Přejít k hlavnímu obsahu

Test: 40“ TV Toshiba 40L2453DG

Michal Bareš 19.08.2014

40" televizor se základní výbavou patří do nejlevnější cenové kategorie, což se projevuje absencí internetového připojení a několika omezeními, ale ne sníženou kvalitou obrazu.

Kvalitní obraz, špatné ovládání

web-toshiba-40l2453dg-nahled

Toshiba 40L2453DG

Full HD panel s rovnoměrným LED podsvícením má velmi dobré úhly pohledu, vysoký kontrast i kvalitní zpracování barev. Obrazu ve Full HD rozlišení nelze nic vytknout, převod klasického TV signálu v SD rozlišení je rovněž solidní. Televizor jsme měli možnost testovat v době mistrovství světa ve fotbale a s rychlými sportovními scénami včetně netrhaného pohybu míče jsme byli spokojeni. Líbila se nám i nízká spotřeba, která se v domácím režimu pohybuje lehce pod 50 W (v prezentačním režimu, který je nastaven v prodejnách, jsou kontrast, svítivost i barevné provedení vytaženy na maximum, takže v tomto režimu činí okamžitý příkon okolo 75 W, v domácích podmínkách je ale tento mód nepoužitelný).

Méně spokojeni jsme však byli s výbavou a ovládáním a s nabídkou funkcí. Když jsme se televizor po vybalení pokoušeli připojit k napájení, zjistili jsme, že napájecí kabel je krátký a navíc je napevno připevněn do vnitřností televizoru, takže jej nelze snadno vyměnit za delší a v případě poškození kabelu musí přístroj do servisu. Předchozí recenzent zapomněl přibalit dálkové ovládání, takže televizor k nám dorazil bez něj. Bez dálkového ovládání ale televizor nastavit nelze, má sice čtyři miniaturní tlačítka, ta jsou ale umístěna tak nešťastně, že je možná řada uživatelů ani nenajde a rozhodně je nelze zároveň mačkat a sledovat dění na obrazovce. Po několika dnech k nám ovladač dorazil a mohli jsme televizor zprovoznit. Nelíbil se nám hodně pomalý start: obraz se objeví až po 20 sekundách od zapnutí. Nastavení kanálů je snadné a logické, orientace a rozložení funkcí v OSD menu je horší, ovladač má jen omezené možnosti. Chybí na něm například samostatné tlačítko pro zobrazení informací o jednotlivých pořadech z EPG, uživatel si musí na obrazovce přečíst, že informace se skrývají pod žlutým tlačítkem. Jeho prostřednictvím lze ale zobrazit pouze první stránku informací, má-li popisek k filmu stránek víc, na druhou a další se již nedostanete.

Toshiba 40L2453DG nepatří do kategorie „chytrých“ televizorů, takže ji nelze připojit k domácí LAN či Wi-Fi síti, a tedy ani k internetu. Obsahuje však integrovaný přehrávač filmů v DivX, hudby v MP3 a JPEG snímků, které televizor načítá z připojeného USB disku. Zařízení nemá problém ani se zpracováním obsahu, ani s češtinou v titulcích, přehrávání ale nelze ovládat dedikovanými tlačítky ve spodní části dálkového ovladače, místo toho se musí uživatel složitě trefovat do ikon pomocí centrálního křížového pětitlačítka. Při přehrávání komprimovaného Blu-ray ripu se nám sice líbil obraz, ale integrovaný přehrávač ze záhadného důvodu nedokáže zobrazit filmy delší než 125 minut. Ne že by je odmítl přehrát, nechá vás dvě hodiny se dívat a těsně před koncem prostě film vypne. Snad to Toshiba vyřeší nějakou budoucí aktualizací firmwaru.

Design televizoru jasně signalizuje, že se jedná o „levné“ zařízení. Tělo z lacině vyhlížejícího (alespoň matného) černého plastu stojí na podstavci bez možnosti nastavení. Je sice jen 8 cm hluboké, ale připomíná televizory z doby před čtyřmi roky. Ne moc šikovně jsou umístěny porty USB, HDMI, audio a zmíněná čtyři ovládací tlačítka. Přístup k nim je z levého boku (z pohledu diváka), nejsou však na okraji rámu TV, ale 10 cm od něj, takže je nelze pořádně nahmatat a při zasouvání kabelu i USB disku je nutné TV natočit. Zbytek portů (další HDMI, VGA, Scart, komponentní video, digitální audio, včetně anténního vstupu) směřuje dozadu za televizor, který sice lze teoreticky připevnit pomocí VESA na zeď, tím se ale zbavíte přístupu k polovině portů a přístroj bude muset viset minimálně dalších 10 cm od zdi. Přístroj bohužel nemá ani slot pro zobrazení obsahu paměťových karet.

Technická data a měření

Úhlopříčka / max. rozlišení                         40“ / 1 920×1 080 bodů

Max. šachovnicový kontrast                      172:1

Maximální jas                   264 cd/m2

TV tunery                           analogový, DVB-T2/T/C, MPEG-4

Max. úhel pohledu         176°/ 176°

Vstupy                                 2× HDMI (MHL), 1× USB, VGA, Scart, komponentní , CI+

Spotřeba (stand-by / provoz)    0,3 W / 50 W

Rozměry                                             93×58×20 cm

Cena vč. DPH                                    cca 9 000 Kč

CHIP 2,0 (výborný)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud