Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Sociologický průzkum o aplikacích v mobilech

redakce 07.02.2011

Celosvětová poptávka po mobilních aplikacích nezadržitelně roste. Stojí za tím stále větší závislost lidí na mobilních technologiích. Podle mezinárodního výzkumu, který si nechala zpracovat společnost Nokia, je 55 % dotázaných uživatelů chytrých telefonů přesvědčeno o tom, že aplikace v jejich telefonech obohacují jejich život doma (33 %), na cestách (19 %) i v práci (13 %).

Nokia si pro spolupráci na svém výzkumu vybrala profesora Trevora Pinche – předního sociologa a profesora v oblasti vědy a techniky z Cornell University. Jeho úkolem bylo analyzovat více než 5 200 uživatelů chytrých telefonů z deseti zemí. Cílem bylo získat představu o tom, jak způsob, jakým využíváme naše chytré telefony, reflektuje to, kým jsme.

Výzkum ukázal, že uživatelům ani tak nezáleží na počtu aplikací, které mají v telefonu nainstalovány, jako spíš na tom, aby nalezly ty, které jsou pro ně nejvíce užitečné. Více než 70 % uživatelů ve svých chytrých telefonech mělo okolo 30 nejrůznějších aplikací, přičemž 20 % z nich uvedlo, že jakmile se dozvědí o nějaké lepší aplikaci, tak si ji nainstalují a všechny obdobné aplikace z telefonu smažou. 

Nejsou to přitom pouze naše osobnostní a povahové rysy, které ovlivňují náš výběr aplikací. Svou roli hrají i národnostní charakteristiky. Například Brazilci projevili svou oblibu v nejrůznějších oslavách v tom, že 42 % z nich si stahuje aplikace související s hudbou, včetně vyzváněcích tónů, aplikací pro rozpoznání hudebních skladeb, a  hudebních magazínů. Němci si zase libují v prakticky zaměřených aplikacích jako jsou budíky a v Německu nejpopulárnější baterka (29 %). Indové zase preferují aplikace zaměřené na business jako je email nebo aplikace pro evidenci výdajů. 

To, že nějakou aplikaci v telefonu máme, a to, jestli ji používáme, jsou dvě naprosto odlišné otázky. Třetina (30 %) uživatelů chytrých telefonů uvedla, že pravidelně využívá naprostou většinu aplikací ve svých telefonech, ale rozhodně ne všechny. Nejnáruživější uživatelé mobilních telefonů jsou přitom v Indii, kde jich 14 % uvádí, že využívá naprosto všechny aplikace ve svém telefonu. Oproti tomu Britové jsou vůči svým aplikacím nejvíce lhostejní a celých 23 % z nich uvádí, že sotva využijí aspoň některou z nich. 

Výzkum byl proveden společností ICM Research na vzorku 5 231 lidí z 10 zemí v listopadu 2010. Výzkum probíhal v následujících zemích: Brazílie, Čína, Jihoafrická republika, Německo, Indie, Itálie, Singapur, Spojené království, Spojené státy a Španělsko.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud