Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Stahování v 3G zrychlilo na 63Mb/s

redakce 14.08.2014

První živá ukázka technologie 3-Carrier HSDPA ukázala rychlostní rekord ve stahování dat v rámci 3G sítě – 63 Mb/s.

Turecký mobilní operátor Turkcell spolu s firmami Ericsson a Qualcomm dosáhly v 3G síti rychlosti 63 Mbps při stahování dat a 11,5 Mb/s při jejich odesílání. V rámci komerční 3G sítě byly takové rychlosti naměřeny vůbec poprvé.

ttech02-nahled

V rámci komerční 3G sítě byly takové rychlosti naměřeny vůbec poprvé. Síťové řešení a uzly rádiové sítě byly dodány Ericssonem. Test se uskutečnil na smartphonu poháněném procesorem od Qualcommu.

Šlo o první vysokorychlostní Downlink Packet Access (3C-HSDPA) v rámci obchodní sítě, postavený na technologii 3-Carrier. Ta je navržena tak, aby bez ohledu na vytíženost sítě navýšila rychlost stahování až o 50 % oproti Dual-Carrier technologii.

V případě uplinku se o rekord postarala technologie Enhanced Uplink Multi-carrier (EUL-MC), což je součást softwarového řešení 14B od Ericssonu. Tento doplněk dokáže zvýšit rychlosti posílání dat až o 100 procent, což nakonec potvrdil i samotný test.

Turecký mobilní operátor v současnosti využívá sítě s technologií Dual-Carrier HSDPA, která podporuje rychlosti do 43,2 Mb/s při stahování dat a 5,76 Mb/s při jejich odesílání.

Ukázka byla převedena na frekvenci 2,1 GHz v komerční WCDMA síti, přičemž byly použity tři 5MHz carriery pro downlink a dva 5MHz carrier pro uplink. Všechny fungovaly v rámci 2,1 gigahertzové frekvence, kterou vlastní Turkcell.

EUL-MC je navržen tak, aby umožnil simultánně uplink přenosů na dvou 5MHz carrierech u jediného uživatele a nabídl tak maximálně rychlost na úrovni 11,5 Mb/s, přičemž nárůst v rychlosti dosahoval až 100%. Takový nárůst byl přitom naměřen bez ohledu na to, jaké byly podmínky a vytíženost sítě.

3C-HSDPA a EUL-MC jsou dalšími kroky v evoluci technologie HSPA multi-carrier. Díky softwarovému upgradu je multi-carrier vhodný pro rozšiřování kapacity, zvyšování maximálních přenosových rychlostí a výrazné zkvalitnění aplikačního pokrytí. Obě tyto technologie jsou významnými kroky ve zkvalitňování mobilního broadbandu pro spotřebitele. Měly by být komerčně dostupné ve druhé polovině roku 2014. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud