Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Doogee V20 Pro 5G – termokamera, výdrž a odolnost

Michal Bareš 12.10.2023

Vysoce odolný smartphone přežije používání v těžkém terénu a kromě dlouhé výdrže na baterii nás zaujal hlavně termální kamerou s dlouhým dosahem a vysokou přesností. Ideální společník na náročné túry v horách.

Kapitoly článku

Vysoce odolný smartphone přežije používání v těžkém terénu a kromě dlouhé výdrže na baterii nás zaujal hlavně termální kamerou s dlouhým dosahem a vysokou přesností. Ideální společník na náročné túry v horách.

Doogee V20 Pro 5G rozhodně není smartphone pro každého. Oproti běžným zařízením je o poznání větší a těžší, ale díky tomu má také vysokou odolnost, bez problému přežije i pád z výšky a nečekaný pobyt ve vodě. Navíc vydrží opravdu dlouho na baterii a hlavně má praktickou i zábavnou termokameru, která rozhodně nepatří do kategorie hraček.

Doogee V20 Pro 5G
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Fotografický blok obsahuje řadu snímačů včetně termokamery

Kromě toho má ale také velmi dobrý displej, výkon, který stačí na všechno kromě hraní náročných her, podporuje komunikaci přes 5G sítě a stydět se nebudete ani za snímky pořizované klasickou částí fotografické sestavy.

6,43” AMOLED displej s rozlišením 2 400 x 1 080 bodů má na sobě již od výrobce přídavné krycí sklo Gorilla Glass 5, které jej chrání před poškrábáním nebo rozbitím, vzhledem k opravdu robustní konstrukci telefonu jsme si dovolili telefon několikrát řízeně upustit a i po intenzivním několikaměsíčním používání vypadá jako kryt displeje jako nový.

Vzhledem k zamýšlenému používání v náročnějších podmínkách se nám na displeji líbily dostatečně velké ikony i prostorná klávesnice.

Doogee V20 Pro 5G
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Tělo telefonu Doogee V20 Pro 5G splňuje standardy MIL-STD-810G vydrží i pády

Intenzita jasu AMOLED displeje je dostatečně vysoká na to, aby přesvítila letní den, na přímém slunci bychom ale ocenili ještě trochu jasu navíc. Barvy jsou živé a příjemné na pohled, ačkoliv displej používá pouze 60Hz obnovovací frekvenci pohyb v systému, spouštění aplikací i skrolování v oknech je plynulé, nic se nikde nezadrhává. Bohužel ale chybí možnost zobrazení času a notifikaci na vypnutém displeji (Always On Display).

O výkon se stará SoC MediaTek Dimensity 700 se dvěma silnějšími 2,2GHz jádry a šesti pracovními 2GHz jádry, kterému slouží 12GB operační paměť. Výsledky benchmarků sice nejsou hvězdné, ale v praxi telefon zvládal veškeré naše požadavky svižně a bez nejmenšího zpoždění.

Doogee V20 Pro 5G
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Slot na nanoSIM/microSD karty

Odolné tělo vydrží pád i koupel

Pojďme se ale podívat na to, čím se Doogee V20 Pro 5G od ostatních smartphonů odlišuje nejvíc, a to je odolné robustní tělo s mohutným plastovým rámem a gumovými rohy, které ochrání telefon v případě pádu. Součástí balení je navíc ještě ochranný kryt s výklopnou nožičkou, díky které může samostatně stát na stole.

Telefon jsme používali pár měsíců a byl s námi jak na horách, tak u vody. Chovali jsme se k němu s vědomím odolnosti rozhodně méně šetrně než když testujeme běžné salonní telefony, ale jak vidíte i z fotografií v galerii, doposud vypadá téměř jako nový. Samozřejmě jsme jej zkoušeli i různě pohazovat a topit, vše přežil v pohodě. Pro dosažení voděodolnosti na úrovni IOP69K ale musí být USB-C konektor překryt gumovou krytkou.

Vysoké odolnosti telefonu odpovídá i kvalita bočních tlačítek, které jsou kovové a dostatečně dimenzované. Na pravé straně se nachází vypínač s integrovanou čtečkou otisků prstů a nad ním dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti. Ta vypadají menší, ale díky vyšší výšce je intuitivně najdeme i na pohmat.

Doogee V20 Pro 5G
info ikonka
Zdroj: Array

Dlouhá výdrž na baterii

V přírodě se může stát, že nebudeme mít pár dní přístup ke zdroji elektrické energie, což ale tento telefon moc nezaskočí. Vzhledem k tomu, že na horských vrcholech nebudeme kontrolovat sociální sítě a e-mail několikrát za hodinu a telefon tak budeme používat hlavně na focení, mapovou orientaci a případně pro volání, není problém s Doogee V20 Pro 5G vydržet v terénu tři až čtyři dny bez dobíjení. Při běžném náročnějším používání vydrží telefon s přehledem dva dny a ještě zbyde rezerva.

Díky 33W rychlejšímu dobíjení se 6000mAh akumulátor telefonu zaplní prostřednictvím dodávané nabíječky za cca 75 minut.

Termokamera a netradiční fotoaparát

Tento telefon si většinou pořídí uživatelé, kteří ocení integrovanou termokameru, takže začněme s ní. Jako jeden z velmi mála telefonů na trhu obsahuje Doogee V20 Pro 5G hardwarový snímač, schopný zaznamenávat teplotu okolí v dostatečném rozsahu a dokonce i na velkou vzdálenost.

Doogee V20 Pro 5G
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Fotografie z termokamery telefonu Doogee V20 Pro 5G

Stará se o to snímač InfiRay Tiny1-C s rozlišením 256 x 192 bodů, případně 160 x 120 bodů, který ale dokáže spolupracovat s hlavním fotosnímačem, do nějž dodává informace o teplotě. Výsledkem jsou tedy snímky s vysokým rozlišením a barevným zvýrazněním teploty, pokud chcete, můžete si do snímku nechat naklíčovat i přesné číselné údaje o teplotě snímaného objektu.

V praxi tak telefon pořizuje atraktivní snímky, ze kterých můžete vyčíst teplotu mraků, případně na vzdálenost několika desítek metrů snadno poznat tepelný zdroj v tmavém lese. My jsme telefon samozřejmě používali i při práci ke sledování teploty testovaných zařízení. Údaje o teplotě jsou velmi přesné, měřitelná teplota má podle přesnosti rozsah od -15 °C do 150 °C při vysoké přesnosti a od 50°C do 550 °C při nižší přesnosti.

Snímač má zvýšenou přesnost při snímání tělesné teploty v rozsahu od 30 °C do 45 °C. Teplota snímaných osob je přesná, přesto ale lékařský teploměr tímto snímačem nahrazovat nedoporučujeme.

Doogee V20 Pro 5G
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Fotografie z termokamery telefonu Doogee V20 Pro 5G, termokameru používáme i při testování produktů

Termokamera je podle nás nejdůležitějším argumentem pro nákup telefonu. Řemeslníci, milovníci toulek přírodou, hlídači lesních parků nebo dobrovolní záchranáři takového pomocníka jistě uvítají.

Vedle termokamery má Doogee V20 Pro 5G ještě jeden hodně zajímavý 24Mpx snímač, který je určen pro noční fotografování. Je sice pouze černobílý, ale pokud chcete například v noci v lese vyfotit zvěř, výsledek vás příjemně překvapí.

Klasický fotoaparát na denní focení

Pro běžné fotografování najdeme na zadní straně hlavní 64Mpx snímač bez optické stabilizace, jehož výsledky hodnotíme za denního světla známkou jedna mínus, večer a v noci ale začíná výrazně nastupovat šum, přesto jsou ještě relativně použitelné. Ve výčtu fotografických snímačů musíme ještě zmínit 8Mpx ultraširokoúhlý senzor, který nenadchne ale neurazí. Celkově hodnotíme kvalitu fotoaparátu (bez termokamery a nočního vidění) známkou 2,1. Přední 16Mpx selfie kamera spadá rovněž do kategorie průměru.

Doogee V20 Pro 5G
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Noční fotografie z telefonu Doogee V20 Pro 5G

Lokalizace a podpora by chtěly vylepšit

Kvůli spolupráci s aplikací InfiRay, která slouží pro pořizování snímků z termokamery je testovaný telefon stále vybaven Androidem 12 a pravděpodobně novější verzi asi nedostane, bezpečnostní záplaty nesou datum z letošního května. To rozhodně nejsou dobré zprávy, hlavně nás mrzí absence budoucích aktualizací Androidu, ale uznáváme, že tento telefon si uživatelé pořídí hlavně kvůli odolnosti a termokameře. Co by ale výrobce mohl vylepšit, je česká lokalizace, která má spoustu překladových chyb.

Velmi dobrá výbava 

Potěšilo nás, že telefon s 256GB úložištěm nabízí dnes často chybějící slot na microSD kartu. Pokud se rozhodnete ji nevyužít, můžete do slotu místo microSD vložit druhou nanoSIM kartu. O bezdrátovou komunikaci se stará Wi-Fi 802.11n s podporou 2,4GHz i 5GHz pásma, nechybí Bluetooth 5.1 a NFC.

3,5mm audiojack pro připojení sluchátek chybí, lze ale použít redukci na USB-C, která ale není součástí dodávky. Připojíte-li k telefonu drátová sluchátka, bude fungovat i aplikace pro přehrávání FM rádia. V balení najdeme kromě ochranného krytu, napájecího adaptéru a USB-C kabelu i redukci USB-C/A.

Doogee V20 Pro 5G
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Fotografie z telefonu Doogee V20 Pro 5G

Technická data

Doogee V20 Pro 5G

Chip známka

0.0
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,43" / 2 400 x 1 080 / AMOLED / 60 Hz
CPU / GPU / RAM Mediatek Dimensity 700 5G (2+6 / 500 - 2 200 MHz) / Mali-G57 MC2 / 12 GB
Výbava 2x nanoSIM (5G), microSD, Wi-Fi 802.11n, termokamera, USB-C (2.0), BT 5.1, NFC, 64+24+8 / 16 Mpx, 6 000 mAh, snímač otisků prstů, IP69K, MIL-STD-810G
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 256 GB (231,1 GB) / ano / ano
PCMark 9 707 bodů
3DMark (WL) / Geekbench 6 1 184 / 1 846 bodů
Operační systém Android 12
Rozměry a hmotnost 171 × 81 × 14 mm, 296 g
Cena 12 390 Kč

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme