Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Superschopnosti Windows: Microsoft zkopíroval 40 let starou funkci Linuxu

Pavel Trousil 04.02.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Každý, kdo někdy používal Linux nebo macOS, se asi setkal s příkazem sudo. Používá se již desítky let k jednoduchému spouštění příkazů s právy správce. Microsoft nyní pracuje na implementaci tohoto příkazu superuživatele pro systém Windows. Už se objevil v uniklém sestavení.

Kapitoly článku

První verze příkazu sudo vznikla kolem roku 1980. Zkratka "su" znamená "superuživatel", tj. root uživatel nebo správce v systémech Linux/Unix. Každý, kdo použije tento příkaz, může spouštět procesy s rozšířenými právy a také měnit nastavení systému.

Dnes je příkaz sudo předinstalován v každé distribuci Linuxu a také pod systémem MacOS a lze jej používat na příkazovém řádku. Aby mohl být příkaz sudo spuštěn, musí uživatel zadat své aktuální heslo, například pro instalaci programů (sudo apt-get install). Jakmile tak učiní, můžete sudo používat i v následujících minutách bez výslovného zadávání hesla.

Příkaz sudo pod systémem Windows doposud nebyl. Microsoft na něm však pracuje a první náznaky byly objeveny v kódu uniklého sestavení.

Superschopnosti systému Windows pomocí příkazu sudo

Příkaz sudo zatím není ve finálních sestaveních systému Windows k dispozici. Abyste novou funkci uviděli, musíte v uniklých sestaveních Windows 11 aktivovat vývojářský režim. Ale i tam je zatím k dispozici pouze přepínač, vlastní funkce stále chybí.
 

Sudo
Microsoft chystá novou funkci sudo do některé z příštím verzí Windows.
Zdroj: Screenshot Windows, windowslatest

Vypadá to, že příkaz by měl být dostupný v každém příkazovém řádku, tedy v příkazovém řádku, PowerShellu nebo Azure Cloud Shell. Microsoft tedy se sudo ještě zdaleka nedokončil. Mělo by být samozřejmé, že funkce bude před konečnou distribucí důkladně testována.

Rozšířená práva v systému Windows

Většina uživatelů systému Windows nebude příkaz sudo potřebovat. Jednak příkazový řádek tak často nepoužívají a jednak má systém Windows jiné vestavěné mechanismy pro práci s uživatelskými právy.
 

Terminál
V systému Windows lze s právy správce pracovat i jinými způsoby.
Zdroj: Screenshot Windows, redakce

Například u instalací programů stačí kliknutí myší, aby kontrola uživatelských účtů povolila změny v systému. Programy lze spouštět explicitně s právy správce prostřednictvím kontextové nabídky. Uživatelé pak vyberou možnost "Spustit jako správce".

Pokud opravdu chcete používat příkazový řádek, můžete jej také spustit explicitně s právy správce. To se provádí kliknutím pravým tlačítkem myši na tlačítko Start. Tam uvedený Terminál systému Windows lze spustit buď se standardními, nebo s právy správce.
 

Mohlo by vás zajímat

Všechny tyto metody jsou podobné sudo, ale z technického hlediska fungují jinak. V případě sudo stačí ke spuštění procesu s právy správce zadat vlastní heslo, nikoli heslo správce. Kdo dříve chtěl skutečnou funkci sudo pod Windows, musel použít pomocníka, jako je gsudo.

Zdroj: Windowslatest


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud