Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Acer Aspire S7-392 - extrémní ultrabook

Michal Bareš 20.03.2014

Inovovaná verze nejvýkonnějšího a nejdražšího ultrabooku od Aceru v sobě ukrývá to nejlepší, co je dnes v oblasti supertenkých přenosných počítačů k dispozici, ovšem výrobce si za ni nechá dobře zaplatit.

web-acer-aspire-s7-392-74508g25tws-nahled

Acer Aspire S7–392

Na první pohled se Aspire S7–392 konstrukčně neliší od předchozí verze 391, hlavní rozdíl představuje displej s ultravysokým WQHD rozlišením a moderní procesor Intel Haswell Core i7–4500U. Šasi se prakticky nezměnilo, Aspire S7 se stále vyrábí pouze v bílo-stříbrné barevné kombinaci a jeho displej, který lze vyklopit o 180° je z obou stran kryt odolným sklem Gorilla Glass 2. Právě na tento displej jsme byli zvědaví nejvíce. Výrobce použil vysoce kvalitní IPS panel s rozlišením 2560×1440 bodů, což může s ohledem na pouze 13,3“ úhlopříčku znít až jako úchylně vysoké rozlišení, ale v praxi jsme byli ostrostí fontů a množstvím zobrazitelných informací nadšeni. Uživatelé s horším zrakem se nemusí bát, že na ikony nebo písmo neuvidí, zástupci ikon na ploše jsou sice o něco menší, ale při práci s dokumenty nebo při prohlížení internetu lze stránky snadno zvětšit na šířku obrazovky, takže fonty se zobrazují s viditelně plynulejšími křivkami a bez sebemenších známek pixelace. Acer inzeruje displej jako antireflexní, ale to neznamená, že by byl matný, je lesklý, jen méně odráží rušivé odlesky okolí, takže s ním lze pracovat i při umělém osvětlení. Problémy by mohly nastat snad jen za opravdu slunečných letních dní, ale dostatečný maximální jas na úrovni 293 cd/m2 a vysoký šachovnicový kontrast 171:1 by určitě dokázal intenzitu okolního světla kompenzovat. Díky hustotě 221 bodů na palec je obraz na displeji dokonale ostrý a kvalitou spíš než notebook připomíná nejvyšší modely tabletů a smartphonů. Díky vysokému rozlišení lze i na tak malé úhlopříčce pohodlně pracovat se třemi zároveň otevřenými dokumenty. WQHD rozlišení v kombinaci s pro práci a multimediální zábavu více než dostatečným výkonem pak oceníme při připojení k externímu monitoru, v kombinaci s 27“ displejem o stejném rozlišení Acer Aspire S7–392 plně nahradí stolní počítač.

web-acer-aspire-detail-2-nahled

Acer Aspire S7–392

Do tenkého těla s tloušťkou pouhých 15 mm se logicky nemohou vejít některé starší porty, takže na šasi najdeme pouze HDMI a USB konektory, čtečku paměťových karet a proprietární port pro připojení dodávaného malého port replikátoru s D-Sub, LAN a jedním USB 2.0 portem. Klávesnice je osazena velkými tlačítky o rozměrech 16×15 mm s nízkým zdvihem, ale přesným chodem, na nichž lze pohodlně psát i delší texty. Uživatele navyklé na používání klávesových zkratek ale zklame absence vrchní řady Fn kláves, které jsou integrovány do numerické řady, takže místo rychlé kombinace Alt+F4 je nutné namáčknout kombinaci Alt+Fn+4. Pochvalu si zaslouží opravdu povedený touchpad s 12cm úhlopříčkou, který je sice promačkávací a nemá samostatná tlačítka, ale má dobrou klouzavost, takže s ním lze pohodlně vybrat i větší blok textu. Po nějakém čase jsme se přistihli, že velký touchpad používáme pro ovládání gest častěji než dotykový displej.

web-acer-aspire-detail-nahled

Acer Aspire S7–392 lze rozložit do 180°, což je ideální pro sdílení informací i hraní her pomocí dotykového displeje.

Na hardwarové výbavě Acer nešetřil, což Aspire S7–392 prokázal ve výkonnostních testech. Ke kombinaci Haswellu Core i7 s integrovanou grafikou 4400, 8 GB RAM a 256GB SSD disku (2× 128 GB ve stripovaném režimu RAID-0) není co dodat. Snad jen, že díky RAID-0 dokáže S7–392 pracovat s daty na disku rychlostí okolo 890 MB/s (čtení), resp. 370 MB/s (zápis), což ještě zrychluje odezvu instalovaných Windows 8 i aplikací. S ohledem na vysoký výkon jsme byli spokojeni i dostatečně dlouhou výdrží při práci na akumulátor, která činí při práci s kancelářskými aplikacemi 8:28 h a při sledování vide 5:52 h.

Shrnutí testu

Extrémní výkon ruku v ruce s dlouhou výdrží. Inovovaná verze Aspire S7–392 je ve všech ohledech lepší než ta minulá a navíc má špičkový displej s ultravysokým rozlišením. Tenký a lehký ultrabook patří mezi tři nejlepší zařízení tohoto typu, která jsou momentálně k dostání. 

Michal Bareš

 hwk-acer-s7-tabulka-nahled



Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud