Přejít k hlavnímu obsahu

T-Systems vytváří logistický systém IT pro evropský “nebeský kompas”

redakce 24.10.2011
info ikonka
Zdroj:

Satelitní navigační systém Galileo je nejvýznamnějším evropským špičkovým technologickým projektem. Cílem je zahájit používání navigačních signálů již v roce 2014. Aby se tak stalo, musí být kromě družic na oběžné dráze na zemském povrchu umístěna globálně rozptýlená infrastruktura. V tomto projektu je angažována společnost T-Systems, dceřiná společnost Deutsche Telekom pro korporátní zákazníky, která je vyhledávaným poskytovatelem služeb ICT v oblastech informační logistiky a propojení kontrolních středisek s pozemními stanicemi.

Na obloze se něco děje: v pátek 21. října 2011 byly vypuštěny první družice Galilea a první služby začne systém poskytovat koncem roku 2014. Celkový systém zahrnující 27 družic bude ve třech rovinách obíhat ve výšce přes 23.000 kilometrů a vysílat signály do asi 40 pozemních stanic rozptýlených po celém světě. Tuto infrastrukturu mají řídit a sledovat dvě hlavní kontrolní centra v Evropě: jedno v německém Oberpfaffenhofenu, další v italském Fucinu.

 

Za kontrolní středisko Galilea v Oberpfaffenhofenu odpovídá Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR). Pro toto středisko poskytuje společnost T-Systems velkou část infrastruktury ICT: lokální síť IT, systém elektronické pošty a telefonie a stolní počítače. T-Systems tak účastí na tomto projektu potvrzuje, že je vyhledávaným poskytovatelem ICT služeb i v oblasti vědy a výzkumu. “Všechny počítače v kontrolním středisku musejí již během zkušebního provozu fungovat na 100 procent,” říká Ralf Nejedl, generální ředitel T-Systems v Belgii, který odpovídá za program Galileo.


Signálu z kosmu není bez robustní pozemní logistiky

Budování vlastní kosmické infrastruktury pro satelitní navigaci pro Evropu znamená značné nároky na logistiku. Až začne ve vesmíru fungovat první družice, musí být tato infrastruktura již plně v provozu. Spaceopal, společný podnik mezi DLR GfR mbH a italskou firmou Telespazio S.p.A., pověřil společnost T-Systems, aby navrhla systémy pro řízení logistiky a jejich implementaci i provoz. Tyto systémy mají zajišťovat, aby byly pozemní stanice a kontrolní střediska v neustálém kontaktu a vzájemně sdílely aktuální informace. Některé pozemní stanice jsou umístěny ve vzdálených částech zeměkoule, včetně Papuy-Nové Guineje, Francouzské Guayany a Troll
v Antarktidě. Mimo jiné musí fungovat zásobování těchto oblastí náhradními součástkami i pravidelná obnova a údržba infrastruktury nebo IT systémů aktualizacemi a záplatami.

 

Společnost T-Systems provozuje logistické operace pro kontrolní středisko
v bavorském Oberpfaffenhofenu, které kupříkladu umožňují vydávat technické dokumentace, sledovat opravy, plnit intervaly údržby a řídit výměnu dílů.

 

Až za tři roky začne satelitní navigační systém Galileo pracovat naplno, bude “zrcadlení” fungovat pro celou pozemní infastrukturu kontrolních center. Nyní je jedna část umístěna v německém Oberpfaffenhofenu, druhá v italském Fucinu. Nakonec budou existovat dvě shodně vybavená kontrolní střediska. Postihne-li jedno porucha, převezme hladce provoz to druhé.

T-Systems je pevně ukotven ve špičkovém technologickém regionu Bavorska

Mimo datového centra pro mýtný systém provozuje T-Systems v bavorské metropoli také vlastní inovační centrum. V tomto centru se spojuje celé portfolio zaměřené na budoucnost a dále se rozvíjí. Na 400 čtverečních metrech jsou jako scénáře k vidění špičková technická řešení. Zákazníci
T-Systems se mohou v inovačních “dílnách” zapojit do probíhajícího vývoje -  mělo by jim být umožněno pracovat živě v exkluzivním technologickém prostředí a vytvářet nové nápady. Poté se o nových přístupech k řešením a o výsledcích společně diskutuje. Jsou-li návrhy atraktivní pro širší okruh uživatelů, T-Systems je začlení do svého portfolia. Jedním z patrnerů střediska je také Univerzita Ludwiga-Maximiliana v Mnichově.

 

Iniciativy a sítě: skupina, která otevírá dveře

Společnost T-Systems se podílí na vývojovém “inkubačním” středisku
v Darmstadtu. Středisko pro satelitní navigaci v Hesensku (cesah) je kompetenčním informačním střediskem a podnikatelským “inkubátorem” pro satelitní navigaci a je financováno spolkovou zemí Hesensko, městem Darmstadt (“městem vědy”) a renomovanými průmyslovými a výzkumnými institucemi. Zde se firmám dostává podpory, aby mohly úspěšně implementovat projekty Galilea. T-Systems mimoto při mezinárodních příležitostech, jakou je například soutěž v evropské satelitní navigaci European Satellite Navigation Competition, uděluje ceny mladým, inovačním firmám se slibnými náměty pro aplikace Galilea. Ceny udělované společností T-Systems často otevírají začínajícím firmám dveře v průmyslových odvětvích.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme