Přejít k hlavnímu obsahu

Start Menu X 6 PRO

Martin Kučera 11.08.2019

Start Menu X je alternativou k výchozí nabídce Start v operačním systému Windows, vycházející z osvědčeného stylu Windows 7, rozšířená o další funkce. ("Plná verze")(" - Chip 09/2019.")

Nový design nabídky Start s dlaždicemi, uvedený poprvé ve Windows 8, nemusí vyhovovat každému. Můžete se ale snadno vrátit k ikonám a složkám.

Start Menu X po instalaci nahradí nabídku Start, otevíranou tlačítkem v levém dolním rohu pracovní plochy Windows. Zásadní změna bude na první pohled viditelná i bez dalšího nastavování – Start Menu X totiž nepoužívá animované dlaždice jak Windows 10, ale klasické ikony ve stylu Windows 7 a ostatních starších verzí tohoto operačního systému. Navrch ale Start Menu X přidává ještě mnoho dalších funkcí, které mohou podstatným způsobem zrychlit a zpříjemnit práci s počítačem. Tato alternativní nabídka Start například pracuje se samostatnými panely, které mohou při přístupu ke složkám a souborům na pevném disku nahradit Průzkumník souborů. V nabídce Start Menu X pak nechybí třeba ani vyhledávač v aplikacích i obsahu souborů nebo třeba časovač vypnutí počítače. Procesy aplikace Start Menu X čerpají jen pár desítek MB kapacity operační paměti.

    • Jazyk: česky, anglicky
    • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
    • Bez registrace

Pro čtenáře Chipu je připravena plná verze programu Start Menu X, použitelná bez časových a funkčních omezení, ovšem bez nároku na budoucí aktualizace a technickou podporu. Licence programu Start Menu X přijde na 200 korun. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Nabídka Start ve Start Menu X obsahuje zástupce standardních systémových složek pro ukládání souborů, instalovaných aplikací i systémových funkcí. Velmi šikovná je možnost práce s panely, které mohou otevírat složky s nejčastěji používanými soubory. Nabídka »Nastavení | Vzhled a přizpůsobení« obsahuje výběr z celé řady grafických témat nabídky Start Menu X. Upravit můžete také rozměry nabídky, měřítko zobrazení (což je vhodné pro displeje s vysokým rozlišením) i samotné tlačítko Start v levém dolním rohu pracovní plochy. Tlačítko »Ovládání napájení« vyvolá nabídku funkcí na restartování, uspání nebo vypnutí počítače po v přesný čas nebo po uplynutí zvoleného časového intervalu. V nastavení si můžete zvolit i další ovládací tlačítka, která budou v nabídce Start Menu X zobrazována.

Instalace aplikace Start Menu X nevyřadí klasickou nabídku Start ve Windows úplně ze hry. Standardní nabídku Start můžete stále vyvolat kombinací kláves [Shift] + [Windows]. V nastavení si můžete nabídku Start Menu X podstatným způsobem upravit – co do funkcí i vzhledu. Měnit lze grafickou podobu samotné nabídky i tlačítka Start v levém dolním rohu pracovní plochy. Dále lze upravovat například i klávesové zkratky, ovládající funkce nabídky, stejně jako zobrazované položky.

Seznam všech plných verzí v Chipu 09/2019Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme