Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tady generál Pavel, hlásala podvodná SMS zpráva: policie už to řeší

Jakub Fišer 24.01.2023

Aktuální prezidentská kampaň je evidentně příležitost pro podvodníky a kyberzločince, aby se na náladě ve společnosti trochu obohatili. Éterem se šířila podvodná SMS zpráva, ve které se šmejdi vydávali za prezidentského kandidáta generála Petra Pavla.

Kapitoly článku

Několik profilů na sociálních sítích Twitter a Facebook sdílelo snímek obrazovky, na kterém měla být vyobrazena SMS zpráva, která jim na telefon přišla. Odesílatelem je „SMSinfo“ a ve zprávě doslova stojí, včetně gramatických chyb a překlepů:

„Dobry den, tady General Pavel. Touto zpravou bych Vam chtel podekovat za hlas ve volebni kampani na prezidenta. Poprosim Vas, abyste se dostavil na nejblizsi pobocku ACR, kde budete vybaven potrebnou zbroji pro mobilizaci na Ukrajine.“

Podvodníci se vydávají za generála

Zpráva je pochopitelně falešná, vymyšlená. Napoví to již zmíněná gramatika, také absence diakritiky, ale hlavně nesmyslné sdělení. Generál Petr Pavel je kandidát na prezidenta, do případné inaugurace je tedy pouze běžným občanem. Vyhlašovat mobilizaci však může pouze prezident republiky s mandátem, kterého k tomu vyzve vláda. Sám od sebe to však nemůže učinit ani prezident.

K situaci se vyjádřila i Policie ČR, která případ prošetřuje jakožto šíření dezinformační zprávy pod falešnou identitou. Na svůj twitterový profil pak své vyjádření napsal i sám Petr Pavel:

„Vůbec mě nepřekvapuje, že lež, kterou si Babiš dal na billboardy, následně někdo rozesílá lidem přes SMS a maily. Toto je svět Babiše, za nímž se seřadily proruské a konspirační síly. Je to svět, který nechci – a proti němu nabízím slušnost, důstojnost a respekt k pravidlům.“

Pod příspěvkem policie se uživatelé vyjadřují nejen k oné falešné zprávě, sdílí však své zkušenosti i s dalšími podvodnými phishingovými kampaněmi. Uživatelka @HolikovaBara uvádí, že v den voleb ji přišla podvodná zpráva podepsaná druhým kandidátem, Andrejem Babišem, a to z čísla 60141. K této záležitosti se však policisté nevyjádřili.

Zdroj: @PolicieCZ / Twitter, @general_pavel / Twitter


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme