Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Sony chce obrátit trh naruby: Xperia Pro-I slibuje velké věci

Jiří Palyza 29.10.2021

Společnost Sony nabízí jedny z nejlepších digitálních zrcadlovek a kompaktních fotoaparátů na trhu. V oblasti chytrých telefonů je však výrobce poněkud slabší. Xperia Pro-I má oba světy spojit a nabídnout v oblasti chytrých telefonů dosud nevídanou kvalitu focení.

Fotoaparáty Sony se ve srovnávacích testech umísťují na samém vrcholu – a v některých případech dokonce dominují sektoru digitálních fotoaparátů. Oproti tomu jsou chytré telefony výrobce celkově také dobré, ale mírně zaostávají za high-endovou konkurencí, což znamená, že se v mase chytrých telefonů poněkud ztrácejí. To by se ale Sony Xperii Pro-I stát nemělo, protože přinejmenším na papíře je tento smartphone všechno, jen ne obyčejný: Sony dává Xperii Pro-I 1" snímač, konkrétně: verzi Exmor RS optimalizovanou pro chytré telefony, která se nachází v modelu RX100 VII - a tento kompaktní fotoaparát je jedním z nejlepších na trhu.

Aby byla správná i hmatová odezva, je smartphone vybaven tlačítkem fotoaparátu, které má reagovat podobně, jako u modelu RX100. Aby bylo možné rychle pořizovat fotografie, lze focení ovládat přímo stisknutím a podržením tlačítka spouště. Uživatel si může vybrat ze tří ohniskových vzdáleností: 16 mm, 24 mm a 50 mm. Fotografie se ukládají v maximálním rozlišení 12 megapixelů.

Společnost Sony je tak jedním z prvních výrobců, kteří do chytrého telefonu umístili 1" obrazový snímač. Na západním trhu by byl takový fotoaparát jedinečný. Naopak v Japonsku k dispozici smartphone s odpovídajícím snímačem je: Sharp Aquos R6. Prodává se také pod názvem Leitz Phone 1.

Smartphone pro vlogery

sonyxperiapro

Sony nechce Xperií Pro-I zaujmout jen fotografy, smartphone by měl být zajímavý i pro vlogery: videa je možné natáčet ve 4K s rychlostí až 120 snímků za sekundu. Přes port USB-C lze připojit monitor pro vlogy (k dispozici jako volitelná výbava), který mimo jiné nabízí další 3,5mm konektor - ten má i samotná Xperia Pro-I pro externí mikrofon. | Zdroj: Sony

Technické parametry fotoaparátu smartphonu Xperia Pro-I

Pro uživatele, kteří by chtěli získat více technických informací, přinášíme jejich přehled:

– obrazový senzor Exmor RS 1,0" s detekcí fáze samoostření
– velikost obrazového bodu 2,4 um
– 12bitové snímky RAW
– obrazový procesor BIONZ X ("for mobile") s front-end LSI
– systém automatického zaostřování s 315 body pro fázovou detekci
– 24mm objektiv Zeiss, duální clona F2,0/F4,0
– 16mm objektiv
– 50mm objektiv
– AF/AE sériové snímání rychlostí 20 snímků/s
– snímání videa ve 4K s frekvencí až 120 obrázků/s
– zaostřování očí a objektů i ve videích
– stabilizace obrazu SteadyShot s technologií FlawlessEye
– stereo mikrofony a mono mikrofon pro záznam řeči

Další technické detaily Sony Xperia Pro-I

– OLED displej formátu 6,5"
– frekvence obrazu 120 Hz
– procesor: Snapdragon 888
– operační paměť: 12 GB
– interní paměť: 516 GB (rozšiřitelná)
– audio konektor 3,5 mm: ANO
– odolnost vodě podle IPX8
– Wi-Fi 6
– 5G
– rozměry (výška x šířka x tloušťka): 166 x 72 x 8,9 mm

Smartphone Sony Xperia Pro-I má být k dispozici od prosince za cenu v přepočtu 45.700 Kč. Jako volitelnou výbavu lze dokoupit kryt za 2300 Kč, vlog monitor za 5000 Kč a Bluetooth rukojeť GP-VPT2BT za 5050 Kč.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme