Zmíněná „záhadná“ tlačítka se nejčastěji vyskytují ve střední části klávesnice, hned nad špikami. Pokud už používáte výhradně laptop, tato tlačítka možná ani neznáte. Notebookové klávesnice mívají méně kláves, typicky 80–87 v případě 13–15palcových modelů.
Co dělají klávesy Ins, Home, End nebo Delete?
V práci nebo u vašeho rodinného počítače ale nad šipkami najdete shluk kláves, které jste možná nikdy nepoužili a nejspíš ani netušíte, k čemu slouží. Jde například o tyto tlačítka:
- Insert (Ins) – přepíná režimy vkládání. Ve výchozím stavu vkládá obsah ze schránky do textu: vkládám „X“ do slova „auto“ za písmeno „a“, vložím jako „aXuto“; v případě přepnutí režimu klávesou Insert vkládám ze schránky namísto následujícího značku, vložím jako „aXto“.
- Home – přemístí kurzor na začátek řádku při psaní, případně na začátek webové stránky při prohlížení. Kombinace kláves Ctrl + Home přesune kurzor na začátek dokumentu.
- End – naopak přemístí kurzor na konec řádku, v kombinaci Ctrl + End opět přenese kurzor na úplný konec dokumentu.
- Page Up a Down (PgUp, PgDown) – při prohlížení delších dokumentů můžete těmito klávesy listovat rovnou po celých stránkách, další stránka PgDown, předchozí PgUp.
- Delete – při psaní maže text za kurzorem, sousední klávesa Backspace naopak maže obsah před kurzorem.
A co klávesa Fn?
Velkou neznámou je pro celou řadu lidí také klávesa Fn. S tou se na rozdíl od výše zmíněných setkáte výhradně na notebooku. Notebooky totiž kvůli omezenému místu používají u funkčních kláves F1–F12 vlastní zkratky, jako je regulace hlasitosti, jasu obrazovky nebo ovládání přehrávání hudby.
Kupříkladu klávesa F5 většinou slouží pro obnovení webové stránky. Při stisku Fn + F5 však můžete docílit sekundární funkce, která je vyobrazená coby piktogram na klávese. Tato funkce se může různit podle volby výrobce, jinak je tomu u notebooků Lenovo, Asus nebo Apple.
Zdroj: Microsoft, Psani Hrave, Quora