Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

"Tak si kupte smartphone s Androidem": Tim Cook z Applu překvapil svou radou zákazníkům

Jiří Palyza 15.11.2021

Šéf Applu překvapil zákazníky svým prohlášením. Pokud byste chtěli mít v zařízení možnost sideloadingu, měli byste si koupit zařízení s Androidem, nikoliv iPhone. Tento postoj zdůvodňuje obavami o soukromí a bezpečnost.

Tim Cook zasáhl do diskuze o sideloadingu aplikací v zařízeních Apple. Sideloading ve smartphonech obvykle znamená přímou instalaci aplikací a nikoliv jejich stažení prostřednictvím platformy App Store. Stále se diskutuje o tom, zda by to mělo být možné i na iPhonech. Cook se v jednom z rozhovorů jasně vyslovil proti této možnosti stahování.

Jak uvádí server MacRumors ve svém příspěvku "Tim Cook: Users Who Want to Sideload Apps Can Use Android, While the iPhone Experience Maximizes 'Security and Privacy'", bezpečnost a ochrana soukromí jsou pro šéfa Applu zjevně důležitější. Cook přirovnal výrobce, kteří umožňují sideloading, k výrobcům automobilů, kteří neinstalují airbagy a bezpečnostní pásy. Zdá se, že taková možnost pro ředitele Applu nepřipadá v úvahu: "Pokud chcete mít možnost sideloadingu, můžete si koupit telefon s Androidem".

Tim Cook o soukromí: "Jde o základní lidské právo"

cooksurprised

Podle generálního ředitele společnosti Apple by si ti, kdo chtějí bezpodmínečně stahovat mimo oficiální platformu App Store, měli koupit zařízení se systémem Android. | Zdroj: James Yarema/Unsplash

Ochrana soukromí je v Applu obecně velkým tématem. Před časem padlo rozhodnutí, že vývojáři aplikací, kteří nabízejí své aplikace v AppStore, musejí nejprve získat souhlas uživatelů, než budou moci sledovat jejich chování. V důsledku tohoto rozhodnutí firmy údajně přišly o tržby ve výši přibližně deseti miliard USD.

K tomu Tim Cook dodal: "Myslím, že soukromí je základním lidským právem. A o tom, kdo bude sdílet jejich data, by měli rozhodovat sami lidé. Jde nám tedy o to, aby uživatelé tuto možnost měli ve svých rukou. My o tom nerozhodujeme, pouze je žádáme, aby si sami určili, zda chtějí být sledováni napříč aplikacemi, nebo ne. Mnozí z nich se samozřejmě rozhodli, že to nechtějí. Předtím prostě neměli na výběr."

App Store: nové zákony nutí Apple k otevření systému

Společnost Apple se kvůli App Storu dostává neustále do sporů. Poslední případ by mohl přinést zásadní změny. Jihokorejská vláda nedávno schválila zákon, podle kterého nesmí být vývojáři aplikací omezeni na jediný způsob platby za nákupy v aplikaci ze strany vlastníka platformy.

Apple si v současnosti bere 15 až 30 % z kupní ceny prostřednictvím jediné dostupné možnosti platby. Pokud by zde svůj systém Apple skutečně musel otevřít, byl by to zásadní zlom. Pro App Store existuje celosvětově jednotný systém pravidel. Odpovídající úprava by se proto mohla dotknout i dalších regionů.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme