Přejít k hlavnímu obsahu

Svoboda projevu, nebo nenávist?

Josef Mika 22.04.2021
info ikonka
Zdroj:

Postupující autoritářské chování Twitteru a spol. představuje ohrožení svobody projevu.

Chip 05/2021: Twitter 9. ledna 2021 po nepokojích v okolí Kapitolu ve Washingtonu trvale zablokoval účet Donalda Trumpa na své síti. Reakce na to byly rozporuplné. V Evropě sílí výzvy k vytvoření právního rámce a závazných povinností pro internetové platformy, aby chránily volby, omezovaly agitaci a důsledně zasahovaly proti lžím a konspiračním mýtům. Bývalý americký prezident bohužel jasně ukázal, k čemu může vést nekontrolovaný populismus, nenávist a podněcování.

Mezi evropskými politiky se mluví o tzv. deplatformingu – nutnosti cíleně vyčleňovat a vypínat podezřelé účty na Twitteru nebo na Facebooku. Panuje oficiální názor, že bez cílených zásahů by se společnost a demokracie ocitla v defenzivě. Digitální dav údajně zastrašuje své oběti a nutí je ustupovat. Mnohé studie ale zároveň potvrdily, že podobná blokovací opatření nezmění názory lidí ani nezabraní jejich radikalizaci.

Jak tedy řešit problém nenávistného podněcování na sociálních sítích a jaké zákony se připravují? Více se dočtete v květnovém Chipu, který je v prodeji od 28. dubna.

Obsah: Všechna témata Chipu 05/2021


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme