Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Stoprocentní Čína i v počítačích? Rodí se konkurence pro Intel a AMD

Jakub Fišer 29.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Huawei coby technologická jednička komunistické Číny je blízko totálnímu přechodu na čipy vlastní výroby také v odvětví počítačů. Čipové sady značky Kirin by chtěl ještě během letošního roku nasadit do svých počítačů, čímž by nahradil „západní“ Intel a AMD a postavil se proti Applu, který stejný krok učinil před 4 lety.

Kapitoly článku

Huawei počítače s čínskými čipy

Vloni v létě Huawei představil svůj nejnovější telefon jménem Mate 60 Pro. Kromě toho, že má velkou baterii, rychlé nabíjení a výborný fotoaparát také přichází s čipsetem Kirin 9000S vlastní výroby. SoC nabízí vlastní jádra, vlastní architekturu a o výrobu se stará čínská společnost HiSilicon, vlastněná Huaweiem.

A právě v tomto trendu bude chtít Huawei pokračovat. Čipset vlastní výroby i návrhu bude disponovat příští vlajková loď jménem Pura 70, ale také další generace vlajkových laptopů, respektive ultrabooků.

Doposud disponovala většina laptopů řady Huawei MateBook čipy Intel Core i9 nebo i7 (občas Core i5), včetně modelu představeného v letošním roce. Jedinou výjimku představuje rok 2021 a 2022, kdy byly k dispozici také modely s AMD Ryzen 5 a 7.

Mohlo by vás zajímat

Intel/AMD ztrácí dalšího partnera

Nový počítač od Huawei se nejspíš pochlubí čipsetem Kirin s osmi výkonnými jádry TaiShan v130 a novou generací grafického procesoru Mailiang 920. Dle insiderů z čínské sítě Weibo by se výkon a energetická výtěžnost měla vyrovnat čipům Apple Silicon M3, které americký gigant představil vloni na podzim.

Celá situace ale může dopadnout úplně jinak. Dle jiných zdrojů totiž Huawei sice vsadí na vlastní sadu Kirin, čipy si však nechá vyrobit u státem vlastněné šanghajské společnosti Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Ta ale aktuálně převádí svou výrobu ze 7nm procesu na 5nm, Huawei si tak bude muset na výrazně pokročilejší komponenty trochu počkat.

Pokud se mu ale podaří s vlastními součástkami ve svých počítačích uspět, stane se druhou velkou značkou, která se odtrhla od spolupráce s dvojicí Intel/AMD. Nutno podotknout, že Huawei je v Číně s počítači o dost úspěšnější než Apple.

V roce 2022 například držel 8,2% podíl na trhu, za rok 2023 prodal 3,9 milionu počítačů. Lepší je na tomto velmi specifickém trhu pouze triumvirát Dell, HP a Lenovo.

Zdroj: Android Headlines, Canalys


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud