Microsoftu se příliš nedaří přesvědčit uživatele pro přechod na nový systém Windows 11. Někteří jsou prostě spokojeni se svými desítkami a nevidí důvod na upgrade a někteří si nový systém nemohou nainstalovat kvůli hardwarovým požadavkům. Na tech Microsoft stále trvá.
Bez TPM prostě ne
"TPM 2.0 je nezbytností pro bezpečný a i pro budoucnost odolný systém Windows 11," uvedl Steven Hosking, senior produktový manažer Microsoftu. TPM je hardwarový bezpečnostní prvek, který může být buď samostatným čipem, nebo součástí procesoru, a zajišťuje šifrování dat a ochranu citlivých informací.
Tento požadavek však významně omezuje rozšíření Windows 11. Přestože podpora Windows 10 se blíží ke konci a tento systém stále dominuje trhu, Microsoft odmítá zmírnit hardwarové nároky. Je paradoxní, že stejný požadavek neplatí pro serverovou verzi Windows Server 2025, kde TPM 2.0 není součástí minimálních požadavků.
Obejít pravidla?
I když je dnes obtížné koupit nový počítač bez TPM 2.0, existuje velké množství stále funkčních zařízení s Windows 10, která by Windows 11 zvládla provozovat, nebýt těchto striktních požadavků. Existují sice způsoby, jak požadavky obejít, ale Microsoft může tyto možnosti kdykoliv bez varování zablokovat a uživatelé nebudou moct počítač nadále používat.
Mohlo by vás zajímat
Pro firmy to znamená nutnost nákladné obnovy hardwaru. "Je pravda, že implementace TPM 2.0 může vyžadovat změny ve vaší organizaci," připouští Hosking, což je slabá útěcha pro podniky zvažující nákladnou výměnu počítačů.
Ačkoliv Microsoft své rozhodnutí zdůvodňuje zvýšenými bezpečnostními požadavky a ochranou před kybernetickými hrozbami, kritici poukazují na to, že by uživatelé měli mít možnost sami se rozhodnout, zda chtějí tuto úroveň zabezpečení využívat.
Zdroj: Microsoft