Takzvaný Password Stealing Ware (PSW) je jednou z hlavních zbraní hackerů, jejíž pomocí nabourávají soukromí uživatelů. Tento typ škodlivého softwaru krade data přímo z uživatelova internetového prohlížeče prostřednictvím různých metod. Zaměřuje se tak na citlivé informace a přístupové údaje k online účtům. Nejčastěji se jedná o uložená hesla, automaticky vyplňovaná osobní data nebo prohlížečem zapamatované údaje z platebních karet.
Některé rodiny tohoto malwaru jsou navíc navržené k tomu, aby z prohlížeče kradly soubory cookies, některé soubory (například uložené na ploše) nebo soubory aplikací jako je Messenger. V průběhu prvních šesti měsíců tohoto roku zaznamenali odborníci z Kaspersky vysokou aktivitu těchto stealerů v Evropě a Asii. Nejčastěji malware napadal uživatele v Rusku, Indii, Brazílii, Německu a USA. Jeden z nejrozšířenějších stealerů byl multifunkční Azorult, který byl detekován na 25 % všech počítačů, které přišly do styku s nějakým PSW trojským koněm.
Aby se hesla a profily uživatelů nedostaly do nesprávných rukou, doporučují odborníci následující opatření:
- Nesdílejte svá hesla nebo jakékoliv přístupové údaje se svými kamarády nebo členy rodiny. Mohou je nechtíc „naservírovat“ kyberzločincům. Nikdy je neuveřejňujte na fórech nebo sociálních sítích.
- Vždy nechte proběhnout aktualizaci počítače a nainstalovaných aplikací. Díky tomu se stáhnou nejnovější bezpečnostní záplaty, které minimalizují riziko malwaru a dalších hrozeb.
- Používejte na všech zařízeních, včetně mobilních telefonů a tabletů, účinné bezpečnostní řešení jako je Password Manager. To bezpečně uchovává hesla a přihlašovací údaje nebo například i kopie cestovních pasů či řidičských průkazů.