Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Technics na CES 2019 připravil fanouškům Hi-Fi dva gramofony

redakce 09.01.2019

Prvním z nich je legendární model SL-1200 Mk. 7, který – jak vidno z označení – už dospěl do své sedmé edice. Druhým pak je poloautomatický gramofon SL-1500C s přímým náhonem pomocí bezjádrového motoru.

Technics SL-1200 Mk. 7 s přímým náhonem zdědil nejen tradiční design, ale i snadné ovládání. Přibyla řada novinek, zejména bezjádrový motor s přímým pohonem a další technologie pro kvalitnější zvuk. K dispozici jsou i profesionální funkce pro dýdžeje, jako například možnost přehrávání pozpátku.

Technics SL-1210 Mk. 7 přichází na profesionální DJ trh po devíti letech zapříčiněných špatným rozhodnutím managementu společnosti Panasonic, která v době nástupu domácích kin stáhla všechny přístroje typu domácí kino s názvem Technics pod svou značku Panasonic a později zrušila i dýdžejskou značku Technics, ve které zbyla jen profi sluchátka Technics, gramofon SL-1200 a dýdžejský CD přehrávač. Před několika lety však byla – Bohu díky – značka Technics znovu oživena a nabízí to nejlepší pro podporu přehrávání hudby ve všech podobách a třeba i neuvěřitelně elegantní přístroje s ručkovými měřáky u zesilovačů. Těmi tato společnost především v osmdesátých až devadesátých letech minulého století proslula. (Pozn. LiM)

Původní model SL-1200 byl vyroben již v roce 1972, a už brzy si získal neuvěřitelnou popularitu především u DJ. Během let bylo prodáno přibližně 3,5 milionu kusů této řady včetně šasi, které byly určeny k vestavbě do DJ stolů. Od počátku se gramofony vyznačovaly výkonným motorem, snadným ovládáním a vysokou spolehlivostí. Oblíbili si je jak audiofilové, tak i profesionální dýdžejové.

To ostatně platí pro většinu vyráběných a na trh dodávaných gramofonů Technics. Obliba mezi profesionály trvá dodnes, značka Technics má především v České republice neskutečný počet příznivců, kteří v dobách, kdy značka byla vymazána z trhu, stále drželi vztyčený prapor především u zesilovačů a gramofonů, které si držely v bazarech (kdy nebylo co od Technics kupovat, protože ho Japonci zařízli) stále hodně vysoké ceny. Návrat značky byl kvitován u nás s obrovským povděkem, stejně jako nové přicházející přístroje se značkou Technics na trh. Je však s podivem, že doposud nemá Technics u nás značkovou prodejnu – kterou by si určitě díky přízni nadšených fandů této značky určitě zasloužila – a přístroje je možné kupovat pouze přes e-shop, spadající pod Panasonic. (Pozn. LiM)

Motory s přímým náhonem otáčejí talířem přímo. To má spoustu výhod, například vyšší výkon a přesnost otáčení talíře. Zmíněná konstrukce snižuje nároky na údržbu, eliminuje nutnost výměny součástek po dlouhodobém používání a zvyšuje životnost. Motory s přímým náhonem trpěly občasným kolísáním rychlosti otáček (cogging).

Stručně jde o to, že otáčky talíře nejsou stálé a lineární a kolísají v malých mezích díky použití více pólového motoru – jakmile totiž opustí jho (magnetické jádro) přímku mezi protilehlými magnety, sníží se „miniaturně“ otáčky, protože probíhá pohyb talíře setrvačností až do té doby, než jho je přitaženo a přijede k další dvojici magnetů – a to způsobuje sice velmi malé, ale přesto jen pozorovatelné – pro osoby s absolutním sluchem – rozhození toku hudby, tedy kolísání snímaných frekvencí. (opět pozn. LiM).

U modelu Technics SL-1210MK7 byl tento problém vyřešen pomocí nového typu bezjádrového motoru s přímým náhonem. Motor je vybaven bezjádrovým statorem, a právě odstranění železného jádra vyřešilo hlavní příčinu kolísání otáček. Kromě toho vyladili vývojáři sílu rotorových magnetů a optimalizovali vzdálenost mezi bezjádrovým statorem a magnety rotoru. Výkon tak stoupl na úroveň modelu SL-1200MK5. Výsledkem je zcela přesné a věrné snímání zvuku z drážky desky.

Když dýdžej stiskne současně tlačítko pro volbu rychlosti a tlačítko Start/Stop, roztočí se talíř na druhou stranu. To výrazně rozšiřuje možnosti při živé produkci.

Technics SL-1200MK7 je vybaven nejmodernějším systémem ovládání motoru, který je převzat z Blu-ray přehrávačů Panasonic. Systém využívá mikropočítač a je zárukou kvalitního výkonu v běžných otáčkách a zároveň spolehlivě reaguje na nejrůznější triky používané profesionálními dýdžeji, jako například scratching. Počáteční točivý výkon a nastavení brzdy lze samostatně upravit podle přání uživatele.

O osvětlení jehly se nově stará jasnější LED dioda s dlouhou životností. V porovnání s předchozími modely byla upravena velikost osvětlené oblasti a intenzita osvětlení, takže jehla je bez problémů vidět i v úplné tmě.

Raménko přenosky kopíruje svým pohybem otáčení desky a zajišťuje snímání zvuku s maximální přesností. Raménko Technics má tradičně prohnutý tvar do písmene S, což zvyšuje jeho stabilitu. Základem je lehká, ale velmi pevná hliníková trubička.

Navíc toto raménko eliminuje na minimum chybový úhel snímání v celém rozsahu gramodesky na několik málo stupňů. V ideálním stavu by totiž jehla měla mít nulovou odchylku v místě snímání, kdy nulový úhel je postaven na tečně v bodu snímání, tady v místě, kde se jehla „noří“ do drážek desky. Nulový chybový úhel snímání tedy mohou mít jen gramofony s tangenciálním ramínkem, u ostatních se vždy chybový úhel mění od kraje ke středu desky, přesto geniálně před léty vymyšlené ramínko Technics, použité i u světově proslulých „nižších“ modelů, jako byl SL-Q303, i dalších, byl tento úhel velmi blízký nule v celém rozsahu, tuším do ±2,5°. (pozn. LiM).

Precizní ložiska jsou zavěšena na gimbalové konstrukci, což zaručuje přesné kopírování drážek a eliminuje riziko otřesů a přeskakování jehly i v náročných situacích během scratchingu. Talíř, na který se pokládají gramodesky, je vyroben ze dvou částí. Odlehčená gumová vrstva účinně tlumí vibrace hliníkového základu. Použitý systém zabraňuje nechtěným rezonancím při přehrávání a vylepšuje kvalitu zvuku.

Základem pro efektivní tlumení vibrací je kvalitní šasi a technologie zdokonalované během mnoha let vývoje špičkových gramofonů. Základ hliníkové konstrukce je doplněn druhou vrstvou speciálního materiálu (kombinace ABS a skelných vláken). Zvolené řešení zaručuje vynikající pevnost a utlumení takřka veškerých nežádoucích vibrací. Antivibrační izolátor tvoří guma s pružinami.

Veškeré kabely v základním balení mají pro zachování maximální kvality zvuku pozlacené konektory. Napájecí kabel i audiokabel lze od gramofonu odpojit, což usnadňuje údržbu a zároveň umožňuje výměnu kabelů za jiné.

Rychlost otáčení lze nastavit na 33 1/3, 45 nebo 78 otáček za minutu. Kromě toho ji lze speciálním voličem měnit v rozmezí ±8%/±16%. Systém je řízen digitálně a díky tomu lze rychlost nastavit přesně i v případě, kdy je třeba odchýlit se od standardních hodnot.

Rozložení ovládacích prvků odpovídá standardům řady SL-1200, model SL-1200 Mk. 7 je osazen černými tlačítky a ramenem přenosky. V matném provedení vypadá stylově a elegantně. Barvu LED diody lze nastavit na červenou či modrou.

SL-1500C není taky žádné ořezávátko!

Technics SL-1500C z dosavadní špičkové modelové řady zdědil výjimečný zvuk, ke kterému přidává řadu technologií Technics, jako například bezjádrový motor s přímým náhonem nebo vysoce citlivé raménko přenosky. Možnosti rozšiřuje také předzesilovač s modulem ekvalizéru, díky němuž lze gramofon připojit k celé řadě zařízení. To je konečně věc, který svůj smysl, protože velice málo zesilovačů a AV receiverů je vybaveno předzesilovačem, který vyhovuje R.I.A.A. křivce a dokáže zpracovat signál z magnetodynamické přenosky, o napětí kolem 2,5 mV. Navíc umístěním předzesilovače co nejblíž vývodům kablíků od přenosky se zvyšuje razantně odstup signálu od šumu (spíše brumu), protože se během cesty do předzesilovače umístěného v zesilovače nemůže nakmitat tolik škodlivého rušení. (opět pozn. Lim). Součástí základního balení je vysoce kvalitní přenoska Ortofon 2M Red.

Model SL-1500C je vybaven vestavěným předzesilovačem s ekvalizérovým modulem, kompatibilním s přenoskami typu MM. Lze jej tedy připojit i k audiozařízení, které není vybavené vstupem pro gramofon. Aby nevznikal nežádoucí šum, je konstrukce celého přístroje precizně odstíněna a zmíněný modul má vlastní napájení oddělené od napájení motoru. Výsledkem je výjimečně vysoký odstup signálu od rušivého šumu.

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme