Prohlížeč vlastně nemusíte aktivně instalovat, protože všechna zařízení již v sobě nějaký většinou mají. Windows je vybaven prohlížečem Edge, Android prohlížečem Chrome, Safari je předinstalován v telefonech iPhone a každý, kdo si pořídí mobilní telefon Samsung, dostane prohlížeč od Samsungu. To se ostatně projevuje i na tržních podílech jednotlivých prohlížečů.
Protože však v prohlížeči trávíme hodně času, je dobré si vybrat ten správný program nebo aplikací. Na trhu je obrovská škála browserů a každý má své výhody a nevýhody. Které browsery jsou však mezi uživateli skutečně nejoblíbenější?
Odpověď na tuto otázku poskytují nejnovější data serveru Statcounter. Pokud se podíváme na celosvětovou situaci u stolních počítačů, je Chrome jasnou jedničkou – prohlížeč od Googlu dosahuje tržního podílu přibližně 64,8 %.
Nejoblíbenější prohlížeče pro stolní počítače
Na druhém místě, i když s velkým odstupem, je Edge od Microsoftu, který v lednu získal necelých 13 procent trhu. Prohlížeč Safari od Applu, který je předinstalován na všech počítačích se systémem macOS, drží třetí místo s necelými 9 procenty.
Firefox (7,6 %) je až na čtvrtém místě. Následuje Opera s přibližně 3,25 procenty.
5 nejpoužívanějších desktopových prohlížečů v ČR
Výše uvedená data o podílech prohlížečů na trhu vycházejí z celosvětových údajů. Jak ale vypadají tržní podíly prohlížečů v České republice? Trochu jinak:
1. místo: Google Chrome je nejoblíbenějším prohlížečem i v ČR. Používá ho ale „jen“ 52 procent uživatelů.
2. místo: Firefox má v Česku pevnou základnu fanoušků, která v poslední době ještě narostla. Oproti celosvětovému průměru má mnohem vyšší – téměř čtvrtinový – podíl (23,9 %).
3. místo: Edge od Microsoftu má v současné době 13procentní podíl na trhu a vypadá to, že přidání AI mu v očích českých uživatelů až tak moc nepomohlo.
4. místo: Operu používá přibližně 6 procent Čechů.
5. místo: Safari je až pátým nejoblíbenějším prohlížečem v Česku s nepříliš povzbudivým podílem přibližně 4 procenta.
Nejoblíbenější prohlížeče v našich smartphonech
Jedna věc je stolní počítač (desktop) a druhá mobilní prohlížeče ve smartphonech. Statcounter zde také ukazuje globální podíly na trhu. Pořadí: Chrome (64,7 %), Safari (25,1 %), Samsung Internet (4,4 %), následuje Opera Mobile (2,2 %) a UC Browser (1,4 %). Při pohledu na chytré telefony českých uživatelů je ale pořadí nejpoužívanějších prohlížečů následující:
1. místo: Chrome má v ČR na chytrých telefonech tržní podíl 60,5 %.
2. místo: Safari vlaje pod vlajkou iPhonů a má tržní podíl kolem 31 %.
3. místo: Vzhledem k tomu, že mobilní telefony Samsung jsou v Česku také velmi oblíbené, není bronzová pozice Samsung Internetu překvapivá, spíše zaráží poměrně nízký podíl (4,7 %).
4. místo: Prohlížeč Opera pro mobilní telefony má tržní podíl kolem 1,3 %.
5. místo: Firefoxu se na telefonech českých uživatelů příliš nedaří, jeho aktuální tržní podíl je mizivých 0,66 %.
6. místo: A to ještě není nic proti mobilnímu prohlížeči Edge. Ten má v Česku pouze 0,3% podíl.
Tipy na prohlížeče mimo hlavní proud
Svět se utápí v uniformitě prohlížečů. Chrome dominuje na stolních počítačích i v mobilních telefonech, ale mnoho dalších browserů také používá engine Chromium. Nový Edge je jedním z nich, stejně jako Opera. Safari budete mít, jen pokud si můžete dovolit drahé zařízení Apple. Pro stolní počítače je alespoň Firefox alternativou s jinou technologií.
Jako alternativní prohlížeč doporučujeme pro zvýšení ochrany dat browser Tor. Je to vlastně Firefox, který je však speciálně optimalizován pro použití v síti Tor. V každém případě není zakázáno používat více než jeden prohlížeč. Pro různé úkoly můžete prohlížeče přepínat. Tímto způsobem vás alespoň nepřekvapí, pokud jeden prohlížeč bude mít (dočasné) problémy.
Mohlo by vás zajímat
Redakční rada na závěr
Nedělejte z výběru prohlížeče vědu. Jistě, nabídka je pestrá, ale proč nezačít s předinstalovaným browserem. Pokud chcete mít synchronizováno několik zařízení, jsou dobrou volbou prohlížeče Chrome, Edge a Firefox. Druhý prohlížeč se doporučuje jako záloha pro případ problémů s webovými stránkami. A měli byste se také podívat na prohlížeč Tor.
Zdroj: Statcounter