Přejít k hlavnímu obsahu

Sonos Roam zvládne až deset hodin hudby v lehkém a kompaktním provedení

Jiří Palyza 12.03.2021
info ikonka
Zdroj:

Průkopník v oblasti bezdrátového ozvučení interiérů, firma Sonos, rozšiřuje svou nabídku reproduktorů. Sonos Roam je malý, lehký, snadno přenosný a potěšit by mohl i cenou.

Nejnovější model přenosného reproduktoru z portfolia Sonosu váží 430 gramů a je vybaven akumulátorem, který by měl při plném nabití poskytovat dostatek energie pro desetihodinové přehrávání hudby. Roam je první reproduktor Sonosu, který se automaticky připojuje i k Wi-Fi (ac), ale kromě toho je vybaven i Bluetooth konektivitou. Požadovaný obsah tak lze do Roamu nahrát například doma přes Bluetooth, a poté ho snadno přehrávat prostřednictvím celého systému Sonos.

Reproduktor by se měl na trhu objevit koncem dubna a jeho očekávaná cena je přibližně 4700 Kč. Stane se tak nejlevnějším zařízením z portfolia přenosných reproduktorů Sonosu.

Voděodolnost a bezdrátové nabíjení

roam2

Díky certifikaci IP67 se nemusíte bát vzít Sonos Roam s sebou například na pláž. | Zdroj: Sonos

Sonos Roam je vodotěsný a prachotěsný podle třídy ochrany IP67, což zvyšuje jeho odolnost například při použití na pláži nebo u venkovního bazénu. Na jedno plné nabití by měl být schopen přehrávat až deset hodin. Jako volitelné příslušenství si lze k reproduktoru objednat magnetickou bezdrátovou nabíječku (ca 1300 Kč), k nabijení lze ale využít i jiné typy bezdrátových nabíječek s certifikací Qi nebo dodávaný kabel USB-C. Roam by se také měl automaticky přepnout do režimu spánku, pokud se nevyužívá, a takto vydržet až deset dnů.

V zařízení jsou zabudované tři mikrofony. Díky funkci Trueplay zajišťují optimální nastavení zvuku vzhledem k prostředí. Reproduktor lze také prostřednictvím Amazon Alexy nebo Google Asistenta hlasově ovládat. Bude to ale fungovat pouze při připojení reproduktoru do sítě Wi-Fi.

Funkce Sound Swap by měla umožnit posílat zvuk do dalších zvukových systémů Sonos Roam v okolí a synchronizovaně ovládat pomocí tlačítka Play/Pause. Stejně jako u jiných zařízení Sonos lze i Roam seskupovat s jinými reproduktory nebo připojit k druhému reproduktoru Roam a vytvořit stereofonní pár.

roam1

Se svou hmotností pod půl kilogramu je Sonos Roam nejlehčí zařízení amerického výrobce z kategorie přenosných reproduktorů. | Zdroj: Sonos

Pokud je reproduktor Sonos Roam připojen do skupiny, mělo by být možné na něm přehrávat obsah přes Bluetooth a následně jej sdílet v celém systému. Tato možnost doposud nebyla.

O zvuku zatím nic nevíme, ale podání reproduktorů Sonos nikdy nebylo zklamáním. Díky nízké hmotnosti očekávaného modelu Roam pod půl kila jej bude snadné vzít kamkoliv, na rozdíl od jiného modelu Sonos Move, který váží tři kilogramy. Zajímavá je také funkce Trueplay pro optimalizaci zvuku vzhledem k okolí a funkce Sound Swap, kterou by měl získat také Move, a to prostřednictvím aktualizace firmwaru.

Trochu vadí fakt, že pokud byste chtěli Roam nabíjet bezdrátově, musíte si k němu dokoupit magnetický nabíjecí dok. Sonos jde v tomto ohledu cestou Apple. V takovém případě se celková cena navýší na přibližně 6000 Kč.

Soundbeamer 1.0: bez sluchátek nebo reproduktoru

soundbeamer

Nové zařízení startupové firmy Noveto System umožňuje přenos zvuku ultrazvukovou technologií. Soundbar 1.0 přenáší zvuk s možností prostorového efektu přímo k uším posluchače. | Zdroj: Noveto

Netradiční zařízení pro přenos zvuku představila také společnost Noveto System. Patentovaná ultrazvuková technologie umožňuje přenos ultrazvukových vln přímo k uchu bez rušení okolí a vytváří prostorový zvukový vjem. Zvukové vlny jsou generovány pomocí DSP algoritmů a šířeny do prostoru pomocí speciálně vyvinutého pole převodníků.

Modul 3D senzoru, integrovaný v hardwarovém zařízení, lokalizuje a sleduje polohu uší posluchače v reálném čase. Na základě toho určí bod, ve kterém se zvukové vlny skládají do menších celků vně ucha a vytvoří zvuk ve slyšitelném frekvenčním spektru. Podle vyjádření vývojáře by tato technologie měla mít univerzální možnost použití, například pro poslech zvuku při sledování TV, externí zvuk u PC, poslech v autě, při sportu nebo video konferenci.

Vstup na trh je plánován na konec roku 2021 a předpokládaná cena zařízení je v přepočtu 13 000 Kč.

Konkurence pro Apple a Amazon: HomePod Mini

homepodmini

| Zdroj: Murat Çorlu/Unsplash

Novinkou v oblasti přenosných reproduktorů se pochlubil i Apple. Od konce loňského roku nabízí kompaktnější alternativu ke svému rozměrnějšímu HomePodu. Chytrý reproduktor HomePod Mini je kromě menších rozměrů také výrazně levnější, než jeho větší sourozenec. Zařízení je osazeno vlastním čipem S5, disponuje hlasovým ovládáním Siri a podobně jako novinka od Sonosu disponuje konektivitami Wi-Fi a Bluetooth. Kromě přehrávání hudby lze HomePod Mini využít i k ovládání prvků chytré domácnosti.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme