Přejít k hlavnímu obsahu

Temná stránka internetu

Pavel Trousil 17.03.2023

Kromě veřejně viditelné sítě existuje také skrytá síť. Máme pro vás stručného průvodce po tomto světě.

Chip 04/2023: Když se řekne darknet, nebo darkweb, tedy temný web, mnozí si okamžitě vybaví obchodníky se zbraněmi, drogy a obscénní pornografii. To všechno je pravda a ještě mnohem víc: na darknetu se provozují i nejrůznější podvody a další nezákonné činnosti. To nechceme vůbec zamlčovat. Nezapomeňte však: co je legální a co nelegální, je v jednotlivých zemích definováno velmi odlišně.

V demokratickém ústavním státě se zavedenou dělbou moci a svobodou tisku toto hodnocení nepředstavuje zásadní problém a setkává se s velkým společenským pochopením. V diktaturách je však situace jiná. Zde členové opozice, disidenti nebo lidé, kteří se zasazují o svobodu názorů, často nemají jinou možnost než přejít právě na darknet. Nechtějí nakupovat drogy nebo zbraně, pouze zde chtějí získat anonymitu, aby se vyhnuli trestnímu stíhání nebo i něčemu horšímu.

Provedeme vás stručně světem darknetu a vysvětlíme vám všechny výhody a nevýhody tohoto prostředí. Máme pro vás také připraveny všechny potřebné nástroje a řekneme vám, kde můžete začít. To vše v dubnovém Chipu.

Obsah: Všechna témata Chipu 04/2023


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme