Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Souboje sítí botů

redakce 24.05.2010

Společnost Symantec se ve své dubnové zprávě 2010 MessageLabs Intelligence Report podrobně zabývá spamem rozesílaným jednotlivými sítěmi botů.

Analýza odhaluje, že robotická síť Rustock předstihla svou konkurenci (především v podobě sítě Cutwail) a stala se největší robotickou sítí, a to jak podle objemu odeslané nevyžádané pošty, tak i podle množství aktivních botů, které ovládá. Nejprve u ní sice došlo k omezení výstupu jednotlivých botů o 65 %, ale počet aktivních botů v síti se zvýšil o 300 % – i kvůli tomu je síť odpovědná za 32,8 % veškeré nevyžádané pošty šířené na internetu.
Druhá v pořadí síť Cutwail se zmenšila ze 2 milionu botů (v květnu 2009) na „pouhých“ 600 000 botů a nyní odpovídá jen za 4 % veškeré nevyžádané pošty. „Robotickou síť Cutwail zasáhlo ukončení činnosti poskytovatele služeb internetu Real Host v srpnu 2009. Síť pravděpodobně ztratila schopnost aktualizovat některé své boty, a to způsobilo značné snížení jejich počtu bez možnosti náhrady,“ řekl Paul Wood, MessageLabs Intelligence Senior Analyst.
Druhou a třetí největší robotickou sítí jsou subjekty Grum a Mega-D, které odpovídají za 23,9 %, respektive 17,7 % nevyžádané pošty. Robotická síť Mega-D přežila několik pokusů o ukončení činnosti poskytovatelů služeb internetu, a má proto méně botů než Rustock a Grum, ale je to „nejpracovitější síť“, která dokáže přimět každý ze svých 240 000 aktivních botů k odeslání přibližně 430 nevyžádaných zpráv za minutu. Konkurenční síť Grum se v posledních pěti měsících vyhnula výkyvům a každý bot průměrně odesílal mezi 145 a 150 nevyžádanými e-maily za minutu. Síť ale nedávno zvýšila počet ovládaných botů ze 700 000 na 1 milion, takže se z ní stala druhá největší robotická síť.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme