Asus Zenfone 2 je prvním chytrým telefonem osazeným celými 4 GB operační paměti, kterou mu může závidět většina tabletů, a dokonce leckterý notebook. Zenfone 2 byl v tomto ohledu první, ale během roku oznámili výrobci i další modely s 4 GB RAM (Samsung Note 5, Galaxy S6 Edge Plus, Xiaomi My Note Pro, Lenovo K80 4GB a OnePlus 2). Rozdíl v plynulosti ovládání telefonu s 3 GB RAM a 4 GB RAM je v podstatě člověkem nezaznamenatelný, výhodu větší paměti ale prozrazují výsledky výkonnostních testů. Asus Zenfone 2 dosahuje s čtyřjádrovým Atomem Z3580 (4x 2,33 GHz) v benchmarku AnTuTu, který hodnotí především výpočetní výkon CPU, vynikající hodnoty 47 859 bodů, což je ale méně, než zvládne například Exynos 7 Octa z Galaxy S6 Edge (68 515 bodů), MediaTek MT6795 použitý v HTC One M9+ (52 461 bodů) nebo Snapdragon 810 v Sony Xperia Tablet Z4 (52 457 bodů). Přesto Zenfone 2 všechny výše uvedené hvězdy porazil v komplexním benchmarku PCMark for Android, kde dosáhl rekordního výsledku 5 650 bodů. To není na smartphone s cenou 9 900 Kč vůbec špatné! Stejně vysoký výkon pak nabízí i grafika Power VR G6430, která s 20 372 body v testu 3DMark Ice Storm Unlimited zajišťuje netrhaný provoz i těch nejnáročnějších her. Z hlediska grafického výkonu však Zenfone 2 telefon Samsung Galaxy S6 Edge s grafikou Mali T760 (22 126 bodů v 3DM ICU) i tablet Sony Xperia Tablet Z4 a grafikou Adreno 430 (24 054 bodů) překonávají. Všechna porovnávaná zařízení jsou však minimálně dvakrát dražší. Uživatelé, kteří hledají cenově dostupné mobilní zařízení s maximálním výpočetním a herním výkonem, tedy v současnosti nic lepšího než Zenfone 2 nenajdou.
Výkon je ale jen jedním z parametrů, které dělají dobrý smartphone. Důležité jsou rovněž velikost, kvalita a rozlišení displeje, a ani v tomto ohledu nás Zenfone 2 nezklamal. 5,5“ IPS panel s Full HD rozlišením je díky vysokému jasu, kontrastu i širokým úhlům pohledu prostě vynikající a Asus nabízí bohaté možnosti jeho úpravy. Uživatel tak může nejen volit mezi různými tématy a tapetami, ale také ručně upravovat sytost displeje, velikost mřížky s aplikacemi, průhlednost aplikací a řadu dalších věcí, které z defaultně nastaveného smartphonu vykouzlí jedinečně individualizovaný přístroj. V aplikaci Splendid jsme ale bohužel už nenašli možnost přepnout telefon do plně černobílého režimu, která se nám tak líbila v minulé verzi a která dokázala v případě potřeby prodloužit výdrž telefonu až o čtvrtinu, škoda. Na druhou stranu má uživatel možnost použít podrobné nástroje pro nastavení spotřeby.
Důležitá je rovněž kvalita fotoaparátu. Ten hlavní má v tomto případě rozlišení 13 Mpx a přední „selfie“ snímač je pětimegapixelový. To jsou sice dnes pouze průměrné hodnoty, ale zadní fotoaparát pořizuje naprosto použitelné snímky s přirozenými, nepříliš přepálenými barvami a velmi pěkně ostří na blízko, což ocení milovníci makrofotografií. Za dobrého světla pohodlně nahradí příruční kompakt, v šeru ale šumí – ne moc, ale viditelně. Fotoaparát ale nabízí jak pokročilé možnosti manuálního nastavení, tak velké množství kreativních režimů včetně možností snímání fotografií s proměnlivou hloubkou pole (prakticky použitelné pouze se stativem, protože snímky s různou hloubkou se vytváří postupně), časosběrných snímků, nočních fotografií, HDR atd. Telefon dokáže samozřejmě zaznamenávat i video, a to v maximálním rozlišení 1 920 x 1 080 bodů.
V současnosti se Zenfone 2 prodává ve dvou verzích, které se od sebe liší kapacitou úložiště. Levnější model za 9 900 Kč má 32GB disk, o tisícovku dražší varianta má dvojnásobnou kapacitu. Těsně před uzávěrkou navíc Asus oznámil i speciální edici tohoto smartphonu, která má mít dokonce 256 GB, zatím však není jisté, zda a za kolik se bude prodávat i u nás. Ke všem variantám lze přidat microSD kartu s maximální kapacitou 64 GB, takže úložného místa je dostatek. Paměťová karta se stejně jako až dvě microSIM karty vkládá pod oddělitelný zadní kryt telefonu, hned nad napevno zabudovanou baterii. Kryt je sice jen plastový, ale na pohled vypadá jako kovový a vyrábí se v různých barevných variantách, kterými se liší různé barevné prodejní verze. Na zadní straně pod objektivem je rovněž netradičně umístěné tlačítko pro ovládání hlasitosti. Přes poměrně velké tělo a 175gramovou hmotnost se telefon díky zaobleným zádům a tenkým okrajům poměrně dobře drží v ruce. Kvalita zpracování je výborná, telefon je pevný, nevrže a neohýbá se.
Při této příležitosti musíme zmínit, že telefon je nejen dostatečně hlasitý, aby jej mohli poslouchat i lidé okolo stolu, ale oceňujeme i kvalitu reprodukce, která je na kategorii smartphonů rozhodně nadprůměrná, což platí jak pro hlasitou reprodukci, tak poslech ve sluchátkách.
3 000mAh akumulátor dokáže telefon udržet při životě i při plném vytížení celý pracovní den, ale v noci nebo nejpozději druhý den po příchodu do práce jej budete muset opět strčit do zásuvky. Existují telefony, jako například Huawei Mate 7, které vydrží déle, ale oproti loňskému modelu Zenfone 5 má nový Zenfone 2 výdrž delší. Baterie s kapacitou 4 000 mAh by se nám líbila víc, ale to by byl telefon ještě o 10 gramů těžší a asi i dražší.
Tomuto smartphonu se opravdu nedá vytknout nic zásadního. Ano, 5,5“ displej by mohl mít vyšší než Full HD rozlišení, jako má Galaxy S6, LG G4 nebo Nexus 6, ale to by jej zbytečně prodražovalo. Mohl by mít také celokovové tělo, ale s ohledem na startovací cenu 8 990 Kč mu ani toto nelze vyčítat.
Technická data
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 5,5" / 1 080 x 1 920 / IPS
CPU / RAM 4 x 2,33 GHz / 4 GB
CPU / grafika Intel Atom Z3580 / Power VR G6430
Výbava Wi-Fi, LTE 4+, microUSB, Bluetooth, NFC, GPS, 13+8 MPx
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 32 GB (25,53 GB) / microSD / ano
Operační systém Android 5.0
Antutu Benchmark 47 859 bodů
3DMark ISU 20 237 bodů
PCMark 5 650 bodů / 7:21 h
Rozměry a hmotnost 152 x 77 x 3,9–10,9 mm, 175 g
Cena vč. DPH 8 990 Kč (9 990 Kč 64GB verze)
CHIP výborný (1,3)