Přejít k hlavnímu obsahu

Stavba Intel NUC: instantní miniaturní barebone

Michal Bareš 10.12.2013

Stolní počítače si dnes pořizují snad už jen nadšenci nebo korporace. Ti první proto, že si mohou postavit konfiguraci, jakou sami chtějí, ti druzí pak požadují hlavně dobrou spravovatelnost v rámci firemní sítě, dostatečný, ale ne zbytečně vysoký výkon,

Mluvit o Intelu NUC jako o počítači není úplně přesné, protože se v podstatě jedná o tzv. barebone systém, tedy skříň s integrovanou základní deskou, procesorem a chlazením, ve které je všechno připraveno tak, aby uživateli stačilo jen vložit disk, paměti a nahrát operační systém. Barebonů je na trhu řada, ale žádný nenabízí kombinaci tak malých rozměrů a nízké hlučnosti s tak vysokým výkonem. Na tomto místě je důležité zdůraznit, že ačkoliv je Intel NUC osazen procesorem Intel Core i3–3217U na frekvenci 1,8 GHz, který spadá do moderní generace CPU Haswell, tak zase tak oslnivý výpočetní výkon nepřináší. Co dává sestavě nečekanou rychlost, je absence SATA portů, kvůli které tento miniaturní počítač nelze osadit klasickými magnetickými disky. Namísto zastarávajícího rozhraní SATA je na desce pouze slot pro zasazení disků s rozhraním mSATA, a s tímto rozhraním se vyrábějí pouze SSD disky. Pokud se pro tento typ počítače rozhodnete, musíte jej tedy osadit SSD diskem, takže jinak než rychle vlastně pracovat nemůže. Díky pasivnímu externímu napájecímu zdroji, integrovaným komponentám a SSD disku je počítač při práci naprostou většinu času bezhlučný. 

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 1/2014 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, který vychází 13. prosince 2013.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme