Telegram – dark web ve vaší kapse
Telegram je aplikace pro chatování, která používá koncové šifrování (end-to-end) a proslula velmi mírnou moderací obsahu – což je přesně to, za co je nyní Pavel Durov popotahován francouzskou prokuraturou.
Bezpečnostní expert Joe Tidy minulý týden sepsal pro BBC své zkušenosti s používáním Telegramu. A zrovna nadšený z toho nebyl – Telegram dokonce označil za „dark web ve vaší kapse“.
Zatčení Pavla Durova povzbudilo ve veřejném prostoru debatu o tom, kterak a jak moc by měly být podobné sociální sítě a chatovací aplikace moderovány. Tidy k tomu říká:
„Asi před devíti měsíci jsem se při rešerši jednoho článku dostal do velkého kanálu Telegramu, který se zaměřoval na prodej drog. Poté jsem byl přidán do jednoho o hackingu a následně do jednoho o ukradených kreditních kartách. […] Během několika měsíců jsem byl přidán do 82 různých skupin.“
Skupiny, kde bují kriminalita
Existence telegramových skupin zaměřených na ilegální činnost, obchodování se vším možným (zbraně, drogy, kradené kreditní karty, falešné doklady), případně i sdílení citlivého obsahu (včetně dětí), je veřejným tajemstvím.
Tyto skupiny mají většinou vyšší tisíce až desetitisíce uživatelů a člověk se do nich dostane velmi jednoduše – prostě jej někdo pozve. Srovnání s dark webem je přitom velmi touché. Jenomže rozdíl je v tom, že k používání Telegramu nepotřebujete žádný specializovaný prohlížeč nebo VPN službu. Naopak, aplikaci si prostě stáhnete z ověřeného obchodu Google Play nebo App Store.
Na Telegramu se srocují spíše méně zdatní kyberkriminálníci, uvádí experti ze společnosti Intel471. A právě v tu chvíli přichází na řadu regulace. Zatímco dark web je prakticky neregulovatelný, je sledován policejními složkami z různých koutů světa.
Telegram je však v USA, v Asii i v Evropské unii zatím regulován jen minimálně. Do toho na něm dochází k opravdu benevolentní moderaci obsahu a známy jsou i případy, kdy zastoupení Telegramu odmítá spolupracovat s policií při řešení závažných trestných činů.
Zdroj: @durov / XI'm still trying to understand what happened in France. But we hear the concerns. I made it my personal goal to prevent abusers of Telegram's platform from interfering with the future of our 950+ million users.
— Pavel Durov (@durov) September 5, 2024
My full post below. https://t.co/cDvRSodjst
Durov: Situaci už řešíme
Bizarní na tom je, že nejvíce potenciálního zločinu se odehrává ve skupinových konverzacích. Ty však dle pravidel Telegramu nemohou být šifrovány – end-to-end šifrování je možné využít pouze při chatování 1v1 a to ještě po aktivaci speciálního režimu „soukromých zpráv“, které po čase zmizí. V tomto ohledu jde podobné řešení, jaké nabízí i WhatsApp, Facebook Messenger nebo Signal.
Proč tedy Telegram nedohlíží na obsah? Těžko říct. Něco se ale mění. Pavel Durov, stále pod dohledem policie ve Francii, vydal od svého zatčení před týdnem první veřejné vyjádření:
„Náhlý nárůst počtu uživatelů Telegramu na 950 milionů způsobil komplikace, které usnadnily zločincům zneužití naší platformy. Proto jsem si dal za osobní cíl zajistit, abychom v tomto ohledu věci výrazně zlepšili. Tento proces jsme již interně zahájili a brzy se s vámi podělím o další podrobnosti.“
Zdroj: BBC, Pavel Durov / Telegram