Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Srovnání: 168 smartphonů v testu

Pavel Trousil 19.02.2023

Nová řada Samsung Galaxy S23 pořádně zahýbala naším žebříčkem chytrých telefonů. Celkem už v něm je přes 150 modelů. U všech jsme měřili výdrž, jas displeje, kvalitu fotoaparátů a řadu dalších parametrů. Vyberte si ten správný pro vás a vaši peněženku.

Kapitoly článku

Loňská řada smartphonů Galaxy nás příliš nepřesvědčila a některé modely dokonce skočily za řadou S21. Letos se ale Samsungu podařilo připravit skutečně špičkové produkty. O nejvyšším modelu S23 Ultra se dočtete v samostatné recenzi.

testlab-nahled

Každý smartphone prochází v našem testlabu důkladným testováním. | Foto: Chip testlab

Ovšem ne každý si může dovolit zaplatit za chytrý telefon desítky tisíc korun, nebo prostě preferuje jinou značku. Těch se do první dvacítky našeho žebříčku dostalo víc. Kromě Applu, jehož model iPhone 14 Pro Max ještě nedávno náš TOP10 vedl, je to Google se svým modelem Pixel 7 Pro, Oppo s telefonem Find X5 Pro, Motorola s modelem Edge 30 Ultra, Asus s svým Zenfone 9, Vivo s povedeným smartphonem X80 Pro 5G a Sony s Xperia 5 IV. Jde o špičkové modely, které mají celkové hodnocení minimálně 1,3 a určitě s nimi neuděláte chybu.

tab-nahled

Podívejte se na srovnávací tabulku 168 telefonů: | Zdroj: chip.cz/top10/smartphony/

 

Když jde o cenu

Ani méně známé značky se ale nebojí u svých vlajkových lodí nasadit vysokou cenu. Naštěstí je z čeho vybírat i v případě, pokud vás stačí dobré hodnoty. Za rozumné peníze (aktuálně asi 13 000 Kč) zakoupíte například telefon Samsung Galaxy S20 FE 5G, který skončil na 21. pozici a vytknout se mu dá snad jen o něco nižší výkon. S jeho baterií, fotoaparátem a dalšími parametry přitom budete spokojeni. V podobné cenové a výkonnostní kategorii jsou i modely Google Pixel 6 a Oppo Find X5.

baterie-nahled

20 nejlepších ve výdrží baterií. Nejslabší zvládne jen kolem pěti hodin. | Zdroj dat: Chip testlab

Pod hranící deseti tisíc korun jsou pak až modely Google Pixel 6 (cca 9 200 Kč a 53. pozice) a Poco X5 Pro 5G (cca 8 500 Kč a 60 pozice). V poměru cena/výkon pak dobře vychází modely Xiaomi Redmi Note 10 Pro (cca 5500 Kč, 89. pozice), nebo Poco X4 Pro 5G (6 700 Kč). Nejlevnějším modelem v našem žebříčku je Nokia G10 za cca 2 500 Kč – najdete ji ale až na chvostu.

 

Jedničkáři

Chytré telefony hodnotíme v několika kategoriích a jako ve škole. Ty nejlepší tedy mají jedničku. Co se týká výkonu, na jedničku jsou nové telefony Samsung s procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, dále Redmagic 8 Pro, také s procesorem Snapdragon 8 Gen 2 a následují modely s procesorem Snapdragon 8+ Gen 1 (Asus Zenfone 9, Asus ROG Phone 6) a nové iPhony s procesorem Apple A16.

jas-nahled

20 modelů s nejvyšším jasem. Displej je čitelný i na slunci. Nejslabší modely mají i pod 400 cd/m2. | Zdroj dat: Chip testlab

Co se týká výbavy, na špici jsou smartphony Sony, konkrétně Sony Xperia 1 IV, Sony Xperia 5 IV a Sony Xperia 1 III. V tomto směru jim lze jen těžko něco vytknout. Následují stroje Galaxy S23, Oppo Find X5 Pro, Vivo X80 Pro 5G a Honor Magic 4 Pro.

Baterku a možnosti nabíjení má na jedničku Xiaomi Mi 10T Pro. V provozu totiž vydrží 18:48 h. Ještě o něco déle (19:41 h) pracuje odolný Cat S53, ale ten se dlouho nabíjí – 4 hodiny je moc. Výborné výsledky mají v této kategorii i telefony Oppo A76, Realme GT Neo 2, Asus ROG Phone 6, Redmagic 8 Pro a opět nové Galaxy S23.

 

Špičkové displeje – u některých i dva

Pokud je pro někoho tím hlavním dobrý displej, který má výborné rozlišení, barevné pokrytí a díky vysokému jasu je na něm vše dobře vidět na slunci, pak jsou pro něj nejlepší modely Apple iPhone 14 Pro Max, Xiaomi 12 Pro, Google Pixel 7 Pro a Samsung Galaxy S23, případně i Xiaomi 12T.

Milovníci menších skladných telefonů to mají v dnešní době těžké. V oblibě jsou, alespoň podle výrobců, jen velké modely. Výjimky se ale najdou a to například Asus Zenfone 8 s 5,92" AMOLED s atraktivní cenou kolem 13 000 Kč. Stejně velký Asus Zenfone 9 je přeci jen dost drahý.

Dále jsou tu 6“ telefony Sony – Xperia 10 III a Sony Xperia 10 IV a Google Pixel 5. Milovníci značky Apple pak asi zvolí Apple iPhone 13 mini. Ostatní modely už většinou mají přes 6“, nebo jsou na chvostu žebříčku. Co se týká rozkládacích modelů, ty se na přední příčky nepropracovaly. Mají totiž slabší výdrž na baterie i další nedostatky. Nejlépe si vede Samsung Galaxy Z Fold 4 na 38 pozici.

 

Nejlepší na focení

U všech telefonů samozřejmě hodnotíme i to, jak obstojí v roli fotoaparátu. Hodnotíme naměřené "skutečné" rozlišení fotoaparátu (páry linií), jeho chování v různých situacích (šum) a věrnost detailů. Měření se provádí za optimálních světelných podmínek i za slabého osvětlení. Kromě toho odborníci na fotografování hodnotí kvalitu obrazu v různých scénářích použití (hlavní a přední fotoaparát). Další body jsou udělovány za funkce nahrávání videa a zpomalené záběry.

Velmi dobré výsledky v tomto oboru má už trochu starší model Samsung Galaxy S21 Ultra 5G a dobře fotografuje Samsung Galaxy Z Fold 3 5G. Přesvědčil nás i už často zmíněný telefon Samsung Galaxy S23 Ultra. Chybu neuděláte ani se smatphony od Googlu – konkrétně jde o Pixel 6 Pro a Pixel 7 Pro. Skvělé výsledky podávají i telefony OnePlus 10 Pro, Oppo Find X3 Pro 5G, Honor Magic 4 Pro, nebo Vivo X80 Pro 5G.

Zdroj: Chip.cz/top10/smartphony/


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme