Přejít k hlavnímu obsahu

Tajemná tlačítka na klávesnici: k čemu je Home, Ins nebo End?

Jakub Fišer 09.01.2025
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Klasická klávesnice pro váš počítač má většinou 104 či 105 kláves. K těm nejpoužívanějším patří alfanumerická tlačítka (písmena a čísla) a pak některé systémové klávesy, jako Ctrl, Alt, Esc a podobně. Velké klávesnice ke stolním počítačům – a některé notebookové – však disponují i sadou tzv. navigačních kláves, jako End, Home nebo Insert. Víte vlastně, k čemu slouží?

Kapitoly článku

Zmíněná „záhadná“ tlačítka se nejčastěji vyskytují ve střední části klávesnice, hned nad špikami. Pokud už používáte výhradně laptop, tato tlačítka možná ani neznáte. Notebookové klávesnice mívají méně kláves, typicky 80–87 v případě 13–15palcových modelů.

Co dělají klávesy Ins, Home, End nebo Delete?

V práci nebo u vašeho rodinného počítače ale nad šipkami najdete shluk kláves, které jste možná nikdy nepoužili a nejspíš ani netušíte, k čemu slouží. Jde například o tyto tlačítka:

  • Insert (Ins) – přepíná režimy vkládání. Ve výchozím stavu vkládá obsah ze schránky do textu: vkládám „X“ do slova „auto“ za písmeno „a“, vložím jako „aXuto“; v případě přepnutí režimu klávesou Insert vkládám ze schránky namísto následujícího značku, vložím jako „aXto“.
  • Home – přemístí kurzor na začátek řádku při psaní, případně na začátek webové stránky při prohlížení. Kombinace kláves Ctrl + Home přesune kurzor na začátek dokumentu.
  • End – naopak přemístí kurzor na konec řádku, v kombinaci Ctrl + End opět přenese kurzor na úplný konec dokumentu.
  • Page Up a Down (PgUp, PgDown) – při prohlížení delších dokumentů můžete těmito klávesy listovat rovnou po celých stránkách, další stránka PgDown, předchozí PgUp.
  • Delete – při psaní maže text za kurzorem, sousední klávesa Backspace naopak maže obsah před kurzorem.

Mohlo by vás zajímat

A co klávesa Fn?

Velkou neznámou je pro celou řadu lidí také klávesa Fn. S tou se na rozdíl od výše zmíněných setkáte výhradně na notebooku. Notebooky totiž kvůli omezenému místu používají u funkčních kláves F1–F12 vlastní zkratky, jako je regulace hlasitosti, jasu obrazovky nebo ovládání přehrávání hudby.

Kupříkladu klávesa F5 většinou slouží pro obnovení webové stránky. Při stisku Fn + F5 však můžete docílit sekundární funkce, která je vyobrazená coby piktogram na klávese. Tato funkce se může různit podle volby výrobce, jinak je tomu u notebooků Lenovo, Asus nebo Apple.

Zdroj: Microsoft, Psani Hrave, Quora


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme