Samsung Galaxy Tab je menší — displej má pouze sedmipalcový (1024×600) — a je více míněn k tomu, abyste jej drželi v dlani jedné ruky. Větší iPad si sice také můžete podložit rukou, ale už jej neobejmete palcem, a nedržíte jej tedy tolik spolehlivě.
Galaxy Tab není na povrchu kovový, nýbrž je z plastu. Vypadá však přesto dobře a působí odolně; váží 380 gramů.
Displej není AMOLED — druh displeje, který nepotřebuje podsvícení — nýbrž jen LED, ale podsvícený je jasně; jas řídí světelné čidlo. Čidlo gravitační pak rozpoznává jak natočení přístroje, tak rychlost a zrychlení jeho pohybu.
Neobvyklé je, že Galaxy Tab je uveden nejprve v Evropě, a to právě nyní na Ifě v Berlíně. Cena by měla být kolem osmi set euro. To by vycházelo na asi dvacet tisíc korun bez daně, a to láce tedy není. Berme to jako cenu zaváděcí, kterou zaplatí nadšenci, kteří budou chtít mít Galaxy Tab jako první. Možná však některý český mobilní operátor přijde s určitou slevou, když se hodně upíšete.
Galaxy Tab zvládne připojení přes HSDPA (a HSUPA), dále přes EDGE a GPRS — to by však moc zábava nebyla, stačilo by to tak na e‑maily a surfování jen nenáročné — a umí také WiFi a Bluetooth, a pak jakési DLNA.
Úložný prostor je buďto 16GB, nebo 32GB, a rozšířit jej lze kartou MicroSD až o dalších 32 GB. Procesor běží na 1 GHz a patrně je obdobou těch, kterými se osazují iPady. Systém Android 2.2 je uložen v ROM. Samsung doplnil Android vlastní grafickou nadstavbou a sadou aplikací, aby lépe využil velký displej, ale mělo by být možné bez potíží využívat i aplikací pro mobilní telefony s Androidem — prý se většímu displeji přizpůsobí. To však půjde zhodnotit až po zkušenostech. Podpora velkých displejů se má zlepšit v Androidu 3.0; a Samsung nevylučuje, že pak uvede také desetipalcový Galaxy Tab.
Galaxy Tab podporuje Flash 10.1 a HTML5 a obsahuje čtečku RSS. Baterie prý vydrží sedm hodin přehrávání videa.
Čelní kamera (vhodná k videotelefonování) snímá v rozlišení 1,3 Mpix, zatímco kamera v zadní stěně je 3,2megapixelová a vybavená bleskem LED. Přístroj má mikrofon i reproduktor, a také výstup na sluchátka. USB je dostupné ve stolní dokině (replikátoru portů), která bude v nabídce volitelného příslušenství; dále půjde pořídit — vedle nejrůznějších kabelů — také tenkou stolní klávesnici nebo držák do automobilu.
Jak se používá
Procházení grafickým rozhraním je snadné, ikony jsou příjemně velké, aplikace se otevírají svižně. Přesnost gravitačního čidla dobře předvádí hra simulující automobilový závod, kterou ovládáte jen natáčením Tabu. Videa z YouTube se přehrávají stejně dobře jako na PC. Působivá je funkce zvaná „Augmented Reality“, tedy něco jako „vylepšená skutečnost“: zadní kamera snímá prostředí kolem vás — ideálně městskou ulici — a na displeji je skutečný obraz doplňován navigačními a informačními značkami — kde co je, anebo kudy kam. Toto sci‑fi však nebude dokonalé, dokud nebudeme po městě chodit v brýlích s vestavěnou projekcí — držet si před sebou neustále Tab ještě není ono…
Samsung Galaxy Tab poslouží i jako čtečka (elektronických knih), a sice si vede dobře ve srovnání s iPadem, jenže nemá nárok dosáhnout na pohodlí poskytované čtečkami jednoúčelovými, jako je Kindle — ani rozlišením a příjemností displeje, ani lehkým a tenkým tělem.
Oproti iPadu lze s Galaxy Tabem také telefonovat. Můžete si ho podržet u ucha jako velký a placatý telefon, anebo mluvit jen tak, s hlasitým odposlechem, a takto dokonce videotelefonovat, anebo si přes Bluetooth připojíte headset.