Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

T-Mobile rozšířuje 3G síť

redakce 17.06.2010

T-Mobile pokračuje v rozsáhlých investicích do technologií. Minulý týden byl po 18 měsících dokončen projekt modernizace GSM sítě. Nyní se operátor soustředí na rychlé rozšíření 3G služeb. T-Mobile má v plánu do konce roku pokrýt tři desítky měst UMTS.

Kapitoly článku

T-Mobile pokračuje v rozsáhlých investicích do technologií. Minulý týden byl po 18 měsících dokončen projekt modernizace GSM sítě. Nyní se operátor soustředí na rychlé rozšíření 3G služeb. Do konce června mají být k dispozici v Brně a Plzni a významně se má zvětšit rovněž pokrytí Prahy. Do konce léta pak přibude většina krajských měst.

Nezávislé měření společnosti 3P Consulting, která pravidelně hodnotí kvalitu všech GSM sítí v České republice vyhodnotila síť T-Mobile jako nejlepší v oblasti hlasových i datových služeb (vyhodnocení proběhlo v druhém pololetí loňského roku, kdy byla modernizace GSM sítě teprve ve své polovině). Během modernizace sítě bylo vyměněno všech 4 514 základnových stanic a 112 kontrolerů. Nové vysílače mají mj. o 45 % nižší spotřebu elektrické energie.

Velký 3G třesk startuje

Během následujících dvou týdnů bude výrazně rozšířena dostupnost 3G v Praze a UMTS síť bude spuštěna v Brně a Plzni. Během letošního léta se pak 3G služby rozšíří do Českých Budějovic, Olomouce, Pardubic, Ústí nad Labem, Hradce Králové, Liberce, Ostravy a Karlových Varů. Do konce letošního roku k nim přibudou další tři desítky největších měst v České republice a jejich nejbližším okolí. V letech 2011 až 2012 pak T-Mobile počítá, že 3G budou moci využívat obyvatelé celkem 500 měst a obcí.

T-Mobile již v současné době testuje technologie HSPA+ zahrnutou ve specifikaci UMTS 3GPP Release 7, která nabízí maximální teoretickou přenosovou rychlost až 21 Mbit/s. Tato technologie bude znamenat další citelné navýšení přenosové rychlosti i další zvýšení rychlosti odezvy při načítání webových stránek. Pro technologii HSPA+ již v současné době existují na trhu první komerčně dostupná koncová zařízení.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme