Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Svět se shoduje: Děti přichází do kontaktu s informačními technologiemi příliš brzy

redakce 08.03.2016

Internet a nové technologie jsou běžnou součástí života stále mladších generací a to včetně nejmenších dětí.

Z výsledků on-line průzkumu společnosti ESET, do kterého se v lednu tohoto roku zapojila veřejnost v Rusku, Velké Británii, Německu a ve Spojených státech, vyplynula jednoznačná nespokojenost rodičů s tímto trendem.

Průzkum společnosti ESET v těchto čtyřech zemích prokázal, že naprostá většina 96,6 % ruských respondentů souhlasí (26 %) nebo spíše souhlasí (70,6 %) s tvrzením, že „děti začínají s používáním nových technologií a internetu příliš brzy“. Pouze 3,4 % dotazovaných uvedlo, že si myslí opak. Na druhou stranu, Němci se zdají být spíše nadšeni z toho, že moderní technologie hrají v životě jejich dětí tak důležitou roli. Se stejným prohlášením jako Rusové souhlasí méně než třetina Němců (31,8 %), spíše souhlasí 35,5 % dotazovaných.

Američané jsou o něco konzervativnější. Víc než dvě třetiny (67,8 %) si myslí, že internet a různé moderní technologie vstupují do života dětí příliš brzy, ale ostatní aspekty jejich používání považují spíše za pozitivní. Britové jsou s 40,5 % souhlasnými reakcemi a 23,9 % důrazně souhlasícími respondenty o něco méně rezervovanými odpůrci role moderních zařízení a internetu v životě dětí. Je zajímavé, že Britové se zdají být ze všech čtyř sledovaných zemí nejčetnějšími uživateli nástrojů rodičovské kontroly jako je ESET Parental Control pro Android. Plných 73 % z nich uvedlo, že používají řešení, díky němuž mohou sledovat chování svých dětí na internetu, zatímco asi jedna čtvrtina nepoužívá žádnou ochranu.

Britská zkušenost ostře kontrastuje se situací v Německu, kde průzkum společnosti ESET zjistil, že 56 % respondentů odmítá používat nějaký technologický prostředek, jehož prostřednictvím by dohlíželi na své potomky. To znamená, že pouze 44 % německých rodičů aktuálně využívá nějakého nástroje ke kontrole chování jejich dětí ve virtuálním světě. Ze stejného online průzkumu vyplynulo, že 38 % rodičů ve Spojených státech nepoužívá žádný druh rodičovské kontroly, a stejnou odpověď v Rusku uvedlo 44 % dotazovaných.

Internetové průzkumy, z nichž vznikly tyto statistiky, proběhly v lednu 2016 a v každé z uvedených zemí – tedy v Rusku, Velké Británii, Německu a USA – kde se jich zúčastnilo tisíc respondentů. Z britského, amerického a německého trhu byla použita i data ze spotřebitelských průzkumů společnosti Google a z ruského trhu data z tamního Merku.

„Rodiče prakticky nemají šanci děti uhlídat. I když je upozorní na rizika spojená s používáním sociálních sítí a varují je před nevhodnými stránkami, bez účinného nástroje rodičovské kontroly nikdy nemají jistotu, co jejich dítě na internetu dělá a s kým komunikuje,“ upozorňuje Martin Skýpala, produktový manažer společnosti ESET. „Proto je dobré myslet na zadní vrátka a použít některý z nástrojů rodičovské kontroly.“

Vhodným prostředkem může být aplikace ESET Parental Control pro Android, díky níž rodič dítěti na chytrém telefonu nebo tabletu nastaví práva pro přístup ke konkrétním stránkám a aplikacím. Získá také kontrolu nad tím, jaké internetové stránky a služby dítě využilo a zpětně dohledají, kdy s někým komunikovalo. Prostřednictvím vzdálené správy přes účet na internetu (ale i přes chytrý mobil) rodič omezí dobu, po kterou dítě může používat internet a zablokovat mu přístup k nevhodnému obsahu. ESET Parental Control však dokáže také lokalizovat dítě prostřednictvím GPS a vyžádat si jeho odpověď na rodičovskou SMS tím, že zablokuje další funkce telefonu do doby, než dítě zareaguje.

„Nástroje rodičovské kontroly samozřejmě nemohou plně nahradit roli rodičů, ale jsou vhodným doplňkem, který pomáhá překonat období největší zranitelnosti dětí v době, kdy ještě nemají s internetem takové zkušenosti,“ uzavírá Skýpala. Aplikace ESET Parental Control pro Android je k dispozici v obchodě Google Play za 549 korun. Její funkce si zájemce může vyzkoušet na 30 dní zdarma.

Souhlasíte s tímto tvrzením? Dnešní děti začínají s používáním nových technologií a internetu příliš brzy.

 

Rozhodně souhlasím

Souhlasím

Nesouhlasím

Rozhodně nesouhlasím

Velká Británie

23,9 %

40,5 %

31,7 %

3,9 %

Německo

33,5 %

31,8 %

26,3 %

8,4 %

USA

27,3 %

40,5 %

27,0 %

5,2 %

Rusko

70,6 %

26,0 %

1,6 %

1,9 %

Používáte nástroje rodičovské kontroly, abyste mohli dohlížet na internetové aktivity vašeho dítěte?

Používáte nástroje rodičovské kontroly?

Ano

Ne

Velká Británie

72,8 %

27,2 %

Německo

43,8 %

56,2 %

USA

61,7 %

38,3 %

Rusko

55,6 %

44,4 %Zdroj: ESET


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme