypadá. Ale nedá se to říct s jistotou. Nepřízeň Američanů již tvrdě zasáhla další čínské společnosti, příkladem může být Huawei. Dokud se tak ale nestane, bude hvězda aplikace pravděpodobně nadále stoupat.

Podle prognózy společnosti Higher Visibility, která se zabývá průzkumem trhu, bude mít TikTok v roce 2025 přibližně 2,6 miliardy uživatelů denně. To je přibližně třetina světové populace, tedy většina mladých lidí na celém světě.

Zdroj: autorský text


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme