Přejít k hlavnímu obsahu

Windows 10 padají při pokusu o připojení do zabezpečených Wi-Fi sítí: Microsoft uvolnil důležitou nouzovou záplatu

Jiří Palyza 18.02.2021
info ikonka
Zdroj:

Microsoft reaguje na problém, který po únorové a lednové distribuci bezpečnostních záplat mnoha uživatelům komplikuje činnost s Windows 10.

Konkrétně jde o skutečnost, že některé systémy Windows 10 se nemohou připojit do Wi-Fi sítí, které používají aktuální šifrování WPA3. Namísto toho uživatelé vidí pouze modrou obrazovku. Microsoft momentálně uvolnil nouzovou záplatu pro uživatele systému Windows 10. Podle jeho informací se objevená chyba připojení do Wi-Fi s WPA3 týká pouze verze 1909, kterou podle statistik ale stále používá zhruba třetina uživatelů. Pokud se s touto verzí uživatelé pokusí připojit k Wi-Fi síti, která používá moderní šifrování WPA3, Windows 10 padají do modré obrazovky.

Šifrovací standard WPA3 je stále poměrně nový a většina Wi-Fi sítí je stále šifrována pomocí předchozího WPA2. Nicméně od verze Windows 10 1903 je už možné používat i WPA3. To samozřejmě vyžaduje také odpovídající Wi-Fi router, který WPA3 podporuje.

Uživatelům, jejichž Windows 10 jsou uvedenou chybou dotčeny, se zobrazí chybová hláška »stop error 0x7E in nwifi.sys«. V postižených systémech by se automaticky měla nabízet aktualizace systému Windows, která uvedenou chybu odstraní. Pokud to ale nefunguje na Wi-Fi s WPA3, bude potřeba nastavit šifrování na WPA2, nebo se připojit k jiné síti, která běží se starším standardem šifrování. Alternativně lze také použít pro připojení k internetu síťový kabel. Po instalaci opravy by mělo být možné se k Wi-Fi s WPA3 opět připojit.

Další variantou také může být instalace novější verze Windows 10. Sestava 1909 bude oficiálně podporována až do května 2021, ale pomocí Update Asistenta lze také instalovat aktuální verzi Windows 10 20H2. Tam se prozatím žádné problémy s WPA3 neprojevily.

updateassistant-logo

Průvodce aktualizací systému Windows 10 (Windows 10 Update Assistant 1.4.9200.23258)

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí nástroje společnosti Microsoft „Průvodce aktualizací Windows 10“ můžete aktualizovat počítač na nejnovější verzi systému Windows 10, update z října 2020.

Únorový Windows 10 Patchday

Také v průběhu roku 2021 bude každý měsíc k dispozici různorodý balíček aktualizací zabezpečení pro Windows 10. V průběhu takzvaného »Patchday«, dne oprav, který probíhá vždy druhé úterý v měsíci, Microsoft uvolňuje záplaty bezpečnostních mezer a chyby v různých podporovaných verzích Windows 10 a Windows 8.1. Od začátku loňského roku už nebyly pro soukromé uživatele poskytovány žádné aktualizace Windows 7. Pokud je stále na svém počítači používáte, s ohledem na bezpečnost doporučujeme co nejdříve přejít na Windows 10.

V případě měsíčních záplat nejde o aktualizace funkcí. Žádné nové funkce neobsahují, ale i přesto mají největší význam, protože Microsoft je používá k opravě velkého počtu známých i nově objevených bezpečnostních děr. V případě vynechání instalace některé ze záplat, distribuovaných v rámci pravidelného dne oprav, je možné použít i kumulativní aktualizace. Tyto balíky obsahují všechny dříve vydané opravy zabezpečení, včetně aktuálně vydaných.

Je ale potřeba počítat i s tím, že aktualizace únorových záplat jsou opakovaně také spouštěčem otravných chyb. Jejich projevy jsou od kolapsů do modrých obrazovek, neúspěšných instalací, až po bootovací smyčky, ze kterých se systém není schopen dostat. V rámci přípravy na instalaci se rozhodně doporučuje zálohovat, abyste se v případě velkých chyb mohli jednoduše vrátit zpět do předtím fungujícího systému.

Únorový Patchday: k dispozici jsou tyto opravy chyb a aktualizace zabezpečení

w10crash

Aktualizace dne záplat obsahují důležité bezpečnostní opravy. Stav aktualizací je možné také kontrolovat ručně prostřednictvím volby Vyhledat aktualizace a pokud jsou některé k dispozici, hned instalovat. | Zdroj: Windows 10

Microsoft byl v únoru velmi pilný a odstranil mnoho bezpečnostních problémů. Únorová aktualizace opravuje celkem 56 bezpečnostních děr včetně jedenácti klasifikovaných jako kritických, 43 důležitých a dvou průměrných. Obzvlášť citlivá je zranitelnost typu Zero day, která se nachází v systémovém souboru »Win32k.sys« a umožňuje útočníkům získat přístup k rozšířeným právům v systému Windows.

Veřejně známo je dalších šest bezpečnostních chyb, u nichž se ale exploity zatím neobjevily. Microsoft také doporučuje, aby uživatelé co nejdříve opravili bezpečnostní díry ve Windows TCP/IP Stacku. Hrozí zde útoky typu DoS. Instalací únorových aktualizací jsou zmíněné bezpečnostní mezery opraveny.

Odstranění problémů s aktualizacemi

unistall1

Pokud máte problémy, jednoduše můžete aktualizace znovu odebrat. | Zdroj: Windows 10

Nestává se to jen někdy, ale poměrně často. Aktualizace způsobují v některých systémech problémy. Mohou mít velmi odlišnou povahu. Obecně ale platí, že pokud aktualizace váš systém výrazně zhorší, můžete ji znovu odebrat. Microsoft to ke škodě věci vyřešil poměrně matoucím způsobem. V »Nastavení« je potřeba přejít do části »Aktualizace a zabezpečení« a zvolit ve spodní části »Zobrazit historii aktualizací«. Nahoře najdete možnost »Odinstalovat aktualizace«.

V seznamu, který se poté zobrazí, je potřeba vyhledat odpovídající číslo aktualizace, kterou chcete odebrat, a kliknout na ni pravým tlačítkem myši. Poté už jen potvrdíte volbou »Odinstalovat«. Tím se zbavíte problémů, způsobených konkrétní aktualizací. Také to ale znamená, že opravy chyb a bezpečnostní záplaty, které řeší, nebudou fungovat.

Selže instalace aktualizace? zkuste řešení

cmd1

Existuje řešení problémů s instalacemi pomocí příkazového řádku. | Zdroj: Windows 10

Patchday je sice velmi užitečný, aktualizace systému ale nemusí vždy běžet hladce. Některým uživatelům se nepodaří instalovat a místo toho se objeví pouze chybový kód.

U nejnovějších Patchdays se opakovaně stávalo, že aktualizace nebylo možné instalovat. Windows poté reagují pouze stručnou zprávou, že došlo k problémům a aktualizaci nejde nainstalovat. Objevují se také záhadné chybové zprávy s kódy chyb »0x80073701« nebo »0x800f0988«. Pokud k tomuto problému dochází opakovaně, Microsoft na svých stránkách nabízí postup, který by to měl řešit.

Pokud to chcete provést, je potřeba otevřít Příkazový řádek s právy správce a spustit příkaz: dism /online /cleanup-image /startcomponentcleanup. Poté necháte Windows chvíli běžet a až se příkaz úspěšně provede, systém restartujte. Nyní je možné zkusit aktualizace znovu instalovat.

Aktualizace zabezpečení pro Windows 10: aktuální stav

update1

Pravidelné aktualizace Windows jsou důležité pro zachování bezpečnosti systému. | Zdroj: Windows 10

Pokud chcete znát přesný stav aktualizací systému Windows 10, lze ho sledovat na internetové stránce Microsoftu, která má název Windows 10 Update History. Podrobnosti si zobrazíte kliknutím na verzi systému Windows ve výběru na levé straně, například 1909, a v hlavní části stránky se dozvíte další detaily o obsahu zvoleného vydání.

Nejjednodušší způsob, jak získat aktualizace, je prostřednictvím okna »Nastavení« a položky »Aktualizace a zabezpečení«. Zde zvolíte první položku »Windows Update« a kliknete na »Vyhledat aktualizace«. Kumulativní aktualizace mají pohodlnou vlastnost kombinace všech oprav pro danou verzi Windows bez ohledu na jejich přesný stav. Pokud jste tedy jeden nebo více Patchdays zmeškali, lze jimi systém aktualizovat najednou. Pokud si nejste jisti tím, jakou verzi Windows používáte, stačí do vyhledávání zadat výraz »winver« a poté jej spustit.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme