Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Svoboda nade vše: smartphone bez Googlu sází na alternativní systémy

Josef Mika 15.02.2023
info ikonka
Zdroj:

Nový smartphone od německého výrobce vůbec nepoužívá software Googlu. Díky tomu má být obzvláště bezpečný. Jak vypadá a za kolik pořídíte mobilní telefon "Made in Germany"?

Auta se vyrábějí v Německu a mobily v Číně. Nebo snad ne? Volla Phone X23 představuje nový telefon vyrobený překvapivě ne v Číně nebo na Tchaj-wanu, ale v Německu. Podle výrobce je telefon mimořádně bezpečný, protože se zcela obejde bez aplikací a služeb Googlu a místo toho podporuje několik dalších operačních systémů.

Od německé společnosti Volla to není první smartphone tohoto zaměření. V nabídce má už odolný model Phone X nebo smartphone Phone 22 s možností multibootu do různých operačních systémů.

Podle společnosti Volla nový telefon X23 kombinuje jedinečně inteligentní ovládání a nekompromisní ochranu dat s robustním a zároveň elegantním designem. Z hlediska funkcí se však nový smartphone ani zdaleka nepřibližuje vlajkovým lodím od Samsungu a spol.

Volla Phone X23: Hlavní specifikace

volla-detaily

Telefonu Volla X23 nelze upřít eleganci a styl. Zdroj: Volla

  • Operační systém: Volla OS nebo Ubuntu Touch
  • Procesor: 8jádrový MediaTek Helio 685 s frekvencí až 2,0 GHz. Grafický procesor Mali-G52 s frekvencí až 1,0 GHZ
  • Paměť: 4 GB RAM, 128 GB interní paměti, až 512 GB externí paměti na kartě SD
  • Displej: úhlopříčka 6,3″/16 cm, 2340 x 1080 pixelů
  • Fotoaparát: 48 MP PDAF + 8 MP AF ultraširokoúhlý a makro fotoaparát s rozlišením videa Quad HD 1440p, 16MP přední fotoaparát
  • Bezdrátové připojení: GSM/2G 850 / 900 / 1800 / 1900, UMTS/3G 900/2100, TDD/LTE/4G 2300/2600, FDD/LTE/4G 700/800/850/900/1800/2100/2600, VoLTE (pouze Volla OS), VOWLAN (pouze Volla OS), Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 GHz / 5 GHz, Bluetooth 5.0, NFC
  • Navigace: A-GPS, GPS, Beidou, Glonass, Galileo
  • Senzory: snímač otisků prstů, snímač polohy, snímač jasu, geometrický snímač (e-kompas), gyroskopický snímač
  • Připojení: USB-C 2.0 a OSB-OTG, 3,5mm konektor pro sluchátka a mikrofon
  • Slot: 2 karty nano SIM a jedna paměťová karta microSD
  • Baterie: 4500 mAh / 4,4 V lithium-polymer, uživatelsky vyměnitelná, dobíjení kabelem až 30 W, bezdrátové 15 W
  • Rozměry: 160,9 mm x 80 mm x 12,2 mm
  • Hmotnost: 210 g
  • Dodávané příslušenství: nabíjecí kabel USB, tištěná uživatelská příručka

Volla Phone X23 si můžete objednat i v České republice

image-battery

Volla X23 příjemně překvapí vyměnitelnou baterií 5000 mAh, která zaručuje dlouhou výdrž. Zdroj: Volla

Pokud vás nový telefon Volla Phone X23 zaujal, můžete si ho už teď předobjednat za 522,00 eur (cca 12 500 Kč) na stránkách výrobce. Pokud zadáte kód voucheru VOLLAX23, získáte dokonce slevu 10 % za včasnou objednávku. Naopak připočíst si musíte minimálně 13,50 eur (320 Kč) poštovné do ČR. Také samotné zahájení dodávek ještě nějakou dobu potrvá, zde se předpokládá, že se začne až v květnu.

Vzhledem k výbavě se nezdá prodejní cena přemrštěná. Telefon nabízí kompletní možnosti současných standardních modelů střední třídy, zapomenout bohužel musíte na 5G. Sympatická je naopak možnost využití microSD karty, zachovaný sluchátkový jack a vyměnitelná baterie. Je ale jasné, že uživatelům tohoto telefonu jde v prvé řadě o něco jiného – o bezpečnost a úplné odstřižení od Googlu.

Proč bych se s ním měl trápit?

Výrobce nabízí vlastní operační systém Volla OS. Ten se vyznačuje minimalistickým designem, jednoduchostí a rychlostí. Systém své uživatele nenutí zakládat si uživatelský účet, není tu žádná závislost na cloudu. Součástí je také zabezpečený prohlížeč s možností dalšího rozšíření. Navigace probíhá pomocí offline map a k dispozici je i alternativní obchod s aplikacemi.

Je jasné, že ti, kteří jsou zvyklí ve svém telefonu využívat desítky nejrůznějších aplikací, si s omezenou nabídkou Volla OS nevystačí. Je to otázka preferencí: pokud si chcete užívat pocitu nezávislosti a anonymity, pak musíte obětovat část svého pohodlí.

Alternativou je systém Ubuntu Touch postavený na stejnojmenné linuxové distribuci. Nabízí možnost využít i klasické desktopové prostředí (po připojení telefonu k externímu displeji). Uživatelé si mohou nainstalovat rovněž standardní desktopové aplikace, jako jsou LibreOffice či Firefox, jež se při práci s externím monitorem uplatní stejně dobře jako na běžném počítači.

Zdroj: Schmidtis Blog, výrobce Volla


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme