Přejít k hlavnímu obsahu

Synchronizujte vše

redakce 16.12.2019

Srovnejte datový obsah všech vašich zařízení, abyste získali kompletní kontrolu nad svými soubory

Většina lidí dnes vlastní hned několik zařízení, která používáme doma, na cestách a samozřejmě i v práci. Mnoho z nás má klasický stolní počítač, k tomu notebook, tablet a samozřejmě smartphone. Jak ale zařídit, abychom mohli začít pracovat třeba na nějakém dokumentu na domácím stolním počítači a pak pokračovat v práci na notebooku cestou do kanceláře? Především k tomu musíme zařídit, abychom měli na obou počítačích k dispozici stejnou verzi takového dokumentu. Procesu, který zajišťuje, abychom měli na všech našich zařízeních stejné verze souborů, říkáme synchronizace.

Během synchronizace se automaticky na dvou nebo více zařízeních ukládají stejné soubory se všemi prováděnými změnami. Technologické řešení takové synchronizace není příliš složité, pokud jste tedy jediným uživatelem, který v synchronizovaných souborech provádí změny. Problémy nastávají v okamžiku, kdy nad společnými dokumenty pracuje více lidí. Pokud jsou všechna vaše zařízení právě aktivní, může synchronizace probíhat v reálném čase. Pomůže vám s tím lokální software, který sleduje změny v synchronizovaných dokumentech. Nejjednodušším způsobem je přitom synchronizace dat prostřednictvím internetu – tedy v případě, že jsou všechna zařízení připojená a aktivní. Data ale můžete synchronizovat i čistě lokálně, s použitím vlastního synchronizačního serveru, který se postará o ukládání a synchronizaci dat.

Velmi snadné je používat pro synchronizaci cloudové služby, které jsou navrženy pro co nejširší okruh uživatelů, typů zařízení a běžných úkolů při zálohování a synchronizaci dat. Jejich základní verze jsou přitom zpravidla k dispozici zdarma a pro běžné použití při synchronizaci dokumentů většině uživatelů pravděpodobně postačí. Ani nákup dodatečné kapacity cloudového úložiště ale není příliš nákladný. Dražším řešením, při kterém ale budete mít svá data plně pod kontrolou, je použití pronajatého serveru, nebo synchronizace dat prostřednictvím vlastního NAS serveru. Výrobci NAS severů přitom ke svým zařízení zpravidla poskytují i aplikace, s pomocí kterých lze synchronizaci dat mezi různými zařízeními snadno nastavit.

Možností synchronizace dat je celá řada, záleží přitom na tom, jaká data a mezi jakými zařízeními potřebujete synchronizovat. Jaké nástroje použít a jak s nimi pracovat vám poradíme v lednovém Chipu.

2a(1)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme