Přejít k hlavnímu obsahu

Sothink Movie DVD Maker 3.4

redakce 20.03.2010

Nástroj z Chip DVD 3/10 pro snadnou tvorbu filmových DVD z libovolných video souborů. Program zvládá převod všech populárních video formátů do podoby, kterou můžete pomocí programu přímo vypálit na DVD. Nechybí možnost úvodního menu DVD

Sothink Movie DVD Maker představuje profesionální aplikaci pro tvorbu filmových DVD, která obsahuje nástroje pro vytváření interaktivních menu a integrované vypalovací rozhraní pro přímé vypálení vytvořených filmových dévédéček. Program dokáže zpracovat téměř všechny video formáty včetně MPEG, MKV, WMV, MP4, AVI a formáty digitálních videokamer M2TS a MTS. Předností programu je i rychlost zpracování videa, možnost videa upravit a sestříhat a množství dostupných šablon pro tvorbu menu, do kterých lze navíc vložit vlastní obrázek nebo hudbu na pozadí. Program podporuje formáty PAL a NTSC televizního vysílání a poměry zobrazení 16 : 9 a 4 : 3, takže svá filmová DVD můžete přehrát na všech typech DVD přehrávačů a televizorů.

Na Chip DVD najdete bezplatnou (free) verzi programu, která je funkčností zcela identická s aktuálně prodávanou PRO verzí. Jediným rozdílem je pak to, že tato verze před každou kapitolu na vytvořeném filmovém DVD vkládá obrazovku s krátkým textem informující o tom, že DVD bylo vytvořeno bezplatnou verzí programu.

Hlavní okno programu: »Sothink Movie DVD Maker 3.4« nabízí jednoduché a přehledně uspořádané uživatelské rozhraní.
Hlavní okno programu: Program nabízí jednoduché a přehledně uspořádané uživatelské rozhraní.

Hlavní okno programu je jednoduše a přehledne uspořádáno. V horní části najdete obvyklou nabídku příkazů, pod kterou je umístěna lišta s tlačítky pro rychlý přístup k základním funkcím a nástrojům programu a odkaz na zakoupení PRO verze programu. Spodní část hlavního okna je rozdělena na pole se seznam videosouborů, ze kterých bude vytvořeno filmové DVD. Vpravo jsou pak tři karty pro nastavení parametrů a pro vytvoření menu výsledného filmového DVD. Pod kartami s nastavením ještě najdete okno s náhledem vytvářeného dévédčka resp. s náhledem jeho menu.

Přidání videa

Jednotlivá videa snadno přidáte pomocí tlačítka »Add Files«, výběrem příkazu »Add Files« z nabídky příkazů »Files« nebo prostřednictvím klávesové zkratky »Ctrl + O«. Tím zobrazíte standardní dialogové okno »Otevřít«, ve kterém vyhledejte a vložte požadovaná videa. Pořadí vložených videií můžete dodatečně upravit pomočí tlačítek »Move Up« (přesunout výš) a »Move Down« (přesunout níž). Vybrané video lze též ze seznamu odstranit prostřednictvím tlačítka »Remove«. Seznam videií standardně obsahuje náhled úvodní obrazovky každého videa (»Thumbnail«), název souboru (»Name«), velikost videa (»Dimension«) a délku videa (»Duration«). O průběhu zpracování jednotlivých videí vás pak informují sloupce stav (»Status«), uplynulý čas zpracování (»Elapsed«) a zbývající čas zpracování (»Left«).

Nastavení filmového DVD: Upravení základních i rozšířených parametrů vytvářeného videa a zvukové stopy.
Nastavení filmového DVD: Upravení základních i rozšířených parametrů videa a zvukové stopy.

Nastavení základních parametrů videa

První karta »Settings« pro nastavení parametrů vytvářeného filmového DVD obsahuje pouze tři rozbalovací seznamy. Pomocí rozbalovacího seznamu »Target disc size« určujete velikost (resp. kapacitu) výsledného DVD. Program dokáže vytvořit buď standardní jednovrstvé DVD-5 (4,7 GB) nebo dvouvrstvé DVD-9 (8,5GB). V rozbalovacím seznamu »TV system« vybíráte ze dvou formátů televizního vysílání (»NTSC« nebo »PAL«). Ve třetím rozbalovacím menu »Zoom mode« vybíráte způsob, kterým bude upravena velikost videa. K dispozici je možnost roztažení snímku na šířku monitoru a přidání horizontálních pruhů (»Letterbox«), roztažení a oříznutí snímku (»Pan & Scan«) a roztažení resp. změna formátu z 4 : 3 na formát 16 : 9 (»Stretch«).

Tvorba menu: Pomocí  šablon si snadno vytvoříte i dobře vypadající menu, které si můžete doplnit obrázkem nebo hudbou.
Tvorba menu: Šablonami si snadno vytvoříte i slušivé menu, které si doplníte obrázkem nebo hudbou.

Rozšířená nastavení

Druhá karta »Advanced« umožňuje podrobnější nastavení parametrů vytvářeného filmového DVD. Kromě výše uvedených základních parametrů zde můžete např. upravit datový tok (»Bit rate«) a poměr stran obrazu videa (»Aspect ratio«), vypustit zvukovou stopu (»Enable audio«), upravit datový tok zvuku (»Bit rate«) a nastavit počet zvukových kanálů (»Channels«).

Tvorba menu DVD

Poslední karta »DVD Menu« pak slouží pro vytvoření úvodního menu DVD. Vybírat můžete z devíti šablon nebo úvodní menu zcela vypustit (rozbalovací seznam »Templates«), vložit vlastní obrázek a hudbu na pozadí (»BG image« / »BG audio«), délku resp. čas zobrazení menu v sekundách (»Duration«), upravit velikost písma (»Font«), vložit název DVD (»Title text«) a text k jednotlivým kapitolám (»Button text«). Dále zde můžete upravit chování po přehrání aktuálně přehrávané kapitoly resp. videa (»After playing current video«) a po přehrání poslední kapitoly resp. videa (»After playing last video«). V prvním případě můžete vybírat z položek: přehrát další video (»Play next video«), přehrát aktuální video znovu (»Replay current video«) a návrat do hlavního menu (»back to menu«). V druhém případě pak máte na výběr položky: přehrát znovu poslední video (»Replay last video«), přehrát první video (»Back to first vide«), návrat do hlavního manu (»Back to menu«) a návrat k prvnímu menu (»Back to first menu«).

Oříznutí videa: Vložená videa můžete také „ořezat“ pomocí samostatného okna s jednoduchým nástrojem »Trim«.
Oříznutí videa: Videa můžete také „ořezat“ pomocí  okna s jednoduchým nástrojem »Trim«.
Oříznutí videa

Program obsahuje i jednoduchý nástroj pro oříznutí vložených videí. Najdete jej v nabídce příkazů »Edit« pod položkou »Trim…«. Jedná se o samostatné okno, které zobrazuje „náhled“ vybraného videa a lištu (resp. časovou osu) se třemi posuvnými jezdci, pomocí kterých si můžete video prohlédnout a ořezat (zepředu a od konce). Dále zde najdet pole s informacemi o délce videa (»Total duration« ), času aktuálně zobrazené scény (pozice horního posuvného jezdce – »Current time«), nastavený čas ořezu začátku videa (pozice levého spodního jezdce – »Trim start«) a nastavený čas ořezu od konce videa (pozice levého spodního jezdce – »Trim end«).

Vypálení DVD: Zpracování videa, vytvoření menu DVD a následné vypálení vytvořené kompilace je pomocí programu doslova hračkou, která navíc nezabere ani mnoho času!

Vypálení filmového DVD

Jakmile máte vytvořen seznam skladeb a nastaveny všechny parametry podle svých představ, stačí v hlavním okně programu kliknout na tlačítko »Burn«. Program nejprve zpracuje všechna vložená videa, poté vytvoří úvodní menu DVD a nakonec celou kompilaci vypálí na DVD. Jak už

Vypálení DVD: Upravení videa, vytvoření menu DVD a vypálení  kompilace je doslova hračkou, která navíc nezabere ani mnoho času!
Vypálení DVD: Úprava videa, vytvoření menu DVD a vypálení kompilace je hračkou, která trvá jen chvíli!

bylo výše uvedeno, předností programu je zejména rychlost zpracování videa. Půlhodinový snímek zpracuje za necelou čtvrthodinu a celý proces vytvoření jednovrstvého DVD-5 s dvouhodinovým záznamem zvládnete i s přípravou a následným vypálením za cca hodinu a půl.
 
Uveřejněno na Chip DVD 3/10.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud