Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Spotify a spol.: Kolik peněz dostanete jako hudebník za jeden stream

Josef Mika 11.08.2023

Ve službě Spotify dostávají hudebníci peníze za každý využitý stream. Často však slýcháme, že odměna je tak nízká, že z ní umělci nemohou žít. Jak je to tedy ve skutečnosti.

Kapitoly článku

Kolik peněz dostávají hudebníci za jeden stream na Spotify

Za každou přehranou skladbu na Spotify dostávají hudebníci různé částky. Ty se dokonce liší v závislosti na zemi, ve které uživatel Spotify poslouchá. Autorské poplatky jsou mnohem nižší, než jste si pravděpodobně mysleli.

  • V České republice, jak spočítal server igroovemusic, si hudebník (teoreticky) za 1 milion streamů své skladby na Spotify vydělá 2 184 dolarů, tedy přibližně 48 tisíc korun (údaje k prosinci 2022). ČR patří do skupiny 33 „šťastnějších“ zemí, jejichž hudebníci si (opět čistě teoreticky) vydělají za milion streamů více než 2000 dolarů.
  • Pro srovnání: v Německu dostávají hudebníci za 1 milion streamů na Spotify 3 581 dolarů (tedy asi 78 700 Kč).
  • Nejvíce peněz dostávají umělci na Islandu: za 1 milion streamů dostanou 6 376,23 eura (153 tisíc korun). Hned za nimi následuje Švýcarsko a Finsko. USA jsou zhruba uprostřed s 4 090 dolary (90 000 korun) za milion streamů.
  • Naopak hudebníci z 59 zemí obdrží za milion streamů méně než 1 000 dolarů. Patří mezi ně velké trhy, jako je Indie, Argentina, Egypt, Filipíny, Indonésie a Turecko
  • Nejméně peněz dostávají hudebníci v Iráku. Za 1 milion streamů dostávají od Spotify jen 190 dolarů (4 200 korun) na autorských honorářích.
  • Menším kapelám, které posluchačům nestojí za několik milionů streamů, nestačí platba od Spotify k životu. Více než na malý přivýdělek příjmy ze streamingu nelze označit.
pexels-shantanu-kumar-16688588

Kdo chce na Spotify vydělávat, musí být velmi úspěšný, protože platforma vyplácí umělcům jen malé částky za každý zpřístupněný stream. Zdroj: Pexels/Shantanu Kumar

Možnosti výdělku na jiných hudebních platformách

Spotify je známá jako hudební platforma s největším počtem předplatitelů. Pokud však jde o honoráře pro hudebníky, Spotify není v žádném případě špička. Zde jsou některé další platformy a peníze, které vyplácejí svým hudebníkům (k prosinci 2022):

  • Napster je jednou z prvních online hudebních platforem a patří k nejlépe platícím poskytovatelům v oboru. Za 1 milion streamů zde umělci dostávají 19 000 dolarů, uvádí server qmx.de.
  • Apple Music může těžit z toho, že uživatelé produktů Apple jsou poměrně ochotní za hudbu platit. Díky tomu je možné za 1 milion streamů vyplatit nejméně 7 830 dolarů.
  • Obří internetový obchod Amazon Music nabízí svým hudebníkům jen o něco lepší podmínky než Spotify: zde jako hudebník dostanete za 1 milion streamů vaší skladby 4 020 dolarů.

Zdroj: igroovemusic.com, qmx.de, Spotify


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme