Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Střih 4K videa: výkonný freeware se skvělými efekty strojového učení

Jiří Palyza 27.08.2021

Díky aktualizaci na verzi 2.6.0 je bezplatný software pro střih videa OpenShot ještě výkonnější. Open sourcový nástroj mimo jiné získal chytré zvukové a video efekty, které využívají strojové učení.

Aktualizace open sourcového editoru videa OpenShot se neobjevují příliš často. Pokud ale přijde, vývojáři obvykle přinášejí značné množství nových funkcí. To platí i pro nový OpenShot 2.6.0.

Pokud se zajímáte o střih videa a hledáte vhodný software, je dobré nejprve vyzkoušet bezplatné programy. Až pokud si s nimi nebudete vědět rady nebo nenabízejí dostatek vámi požadovaných funkcí, přichází na řadu nákup profesionálního softwaru.

OpenShot 2.6.0: jaké jsou nejdůležitější novinky

openshot1

| Zdroj: OpenShot

 

Bezplatný OpenShot 2.6.0 přichází s celou řadou zajímavých funkcí:

Efekty strojového učení: díky efektům AI je možné provádět zajímavé věci i v nástrojích pro úpravu videa. Například v OpenShotu je nyní možné automaticky eliminovat chvění kamery, rozpoznávat a sledovat objekty ve videu.

Video efekty: byly vylepšeny některé video efekty. Novinkou je například možnost rozsáhlého přizpůspbení vestavěného textu.

Zvukové efekty: v oblasti zvukových efektů měl OpenShot co dohánět. Nyní je k dispozici devět nových efektů, například pro zvýraznění hlasitých zvuků, potlačení tichých zvuků nebo efekt šeptání.

Slider widget: práce s časovou osou je při střihu videa velmi důležitá a OpenShot i zde řeší několik problémů. Nový posuvník přináší kompletní mini náhled časové osy. Uživatelé si mohou snadno vybrat část časové osy, kterou chtějí upravit.

Transformace: nástroj pro transformaci byl zcela přepracován. Měřítko, otáčení nebo zvětšování je nyní jednodušší a rychlejší.

Komfort: OpenShot nabízí podporu pro FFmpeg 4.

Rychlost a stabilita: zlepšila se rychlost a stabilita, zejména při vykreslování, práci s časovou osou a zvětšování.

Podrobný seznam změn na webu poskytovatele uvádí několik dalších novinek a vylepšení. OpenShot je k dispozici ke stažení zdarma, a to pro platformy Windows a také pro macOS a Linux.

openshot-logo

OpenShot Video Editor 2.6.0

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí bezplatného programu „OpenShot Video Editor“ můžete svá videa okamžitě upravovat. Freeware má mnoho video efektů a dalších praktických funkcí.

Stáhněte si

 

Rychlý a komfortní

openshot2

Díky hardwarové akceleraci pracuje OpenShot také poměrně rychle. | Zdroj: OpenShot

Už v předchozí verzi 2.5.0 získal OpenShot množství nových funkcí. Nejdůležitějším prvkem je hardwarová akcelerace. Novější grafické karty podporují přímé dekódování a kódování videa bez zatížení procesoru. To výrazně zlepšuje celkový výkon nástroje. Jak moc záleží na použitém formátu videa.

OpenShot navíc podporuje import souborů Blender verze 2.8+, například tedy lze přímo integrovat úvodní animace. Nový je také import a export souborů XML. Tímto způsobem můžete své videoprojekty přenést pro další zpracování do prostředí Adobe Premiere a Final Cut Pro.

OpenShot: bezplatný zabiják Premiere? To ne.

OpenShot disponuje vcelku intuitivním ovládáním prostřednictvím jednoho okna. Ve spodní části grafického rozhraní freewarového programu jsou video a audio stopy, na které se rozloží váš soubor, který můžete editovat, stříhat a upravovat. Velké okno náhledu umožňuje sledovat změny v reálném čase. Kromě oblasti pro soubory projektu zde najdete také různé přechody a video efekty. Pomocí nich můžete své projekty vyšperkovat.

Po dokončení své práce můžete video exportovat v různých formátech. Lze si vybrat z MP4, AVI, FLV, MOV, MPEG, OGG a WEBM. Jsou možná rozlišení až 4 K při 60 FPS.

Na to, že jde o freeware, má OpenShot poměrně širokou škálu funkcí s velmi jednoduchým ovládáním. Nicméně profesionálním programům, jako např. Adobe Premiere, se nepřibližuje. Program je ideální pro menší editační projekty a první kroky v oblasti editace videa.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud