Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Spory o domény .CZ s novým řádem

redakce 16.06.2010

Předvídatelný sazebník poplatků Rozhodčímu soudu, možnost zapojit do sporu tři rozhodce a lepší on-line platforma pro řešení sporů – to jsou hlavní novinky v Řádu pro řešení sporů o domény .CZ.

Novou verzi sazebníku dnes vydal Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky. Na změnách v řádu se výrazně podílel správce české národní domény .CZ, sdružení CZ.NIC.

Pravděpodobně nejdůležitější změnu představuje nový systém pro výpočet poplatku za řízení. Dosud se poplatek určoval stejně jako u jiných majetkoprávních sporů – procentní sazbou z hodnoty předmětu sporu. Poplatek tak mohl dosáhnout až do výše jednoho milionu korun.

Sazebník je k dispozici na http://www.soud.cz/index.php?url=cz_sazebnik_domeny_cz.htm.

Jakákoli ze stran sporu si nyní může určit, zda spor rozhodne jeden, nebo tři rozhodci. Doposud to byl pouze jeden rozhodce určený předsedou Rozhodčího soudu. Podmínkou takové možnosti je souhlas druhé strany sporu a také uhrazení vyšších nákladů spojených s řízením.

Rozhodčí soud také pro řešení sporů používá novou on-line platformu, která se osvědčila u řešení sporů o evropskou doménu .EU. Oproti té stávající, která byla nasazena v roce 2006, přináší řadu vylepšení, která řízení celkově zjednodušují a zpřehledňují. Přístup k této platformě je možný přes adresu https://domeny.soud.cz/.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud