Přejít k hlavnímu obsahu

Tenoshare iGetting Audio

Martin Kučera 09.11.2014

Bezkonkurenčně jednoduchý záznam zvuku na jakémkoliv počítači? Díky tomuto nástroji lze nahrávat internetová rádia, včetně hudebních služeb jako je Spotify nebo YouRadio a vytvářet si vlastní sbírku hudby pro MP3 přehrávače a smartphony. * PLNÁ VERZE Uveřejněno v časopisu Chip 12/14 a v jeho digitálníverzi, která umožňuje on-line distribuci softwaru – stažené programy je možné využít i u počítače bez DVD mechaniky.

box Moderní počítače nedisponují funkcemi pro nahrávání zvuku, který je slyšet z reproduktorů nebo sluchátek. Potřeba nahrávat hudbu z počítače se u uživatelů objevila nedávno – bylo to způsobeno spuštěním hudební služby Spotify, která zdarma nabízí přehrávání největších hitů jen za poslech reklamy. Plná verze Tenoshare iGetting Audio je přesně ten nástroj, který k nahrávání potřebujete. Po instalaci se v počítači objeví nová virtuální zvuková karta, pomocí které dokáže program v reálném čase nahrávat jakýkoliv zvuk, který je z počítače slyšet. iGetting Audio obsahuje i funkce pro automatické oddělení nahrávaných skladeb a vytvoření ID3 tagů (popisků – autor, žánr, skladba, album atd.). Nahrávat lze samozřejmě i zvuk z videa nebo videokonference, rozhovor po Skypu nebo zvuk z mikrofonu. Ovládání je maximálně jednoduché – jedním tlačítkem aktivujete či deaktivujete záznam. iGetting Audio obsahuje i modul pro vytváření vyzváněcích tónů pro zařízení s OS Android a iOS, majitelé iPhonů a iPadů mohou své nahrávky snadno exportovat do hudební knihovny iTunes.

Pro čtenáře Chipu je připravena plná verze aplikace Tenoshare iGetting Audio zcela zdarma. Má stejné funkce jako komerční edice s cenou licence okolo 450 Kč.

  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Registrace online
obr-01

Nahrávání v plném proudu: Nahrávání z online rádií nebylo nikdy lehčí.

Po spuštění samotného programu na vás vykouknou dvě tlačítka s výraznými názvy: »Record Online Audio« a »Record Audio Input«. Samotné nahrávání on-line rádia pak vypadá tak, že ho ve vašem prohlížeči připravíte, v iGetting Audio stisknete obrázek noty, objeví se „Silent“ a poté stačí jen spustit přehrávání on-line. Songy se budou automaticky nahrávat.

Možná nastavení

V nastavení programu (ozubené kolo vpravo nahoře) můžete zvolit z několika výstupních formátů. K dispozici je například MP3, WMA, WAW, dokonce však i OGG a bezeztrátový FLAC či APE. Samozřejmostí je detailnější natavení vzorkovací frekvence nebo přenosové rychlosti. V záložce »Control« je možno upravit čas, který program považuje za mezeru mezi skladbami a automaticky začne nahrávat novou skladbu – defaultně je nastaveno 0,3 s. Pokud tedy posloucháte rádio, které má mezi skladbami chvilkovou odmlku, právě tímto nastavením upravíte vše potřebné k automatickému rozdělení nahraných songů.

Co vše jde nahrát

Protože Tenoshare iGetting Audio vytváří ve vašem počítači novou virtuální zvukovou kartu, je možné nahrát cokoli, co přes ní běží.

Online radia - prozkoušeny byly bez jakýchkoli problémů youradio.cz, spotify.com, di.fm, abradio.cz, radioo.cz, grooveshark.com a bbc.co.uk/radio, 

Online videa - YouTube videa – stačí kliknout v programu na notu, poté spustit video na youtube a zvuková stopa se zvesela nahrává. Pokud máte na YT playlist, bude se ukládat do individuálních stop. Upozorňujeme, že lze kdykoli zvětšit interval „mezery“ na 10 sekund a tím vznikne jedna dlouhá nepřerušená stopa. Příliš to však (u Youtube) nedoporučujeme.

Off-line hudba a video - cokoli slyšíte z reproduktorů počítače je iGetting schopný nahrát. Takže pokud byste chtěli z oblíbeného filmu nahrát zvukovou stopu stačí iGetting aktivovat v příslušném místě. Tohoto lze využít například při vytváření znělky pro telefon.

obr-02

Přehledná knihovna: Export do iTunes, tvorba vyzváněcího tónu, přiřazení ID3 tagů.

Postprocessing – úpravy nahrávek

Jakmile je vše nahrané, šipkou vpravo dole se přepnete do přehlednějšího okna, kde můžete upravovat vaše sbírky. Lze manuálně přidávat ID3 tagy (název, žánr, zpěvák), skladby mazat, nebo vytvářet playlisty. Pro zhotovení vyzváněcího tónu pro mobilní telefon stiskněte nápadný modrý zvonek, poté stačí zvolit délku úryvku a upravit začátek a konec. Pomocí »Preview« si můžete onen kousek pro kontrolu přehrát a kliknutím na »Save« uložit. Proces vytváření vyzváněcích tónů patří k nejsnazším, co si lze představit.

Pokud rádi experimentujete se zvukem, iGetting Audio se dá využít i na kombinaci skladeb. Najdete si hudbu na internetu, do toho pustíte váš oblíbený song a občas do toho vložíte další připravené tóny, nebo si budete hrát s hlasitostí online přehrávačů a výsledek může být povedená mixáž, která vaše přátele určitě překvapí. Není ani potřeba ovládat složité audio programy – prostě to zkuste.

obr-03

Vyzváněcí tóny: Vyberete skladbu, nastavíte stopáž a uložíte. Jde to snadněji?

iTunes

Pro majitele MacBooků, nebo obecně uživatelů iTunes, je tu dobrá zpráva. Tenoshare iGetting Audio, jak už název napovídá, má s iTunes provázání a veškeré nahrané skladby jdou snadno importovat do iTunes. Stačí je označit, kliknout pravým myšítkem a zvolit »Add to iTunes Library«. Importovat lze i Playlisty, které se vytvářejí malým pluskem vlevo dole.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud