Přejít k hlavnímu obsahu

Start-up detekuje díry na silnici

redakce 06.12.2018
info ikonka
Zdroj:

S pomocí levných smartphonů a umělé inteligence budou internetové komunity samy analyzovat stav silnic. Znamená nová technika start-upu Vialytics revoluci v boji proti výtlukům na vozovkách?

Kdo by neznal iritující díry či trhliny na silnici, které kazí radost z jízdy? Výzkumníci Danilo Jovicic, Patrick Glaser a Achim Hoth se jimi už nechtěli dále rozčilovat, a proto v roce 2017 založili start-up Vialytics. Chtějí podpořit komunity automobilistů, které by měly samy odhalovat problematická místa na vozovkách.

Různé společnosti denně vysílají na silnice nákladní auta, vozy pro odvoz odpadu a mnoho dalších. Tato vozidla je možné vybavit kamerami, které v pravidelných odstupech pořizují snímky silnic, a potom je vyhodnocují. Právě tím se zabývá Vialytics. Start-up přizpůsobil smartphony, které jsou umístěny na čelní straně vozu, a po každých čtyřech metrech pravidelně fotografují silnici. Snímky jsou pak analyzovány, a informace o stavu vozovky se zobrazí v reálném čase ve specializovaném browseru.

Začerněné osoby

Umělá inteligence, vytrénovaná pomocí strojového učení, rozpozná druh a rozsah poškození, které se následně zobrazí na mapě. V budoucnu chce umělá inteligence dokázat ještě víc – na základě informací o provozu či předpovědi počasí bude poskytovat data o změnách na silnicích. Umělá inteligence tedy poskytne varování, kde pravděpodobně vzniknou další výtluky, protože se dá předpovědět, kde provoz, led a chlad poškodí asfalt.

Myšlenku od Vialytics není možné uvést do praxe, aniž by se diskutovalo o datech, která se tímto způsobem získávají. U ochránců soukromých dat se rozezní poplach především v případě, kdy se tyto obrazy následně ukládají do cloudu. Kvůli problémům s právy na ochranu osobnosti vyvinul Vialytics druhou umělou inteligenci. Předtím, než jsou obrazy uloženy do cloudu, prověří je tato druhá umělá inteligence. Všechny osoby na snímcích – chodci, cyklisté, nebo rozpoznatelní řidiči – jsou automaticky začerněni. Použití smartphonů je tak v tomto případě podle směrnic GDPR v pořádku.

Systém je nasazený od léta 2018 v německém Bádensko-Württembersku, v roce 2019 pak má být rozšířen do více měst. Firma Vialytics také zaznamenala zájem ze zahraničí.

[email protected]


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme