Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Spam: cíl iPhone a ledový kyblík

redakce 29.11.2014
info ikonka
Zdroj:

Nejoblíbenějšími tématy spammerů ve třetím čtvrtletí 2014 bylo představení nového iPhonu 6 a Ice Bucket Challenge. Vyplývá to z analýzy spamu společnosti Kaspersky Lab.

Novinky o oblasti spamu sledují experti ze společnosti Kaspersky. A na jaké trendy za poslední třim ěsíce narazili? O tom, že spammeři jdou s dobou svědčí například fakt, že začali rozesílat zprávy o chytrém telefonu iPhone 6 ještě před jeho oficiálním představením. Jako cenu jej nabízeli v různých marketingových soutěžích a výzkumech, nebo lákali na velké slevy na jeho nákup. Spamy ale sloužily jen k tomu, aby uživatele podvedly, nebo nalákaly na webové služby spammerů. Popularitu produktů Apple hojně využívali i rhybáři – na konci července nový MacBook a začátkem září právě iPhone 6.

Kybernetičtí zločinci také využili zprávu o hacknutí účtů celebrit v cloudových službách Apple – existuje obrovské množství lidí, kteří by rádi viděli odcizené „kompromitující“ snímky nahých celebrit. A tak kliknutí na e-mail, který vás na tyhle obrázky láká odolal jen málokdo.

Na vlně popularity Ice Bucket Challenge, v níž se lidé natáčeli při tom, když na sebe vylili, nebo nechali vylít nádobu ledové vody, se svezli i podvodníci. Analytici Kaspersky Lab odhalili spam, který lákal na zhlédnutí videa s dalším účastníkem výzvy. Příloha spamu ale obsahovala škodlivý kód Backdoor.Win32.Androm.euop, který útočníkům umožnil ovládnout napadený počítač.

Třetí kvartál spamů v číslech:

  • Podíl spamu na celkovém e-mailovém provozu byl 66,9 %, o 1,7 procentního bodu méně než v druhém čtvrtletí.
  • Na čele žebříčku zemí, z nichž spam pochází, jsou USA (14 %), Rusko (6,1 %) a Vietnam (6 %).
  • Nejrozšířenější škodlivou přílohou byl trojský kůň Trojan.JS.Redirector.adf, který uživatele přesměroval na škodlivé stránky. Detekován byl v 2,8 % případů.
  • Nejrozšířenější rodinou malwaru (12,35 %) ve spamu byla Andromeda. Ta útočníkům poskytovala utajenou kontrolu nad počítači uživatelů. Druhý byl Zeus/Zbot s 10,59 %.
  • Phishing cílený na finanční služby odhalily antivirové produkty Kaspersky Lab v 38,23 % případů, což je oproti předchozímu čtvrtletí nárůst o 13,39 procentního bodu.
  • Velké množství phishingu proti platebním systémům směřovalo na uživatele společností PayPal (32,08 %), Visa (31,51 %) a American Express (24,83 %).

Zprávu o vývoji spamu v období od letošního července do září naleznete na webu Securelist.com.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme