Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Doogee Smini – až příliš štíhlý trpaslík

Michal Bareš 12.02.2024

Léta voláme po cenově dostupném smartphonu s moderní výbavou a malou úhlopříčkou. Doogee Smini tato kritéria splňuje, ale bohužel je až moc malý a až moc omezený.

Kapitoly článku

Na test tohoto smartphonu jsme se moc těšili, protože malé androidí telefony s moderní výbavou a zároveň nízkou cenou neexistují. Výrobce, kterému by se podařilo vytvořit relativně kompaktní smartphone s 5” až 5,5” úhlopříčkou za cenu okolo pěti až šesti tisíc, by při troše štěstí mohl narazit na zlatou žílu. Stále totiž existuje hodně uživatelů, kteří podobný malý telefon marně hledají.

Pohled na specifikace ale není to samé, jako praktická zkušenost z používání. Přes naše vysoká očekávání není Doogee Smini telefon, který bychom mohli doporučit masovým uživatelům. A bohužel za to může hlavně příliš malý, lépe řečeno příliš úzký displej.

Displej je příliš úzký

Výrobce použil 4,5” extrémně širokoúhlý IPS displej s rozlišením 480 x 1170 bodů, který má poměr stran užší než 21:9, takže obraz je velmi protáhlý na výšky a nejen pocitově úzký. Nejde ani tak o menší jemnost displeje na úrovni 281 ppi, ale rozlišení 480 bodů na šířku je na dnešní poměry málo. Naposledy jsme telefon se stranovým rozlišením 480 bodů testovali v době Samsungu S3 Mini.

Na úzkém displeji sice lze zprovoznit většinu běžných aplikací, obsah webových stránek se dá také s trochou snahy nebo dobrými brýlemi přečíst, ale problém jsme měli například s bankovními aplikacemi, které nejsou na tak úzký displej dimenzovány. Textový obsah je pak tvořen velmi malými písmeny, pokud nemáte opravdu dobrý zrak, moc toho na displeji neuvidíte. Displej navíc nemá nijak vysokou svítivost, na přímém slunci může nastat problém s čitelností.
 

Doogee Smini
Zajímavou specialitou telefonu Doogee Smini je zadní informační displej
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Druhý displej na zádech

Displeje jsou na telefonu dva, na zádech je totiž vedle fotoaparátu dvouřádkový OLED displej, který ale zobrazuje pouze venkovní teplotu a vlhkost vzduchu na prvním řádku a datum a čas v řádku druhém. Vedle je pak umístěna ikona informující o zbývající kapacitě baterie. Údaje si telefon načítá z internetu, vnitřní snímač teploty a vlhkosti okolí telefon Smini nemá.

Velice odolná konstrukce

Tělo telefonu má viditelně zesílenou odolnost proti pádu i proti vniknutí vody nebo prachu. Výrobce dokonce udává splnění standardu MIL-STD-810G, stejně jako IP68 nebo IP69K. Doogee Smini přežije pád z rozumné výšky i dlouhodobé ponoření do vody. Kovové tělo má pogumované rohy a USB-C konektor je překrytý gumovou záslepkou.

Doogee Smini
Díky odolnému tělo a chráněným rohům vydrží telefon pád až z výšky dvou metrů
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Nešťastný fotoaparát

Hlavní fotoaparát na zadní straně má 50Mpx rozlišení, ve kterém dokonce ukládá i pořízené snímky. Ty tak mohou zabírat na interním úložišti 15 až 20 MB, což není zrovna úsporné. Horší ale je, že kvalita snímků pokulhává i za denního světla, na večerní ulici už zcela neodpovídá ani levnějším konkurentům. Na noční focení můžeme rovnou zapomenout.

Za dobrého světla lze fotografie použít pro dokumentační účely, ale i tak jsou na nich patrné oblasti šumu. Přestože se fotky ukládají ve vysokém 50Mpx rozlišení, chybí na nich detaily a snímaná scéna je lehce deformovaná. Na jakékoliv vážnější fotografování je v tomto případě nutné zapomenout. To samé platí o 2Mpx makroobjektivu, 8Mpx selfie kameře a videu, které se defaultně ukládá v rozlišení 2 560 x 1 440 bodů.

Fotografie z Doogee Smini
Přes 50Mpx rozlišení je snímek i za slunného dne silně pixelovaný se šumem a ztrátou detailů
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Fotografie z Doogee Smini
Noční fotografie z Fotografie z Doogee Smini jasně ukazuje omezení 50Mpx fotoaparátu
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výkon, výdrž a výbava

Z hlediska výkonu a kapacity úložiště si nemůžeme s ohledem na cenu na nic stěžovat. Telefon pohání procesor Mediatek Helio G99 v kombinaci s 8 GB RAM a data a aplikace se ukládají do 256GB flash paměti s dostupnou kapacitou 227,9 GB. Kapacitu paměti lze rozšířit pomocí microSD karty, jež může nahradit druhou nanoSIM kartu.

S ohledem na malé rozměry displeje není smartphone určen ke hraní, v běžných testech a při používání fungoval svižně, prodleva v přepínání oken byla pouze výjimečná.

Doogee Smini je osazen baterií s 3 000mAh kapacitou, která se dobíjí pomocí USB-C konektoru z 18W adaptéru. V testu vydržel telefon cca devět a půl hodiny, při běžném používání jsme nikdy neměli problém dosáhnout celodenní výdrže. Spíše nám vydržel i dva dny, ale to bylo dáno tím, že jsme zbytečně nesledovali malý displej a nezabíjeli jsme s telefonem volný čas při přehrávání videa.

Telefon podporuje dvě nanoSIM karty, které však neumí spolupracovat s 5G sítěmi, data se tak přenáší pomaleji po LTE. Wi-Fi adaptér je standardu 802.11ac a zařízení pracuje v obou frekvenčních pásmech. Samozřejmě nechybí Bluetooth 5.2 a NFC, potěšila nás možnost příjmu FM rádia, ale pouze se zapojeným USB-C kabelem, který slouží jako anténa.

Screenshoty z Doogee Smini
Doogee Smini disponuje praktickými aplikacemi v podobě úhloměru, kopasu, hlukoměru nebo vodováhy
Zdroj: Rozhraní telefonu Doogee Smini
Rozhraní telefonu Doogee Smini
Doogee Smini má klasický Android 13, ale lze jej přepnout do zjedodušeného režimu. Klávesnice je kvůli displeji o šířce pouhých 480 bodů těžko ovladatelná
Zdroj: Rozhraní telefonu Doogee Smini

Zjednodušené rozhraní a software

Dobrá zpráva je, že kromě klasického rozhraní Androidu nabízí telefon i zjednodušené rozhraní pro méně zkušené uživatele. Displej tak lze zaplnit barevnými velkými plochami, ve kterých se dá lépe orientovat. K dispozici je i řada méně běžných, ale praktických aplikací, jako jsou hlukoměr, vodováha, magnetický kompas nebo úhloměr.

Rozhraní systému Android 13 je z velké části lokalizováno do češtiny, ovšem občas zde najdeme celé menu v angličtině. Jasně je ale vidět, že Android 13 již není určen pro provoz na takto úzké obrazovce. Problém jsme měli s miniaturními rozměry klávesnice, při zadávání hesel nebo adres docházelo k neustálým překlepům. Telefon by měl dostat dvě velké systémové aktualizace.

Technická data

Doogee Smini


Displej (úhlopříčka / rozlišení) 4,5" / 480 x 1170 / IPS

CPU / GPU / RAM Helio G99 (8x 500-2 200 MHz) / Mali-G57 MC2 / 8 GB

Výbava 2x nanoSIM (LTE), microSD, Wi-Fi 802.11ac, USB-C (2.0), BT 5.2, NFC, 50+2 / 8 Mpx, 3 000 mAh, snímač otisků prstů, IP68, IP69K, MIL-STD-810G, druhý displej

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 256 GB (227,9 GB) / ano / ano

PCMark 3.0 9 572 bodů / 9:10 h:m

3DMark (WL) / Geekbench 6 1 228 / 2 069 bodů

Operační systém Android 13

Rozměry a hmotnost 133 × 59 × 13,5 mm, 155 g

Cena 6 290 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud