Přejít k hlavnímu obsahu

Test 55“ UHD televizorů

Michal Bareš 20.01.2020

Vyzkoušeli jsme 20 nejlepších 55“ UHD TV a kromě kvality obrazu jsme se zaměřili i na zvukové vlastnosti.

Mezi výrobci televizorů panuje stále větší rivalita. Všichni se snaží najít nejlepší zobrazovací technologii. Samsung již nějaký čas vyvíjí technologii MicroLED a zároveň rozjíždí výrobu modrých OLED obrazovek s technologií Quantum Dot (QD-OLED). Na výstavách CES a IFA předvedla společnost LG svůj televizor s roletovou obrazovkou. Společnosti Panasonic a Metz představily obdivuhodné průhledné OLED obrazovky. Televizory s duálním LCD panelem představila na loňské výstavě IFA společnost Hisense. Dvoučlánkové LCD panely přináší výhodu v podobě eliminace ztráty kontrastu při pohledu ze širších úhlů a zvýraznění černé barvy. Dalším zásadním trendem do budoucna bude 8K rozlišení. Jenže než se všechny tyto inovace dostanou do sériové výroby a než dostatečně klesne jejich cena, uplyne ještě spousta času, takže proč zbytečně čekat a nekoupit nový televizor již nyní?

Současné obrazovky jsou, pokud jde o dynamiku kontrastu a barevný rozsah, už dnes tak kvalitní, že je vedle speciálních studiových monitorů používají i koloristé z hollywoodských filmových studií. I když se již letos začnou některé sportovní události, jako například nadcházející olympijské hry v Tokiu, částečně natáčet a přenášet v 8K rozlišení, k pravidelnému 8K vysílání máme ještě hodně daleko. Z dlouhodobého pohledu nám dnes nejlépe vyhovují 55palcové televizory s 4K UHD rozlišením a podporou HDR.

Špičkový obraz je dnes u drahých televizorů samozřejmostí, v čem se ale různé modely od sebe významně liší, je kvalita zvuku. V našem testu jsme se podrobněji zaměřili i na ní.

Celý test včetně výsledkové tabulky najdete v Chipu 2/2020.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme