Přejít k hlavnímu obsahu

Teleskop v prohlížeči: toulky vesmírem se spoustou nových podkladů

Jiří Palyza 24.02.2022
info ikonka
Zdroj:

Naše noční obloha je plná hvězd, ale většina z nich je sotva viditelná. Díky online teleskopu, který je k dispozici bezplatně, je můžete sledovat na svém počítači.

Nebýt velkého světelného smogu, mohli bychom na noční obloze obdivovat různá souhvězdí: například Velký vůz, Orion nebo Kasiopeju. Pokud vás vesmír zajímá více a chcete se o něm něco dozvědět, aniž byste museli kupovat drahý dalekohled, stačí použít bezplatnou webovou aplikaci WorlWide Telescope. Tu lze snadno používat přímo v prohlížeči, ale k dispozici je také klient pro Windows.

Bezplatný program nedostává aktualizace často, ale když už, stojí to za to. V edici 2022 je mnoho nových nástrojů pro nadšené pozorovatele, včetně integrované aplikace pro zkoumání. Do databáze, se kterou aplikace pracuje, byly také přidány tisíce nových astronomických fotografií. Pro zkoumání vesmíru tedy máme k dispozici daleko více materiálu.

Toulky po hvězdách v prohlížeči

wwtelescope-1

Nejjednodušší metodou, jak používat WorldWide Telescope, je prostřednictvím aplikace v prohlížeči. | Zdroj: WorldWide Telescope

Webová aplikace funguje v prohlížečích Chrome, Firefox, anebo samozřejmě Microsoft Edge. Uvítá vás krátký úvodní text, který vysvětluje základní ovládání. Je velmi intuitivní. Můžete se pohybovat a zoomovat prostřednictvím myši, ale fungují také klávesy +/- a klávesy pro posouvání stránek. Objekty můžete otáčet při současném stisku klávesy [Ctrl].

Lišta s možnostmi vás navede k nejdůležitějším funkcím. V části »Settings« můžete provést změny v zobrazení, preferovaném klientu a jazyku. Pokud přejdete do nabídky »Explore«, můžete se začít toulat sluneční soustavou, nebo si prohlížet snímky z Hubbleova teleskopu. Zajímavé jsou také výpravy s tématikou například mise Apollo nebo černých děr.

WorldWide Telescope: dříve šlo o projekt Microsoftu

wwtelescope-2

To není slunce, ale hvězda Lambda Aquarii. | Zdroj: WorldWide Telescope

Program původně vznikl v rámci projektu společnosti Micrososft Research. Poprvé byl představen v roce 2008, ale sedm let poté se Microsoft rozhodl v projektu už dále nepokračovat. Zdrojový kód byl zveřejněn na platformě GitHub. Najdete ho na stránce https://github.com/WorldWideTelescope/.

Od roku 2016 projekt nabral nový směr a chopila se jej Americká astronomická společnost (AAS).

Skvělý open sourcový nástroj pro milovníky vesmíru

Vývoj a podpora služby, jakou je WorldWide Telescope, musí stát spoustu prostředků a Microsoft pravděpodobně neviděl žádný způsob, jak ji refinancovat. Bylo ale dobrým rozhodnutím udělat z ní projekt s otevřeným zdrojovým kódem. AAS WorldWide Telescope lze doporučit každému, kdo se zajímá o vesmír. Podobným projektem je Google Sky.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme