Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tabletové PC s Androidem

redakce 03.09.2010

Líbilo by se vám něco jako iPad, jenže dostáváte vyrážku z pomyšlení, že byste se upsali Applu (v tom smyslu, co s přístrojem můžete a nemůžete), ale zato jste příznivcem Androidu? Pak právě na vás myslí Samsung svým Samsung Galaxy Tab.

Samsung Galaxy Tab je menší — displej má pouze sedmipalcový (1024×600) — a je více míněn k tomu, abyste jej drželi v dlani jedné ruky. Větší iPad si sice také můžete podložit rukou, ale už jej neobejmete palcem, a nedržíte jej tedy tolik spolehlivě.
Galaxy Tab není na povrchu kovový, nýbrž je z plastu. Vypadá však přesto dobře a působí odolně; váží 380 gramů.

Displej není AMOLED — druh displeje, který nepotřebuje podsvícení — nýbrž jen LED, ale podsvícený je jasně; jas řídí světelné čidlo. Čidlo gravitační pak rozpoznává jak natočení přístroje, tak rychlost a zrychlení jeho pohybu.

Neobvyklé je, že Galaxy Tab je uveden nejprve v Evropě, a to právě nyní na Ifě v Berlíně. Cena by měla být kolem osmi set euro. To by vycházelo na asi dvacet tisíc korun bez daně, a to láce tedy není. Berme to jako cenu zaváděcí, kterou zaplatí nadšenci, kteří budou chtít mít Galaxy Tab jako první. Možná však některý český mobilní operátor přijde s určitou slevou, když se hodně upíšete.

Návštěvníci IFA 2010 prohlížejí Samsung Galaxy Tab
Návštěvníci IFA 2010 prohlížejí Samsung Galaxy Tab
(zdroj: www.samsungifa2010.com)

Galaxy Tab zvládne připojení přes HSDPA (a HSUPA), dále přes EDGEGPRS — to by však moc zábava nebyla, stačilo by to tak na e‑maily a surfování jen nenáročné — a umí také WiFiBluetooth, a pak jakési DLNA.

Úložný prostor je buďto 16GB, nebo 32GB, a rozšířit jej lze kartou MicroSD až o dalších 32 GB. Procesor běží na 1 GHz a patrně je obdobou těch, kterými se osazují iPady. Systém Android 2.2 je uložen v ROM. Samsung doplnil Android vlastní grafickou nadstavbou a sadou aplikací, aby lépe využil velký displej, ale mělo by být možné bez potíží využívat i aplikací pro mobilní telefony s Androidem — prý se většímu displeji přizpůsobí. To však půjde zhodnotit až po zkušenostech. Podpora velkých displejů se má zlepšit v Androidu 3.0; a Samsung nevylučuje, že pak uvede také desetipalcový Galaxy Tab.

Galaxy Tab podporuje Flash 10.1 a HTML5 a obsahuje čtečku RSS. Baterie prý vydrží sedm hodin přehrávání videa.

Čelní kamera (vhodná k videotelefonování) snímá v rozlišení 1,3 Mpix, zatímco kamera v zadní stěně je 3,2megapixelová a vybavená bleskem LED. Přístroj má mikrofon i reproduktor, a také výstup na sluchátka. USB je dostupné ve stolní dokině (replikátoru portů), která bude v nabídce volitelného příslušenství; dále půjde pořídit — vedle nejrůznějších kabelů — také tenkou stolní klávesnici nebo držák do automobilu.

Jak se používá

Návštěvníci IFA 2010 porovnávají Galaxy Tab s iPadem.
(zdroj: www.samsungifa2010.com)
Návštěvníci IFA 2010 porovnávají Galaxy Tab s iPadem. (zdroj: www.samsungifa2010.com)

Procházení grafickým rozhraním je snadné, ikony jsou příjemně velké, aplikace se otevírají svižně. Přesnost gravitačního čidla dobře předvádí hra simulující automobilový závod, kterou ovládáte jen natáčením Tabu. Videa z YouTube se přehrávají stejně dobře jako na PC. Působivá je funkce zvaná „Augmented Reality“, tedy něco jako „vylepšená skutečnost“: zadní kamera snímá prostředí kolem vás — ideálně městskou ulici — a na displeji je skutečný obraz doplňován navigačními a informačními značkami — kde co je, anebo kudy kam. Toto sci‑fi však nebude dokonalé, dokud nebudeme po městě chodit v brýlích s vestavěnou projekcí — držet si před sebou neustále Tab ještě není ono…

Samsung Galaxy Tab poslouží i jako čtečka (elektronických knih), a sice si vede dobře ve srovnání s iPadem, jenže nemá nárok dosáhnout na pohodlí poskytované čtečkami jednoúčelovými, jako je Kindle — ani rozlišením a příjemností displeje, ani lehkým a tenkým tělem.

Oproti iPadu lze s Galaxy Tabem také telefonovat. Můžete si ho podržet u ucha jako velký a placatý telefon, anebo mluvit jen tak, s hlasitým odposlechem, a takto dokonce videotelefonovat, anebo si přes Bluetooth připojíte headset.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud